Ուղիղ 30 տարի առաջ այս օրը տեղի ունեցավ Քարին Տակի հերոսամարտը
Արցախի Զինված ուժերի գնդապետ, ՊԲ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի նախկին ղեկավար Սենոր Հասրաթյանը գրում է.
«Ուղիղ 30 տարի առաջ այս օրը տեղի ունեցավ Քարին տակի հերոսամարտը... 1992-ի հունվարի 26-ին գյուղի ինքնապաշտպանությունը ղեկավարում էր մասնագիտությամբ վարորդ Վաղարշակ Առուշանյանը, իսկ հակառակորդի գործողություններն անձամբ համակարգում էր Ադրբեջանի  այն ժամանակվա պաշտպանության նախարար Թաջջեդին Մեհթիևը:
Մարտական գործողությունների արդյունքում ԵՐԵՔ ԿՈՂՄԻՑ հարձակման անցած հակառակորդը տալով 90-ից ավելի զոհ, հետ շպրտվեց ելման դիրքեր: Հայկական կողմը տվեց 22 զոհ, որից 3-ը՝ կին ... Գյուղը մնաց անառիկ:
Քարին տակի հերոսամարտից  մոտ 28 տարի անց  գյուղի պաշտպանության համար տեղի ունեցավ հերթական առճակատումը: Հայկական կողմի պաշտպանությունը համակարգում էին ակադեմիական որակավորմամբ հրամանատարներ, իսկ թշնամական ուժերի գործողությունները՝ ադրբեջանաթուրքական գլխավոր շտաբերի բարձրաստիճան պատասխանատուներ...
Բավականին անհասկանալի պայմաններում 2020թ. նոյեմբերի 4-ին ԵՐԵՔ ԿՈՂՄԻՑ ամուր պաշտպանված Քարին տակն ընկավ...
Հ.Գ.- 30 տարի առաջ Քարին տակի համար տեղի ունեցած պաշտպանական մարտում հերոսաբար մարտիրոսվեց Վաղարշակ Առուշանյանը, իսկ դրանից 28 տարի անց՝ նրա որդին՝ Մխիթար Առուշանյանը...

Ровно 30 лет назад в этот день произошла героическая битва за Карин Так
Бывший пресс-секретарь Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) полковник Сенор Асратян на своей странице в социальной сети Facebook пишет:
«Ровно 30 лет назад в этот день произошла героическая битва за Карин Так… 26 января 1992 года самообороной села руководил водитель по профессии Вагаршак Арушанян. Действия врага же координировал лично тогдашний министр обороны Азербайджана Таджеддин Мехтиев.
В результате боевых действий перешедший в наступление с ТРЕХ СТОРОН враг, неся потери – более 90 человек убитыми, был отброшен на исходные позиции. С армянской стороны погибли 22 человека, 3 из них – женщины… Село осталось неприступным.
Примерно через 28 лет после героической битвы за Карин Так произошло очередное противостояние за оборону села. В системе обороны армянской стороны были командиры с академической квалификацией, а действия сил врага координировали высокопоставленные лица азербайджано-турецкого генштаба...
При весьма непонятных обстоятельствах 4 ноября 2020 г. с ТРЕХ СТОРОН надежно защищенный Карин Так пал…
P.S. В боях за Карин Так 30 лет назад героически пал Вагаршак Арутюнян, а 28 лет спустя – его сын – Мхитар Арушанян…