Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի նախագահի հետ
Հունվարի 26-ին պաշտոնական այցով Լյուքսեմբուրգում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի նախագահ Ֆերնան Էտգենի հետ: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ-ն, հանդիպմանը մասնակցել են նաև Պատգամավորների պալատում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները։
Արարատ Միրզոյանը և Ֆերնան Էտգենը գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև հաստատված արդյունավետ համագործակցության կապակցությամբ, այդ թվում՝ միջխորհրդարանական մակարդակում։ Կողմերն ընդգծել են Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի խորհրդարաններում գործող բարեկամության խմբերի միջև կապերի սերտացման և միջազգային խորհրդարանական հարթակներում, մասնավորապես՝ ԵԽԽՎ շրջանակներում, օրենսդիր մարմինների միջև համագործակցության ամրապնդման ու ընդլայնման կարևորությունը։
Զրուցակիցները անդրադարձ են կատարել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկմանը: Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ համաձայնագրի շրջանակներում հետևողականորեն զարգացնելու ԵՄ հետ համագործակցությունը՝ այս առումով կարևորելով նաև Լյուքսեմբուրգի աջակցությունը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանն առնչվող հարցերի շուրջ։ Արարատ Միրզոյանը երախտագիտություն է հայտնել Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի ընթացքում և դրան հաջորդած ժամանակահատվածում Պատգամավորների պալատի կողմից բանաձևերի ընդունման համար՝ ի սատարումն Արցախի հայության և նրանց իրավունքների պաշտպանության և պատերազմի հետևանքների վերացման։ Նախարարը նաև բարձր է գնահատել Լյուքսեմբուրգի օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների դիրքորոշումը՝ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման անհրաժեշտության առնչությամբ։
Տեղի ունեցած հարցուպատասխանի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացների, տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային վերջին զարգացումների վերաբերյալ։

Armenian FM highlightes the position of Luxembourg in support of the Armenians of Artsakh
Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, who is on an official visit in Luxembourg, held a meeting on Wednesday with the President of the Chamber of Deputies of Luxembourg Fernand Etgen. Representatives of all political forces represented in the Chamber of Deputies were present in the meeting.
As the press department at the foreign ministry reported, Ararat Mirzoyan and Fernand Etgen commended the effective cooperation established between the two countries, including on the inter-parliamentary level. The sides stressed the importance of strengthening ties between the friendship groups operating in the Parliaments of Armenia and Luxembourg, and emphasised the importance of strengthening and expanding the cooperation between legislative bodies on international parliamentary platforms, particularly within PACE.
The interlocutors touched upon the effective implementation of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. Ararat Mirzoyan reiterated Armenia's commitment to further develop cooperation with the EU within the framework of the agreement, emphasising Luxembourg's support in this regard.
The sides exchanged views on issues on regional security and stability. Ararat Mirzoyan expressed gratitude for the adoption of resolutions by the Chamber of Deputies during the aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh and in the subsequent period, in support of the Armenians of Artsakh, the protection of their rights and the elimination of the consequences of the war. The Minister also highly appreciated the position of the legislative and executive bodies of Luxembourg on the need for repatriation of Armenian prisoners of war and civilians held in Azerbaijan.
During the question and answer session held during the meeting, sides also exchanged views on democratic processes and reforms in Armenia, recent regional and sub-regional developments.