Կյանքի 82-րդ տարում ծանր հիվանդությունից հետո մահացել է գրող, բանաստեղծ, այլախոհ և ԽՍՀՄ նախկին քաղբանտարկյալ, «Յոթ հայրենասերներ» անլեգալ կազմակերպության անդամ Մերուժանը (Մերուժան Հովհաննիսյան)։ Մահազդը հրապարակել է «Առավոտ»-ը։
Հակախորհրդային գործունեության համար Մերուժանը դատապարտվել է ընդհանուր 22 տարվա ազատազրկման, կալանավայրերում անցկացրել է 15 տարի, որի զգալի մասը՝ Վլադիմիրի և Նորիլսկի մահվան գաղութներում՝ անմարդկային պայմաններում։
«Վլադիմիրի բանտում» հուշագրության մեջ Մերուժանը գրել է, թե ովքեր են եղել իր հետ. օպերային անվանի երգիչներից մեկը՝ Ալեքսանդր Միրլասը, ֆիզիկոս Վլադիմիր Կրաուկլիսը, իսկ նրա բանաստեղծությունների առաջին ժողովածուի հրատարակիչը Վահագն Դավթյանն էր, որը այդ ժամանակ Սփյուռքի հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալն էր:

Armenian writer and ex-political prisoner Meruzhan Hovhannisyan dies at 82
Armenian writer, dissident and former political prisoner Meruzhan Hovhannisyan has died at the age of 82 after long illness, Aravot.am broke the news on Wednesday.
Meruzhan was sentenced to a total of 22 years in prison for anti-Soviet activity and spent 15 years in jail.
He served most of his sentence in inhumane conditions in the penal colonies of Vladimir and Norilsk.
In his memoirs "Vladimir Prison”, Meruzhan said famous opera singer Alexander Mirlas and physicist Vladimir Krauklis shared prison cell with him.
The publisher of his first collection of poems was Vahagn Davtyan, who was the first deputy chairman of the committee on the Diaspora affairs at the time.