Ուղիղ 30 տարի առաջ այս օրը տեղի ունեցավ Քարին Տակի հերոսամարտը
Արցախի Զինված ուժերի գնդապետ, ՊԲ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի նախկին ղեկավար Սենոր Հասրաթյանը գրում է.
«Ուղիղ 30 տարի առաջ այս օրը տեղի ունեցավ Քարին տակի հերոսամարտը... 1992-ի հունվարի 26-ին գյուղի ինքնապաշտպանությունը ղեկավարում էր մասնագիտությամբ վարորդ Վաղարշակ Առուշանյանը, իսկ հակառակորդի գործողություններն անձամբ համակարգում էր Ադրբեջանի  այն ժամանակվա պաշտպանության նախարար Թաջջեդին Մեհթիևը:
Մարտական գործողությունների արդյունքում ԵՐԵՔ ԿՈՂՄԻՑ հարձակման անցած հակառակորդը տալով 90-ից ավելի զոհ, հետ շպրտվեց ելման դիրքեր: Հայկական կողմը տվեց 22 զոհ, որից 3-ը՝ կին ... Գյուղը մնաց անառիկ:
Քարին տակի հերոսամարտից  մոտ 28 տարի անց  գյուղի պաշտպանության համար տեղի ունեցավ հերթական առճակատումը: Հայկական կողմի պաշտպանությունը համակարգում էին ակադեմիական որակավորմամբ հրամանատարներ, իսկ թշնամական ուժերի գործողությունները՝ ադրբեջանաթուրքական գլխավոր շտաբերի բարձրաստիճան պատասխանատուներ...
Բավականին անհասկանալի պայմաններում 2020թ. նոյեմբերի 4-ին ԵՐԵՔ ԿՈՂՄԻՑ ամուր պաշտպանված Քարին տակն ընկավ...
Հ.Գ.- 30 տարի առաջ Քարին տակի համար տեղի ունեցած պաշտպանական մարտում հերոսաբար մարտիրոսվեց Վաղարշակ Առուշանյանը, իսկ դրանից 28 տարի անց՝ նրա որդին՝ Մխիթար Առուշանյանը...

Today, January 26, marks the 30th anniversary of the heroic battle for the Artsakh village of Karin Tak, Colonel Senor Hasratyan, former spokesman of the Artsakh Defense Army, said in a Facebook post.
"Today, exactly 30 years ago, the heroic battle for Karin Tak took place… On January 26, 1992 the self-defense of the village was led by Vagharshak Arushanyan, a driver by profession. The actions of the enemy were coordinated personally by then Azerbaijani Minister of Defense Tajeddin Mehdiyev,” he wrote.
As a result of the combat operations, the enemy, that had launched an attack from three sides, suffered over 90 casualties and was pushed back to its initial positions. There were only 22 casualties on the Armenian side, including three women, Hasratyan said.
“The village remained impregnable. Nearly 28 years after the Karin Tak heroic battle, another fight for the defense of the village took place. This time, the Armenian defensive operations were led by academically qualified commanders, while the actions of Azeri forces were coordinated by senior officials of the Azerbaijani and Turkish General Staffs...
“Under very incomprehensible circumstances, the securely protected Karin Tak fell on November 4, 2020,” he noted.
During the Karin Tak heroic battle 30 years ago, Vagharshak Arushanyan fell heroically, while his son Mkhitar Arushanyan was killed in the 2020 fighting, the colonel said.
“Glorifying the fallen heroes, let us remain committed to the idea of preserving our homeland,” he added.