Չեմ կարծում՝ գազի գնի թանկացումը շոկային ազդեցություն կունենա մեր բիզնեսի վրա. Մհեր Գրիգորյան
«Ես այս պահին կարող եմ վստահաբար ասել, որ անապահովների համար գազի սակագինը չի թանկանալու և այդ հնարավորությունը կա»,- հայտարարեց ՀՀ զինված ուժերի ստեղծման օրվա կապակցությամբ Եռաբլուր այցելած փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և բացատրեց, որ ՀՀ սահմանին 2022 թ. գազի գինը չի փոփոխվելու:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ՌԴ միջև դեռևս 2013 թվականին կնքված պայմանագրով կա բանաձև, որի կիրառումը սկսվում է 2022 թվականին և որում սահմանվում է՝ ՀՀ սահմանին գազի գինը հաշվարկվում է կալորիականությունից ելնելով:
Ըստ Գրիգորյանի՝ գազի սակագնի կառուցվածը բաղկացած է մի քանի բաղադրիչից, որոնցից մեկը սահմանին նրա արժեքն է և կալորիականության հաշվին հավելյալ պոտենցիալ ծախսը, որն այնքան մեծ չէ և հնարավոր չլինի հարթել մնացած սակագնային պլանի մեջ:
«Բիզնեսի համար, անկեղծ ասած, եկեք սպասենք, թե Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի քննարկումների արդյունքում ինչ սակագնային պլան կնշմարվի, բայց ես կարծում եմ, որ ՀՀ սահմանին և աշխարհում գազի գնի տարբերությունն այնքան մեծ է, որ պետք է գազի գնի կամ էներգիայի գնի հետ կապված մրցակցային որևէ շոկ չլինի հայկական արտադրողի համար»,-ասաց փոխվարչապետը:
Նա բացատրեց, որ աշխարհի շատ երկրներում գազի գինն անհամեմատ ավելի շատ է բարձրացել և չի կարծում, որ այն շոկային ազդեցություն կունենա հայկական այն բիզնեսների համար, որոնք շատ են սպառում գազ կամ էլեկտրաէներգիա՝ շեշտելով, որ խոսում է միայն 2022 թ. համար:
Փոխվարչապետի տեղեկացմամբ ԵԱՏՄ-ում գազի հարցում միասնական շուկայի կանոնն ուժի մեջ է մտնում 2024 թվականից և քննարկվում է գազի գնի երկու բաղադրիչ՝ ինքնարժեքը և տեղափոխման ծախսերը և վերջինն է բարդ քննարկումների առարկա:
«ԵԱՏՄ-ում գազի միասնական գնի վերաբերյալ կոնսենսուս կա, տեղափոխման ծախսերն են խնդիրը»,- ասաց Մհեր Գրիգորյանը և հույս հայտնեց, որ ԵԱՏՄ-ում նաև միասնականություն կլինի վերջին հարցի վերաբերյալ:

Мгер Григорян: Не считаю, что повышение тарифа на газ будет иметь шоковое влияние на бизнес
«На данный момент могу с уверенностью сказать, что тариф на газ для необеспеченных слоев населения не повысится, такая возможность есть», – в беседе с журналистами 28 января заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян, пояснив: цена на газ на границе не изменится в 2022 году.
По его словам, в заключенном еще в 2013 году договоре между РА и РФ есть формула, применение которой начинается с 2022 года.
«В силу этой формулы, расчет цены на газ на границе проводится по калорийности», – сказал Григорян.
Он отметил, что тариф на газ формируется из нескольких компонентов, важнейшим из которых является цена на газ на границе, а дополнительные потенциальные расходы за счет калорийности – не столь большие, чтоб было невозможно сгладить в остальном тарифном плане.
Что касается тарифов на газ для бизнеса, то, по словам вице-премьера, нужно дождаться решения Комиссии по регулированию общественных услуг и разработанного тарифного плана.
«Но я считаю, что разница в цене на газ на границе и в мире настолько большая, что независимо от всего, для армянского производителя какого-либо конкурентного шока не будет.
Тем не менее, от цены на газ зависят не только наши производители, но и производители в регионе. Цена на газ повысилась для всех и есть страны, где она подорожала гораздо больше, чем потенциально может подорожать для бизнеса в Армении. Повторяю, не считаю, что это будет иметь шоковое конкурентное влияние для нашего бизнеса, который потребляет много газа или электроэнергии, как минимум в 2022 году», – заявил Мгер Григорян.
Как он отметил, в ЕАЭС есть консенсус относительно стоимости газа, но идут обсуждения по тарифу на его поставку.