Կյանքի 82-րդ տարում ծանր հիվանդությունից հետո մահացել է գրող, բանաստեղծ, այլախոհ և ԽՍՀՄ նախկին քաղբանտարկյալ, «Յոթ հայրենասերներ» անլեգալ կազմակերպության անդամ Մերուժանը (Մերուժան Հովհաննիսյան)։ Մահազդը հրապարակել է «Առավոտ»-ը։
Հակախորհրդային գործունեության համար Մերուժանը դատապարտվել է ընդհանուր 22 տարվա ազատազրկման, կալանավայրերում անցկացրել է 15 տարի, որի զգալի մասը՝ Վլադիմիրի և Նորիլսկի մահվան գաղութներում՝ անմարդկային պայմաններում։
«Վլադիմիրի բանտում» հուշագրության մեջ Մերուժանը գրել է, թե ովքեր են եղել իր հետ. օպերային անվանի երգիչներից մեկը՝ Ալեքսանդր Միրլասը, ֆիզիկոս Վլադիմիր Կրաուկլիսը, իսկ նրա բանաստեղծությունների առաջին ժողովածուի հրատարակիչը Վահագն Դավթյանն էր, որը այդ ժամանակ Սփյուռքի հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալն էր:

Скончался писатель, поэт, бывший политзаключенный СССР Меружан
На 82-м году жизни после тяжелой болезни скончался писатель, поэт, диссидент и бывший политзаключенный СССР, член нелегальной организации «Семь патриотов» Меружан (Меружан Ованнисян). Об этом пишет «Аравот».
За антисоветскую деятельность Меружан был приговорен к 22 годам лишения свободы, провел в тюрьмах 15 лет, значительную часть – в колониях Владимира и Норильска в нечеловеческих условиях.
В мемуарах «Во владимирской тюрьме» Меружан писал, кто был с ним: известный оперный певец Александр Мирлас, физик Владимир Крауклис. Издателем первого сборника его стихов был Ваагн Давтян, который в то время был первым заместителем председателя комитета по связям с диаспорой.