Թշնամու առջև Մարտակերտի դարպասը փակած հրամանատար Արմենակ Ուրֆանյանի ծննդյան օրն է
Հունվարի 28-ին՝ Հայոց բանակի օրը, Ապրիլյան պատերազմում հերոսաբար զոհված հրամանատար, կապիտան Արմենակ Ուրֆանյանի ծննդյան օրն է։ Կապիտանը կդառնար 32 տարեկան։
Սովորել է  Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում։ Ուսումն ավարտելուց  հետո մեկնել է Մարտակերտ՝ պայմանագրային ծառայության:Ուրֆանյանը ՀՀ Զինված ուժերում էր 2007 թվականից: 26 տարեկանում արդեն կապիտան էր, վաշտի հրամանատար` առաջնագծում:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ռազմական կարևոր նշանակություն ունեցող Մարտակերտի ուղղությամբ գտնվող մարտական հենակետում կապիտան Արմենակ Ուրֆանյանն իր զինվորների հետ ժամեր շարունակ մարտնչել է թշնամու հատուկ ջոկատայինների դեմ, դիմակայել ծանր զրահատեխնիկայի հարվածներին։
Նա իր զինվորների հետ ընդունել է մարտը՝ հրամայելով չնահանջել, քանի որ գիտակցել է՝ եթե այդ մարտական դիրքը հանձնվի հակառակորդին, մնացած մարտական դիրքերը կշրջափակվեն հակառակորդի կողմից: Անհավասար մարտում վաշտի 7 մարտիկները՝ Արմենակ Ուրֆանյանի գլխավորությամբ, հետ են մղել թշնամու առաջին փորձը՝ խփելով մեկ տանկ: Երկրորդ գրոհն ավելի մեծ ուժերով է նախաձեռնվել, թշնամին դեպի դիրքեր փորձել է ճանապարհ հարթել էվակուացիոն մեքենայով, բայց Արմենակը ոչնչացրել է նաև դա, հակառակորդը մեծաթիվ ուժերով կրկին նահանջել է: Հակառակորդի մեծաթիվ զորքը գրոհել է 7 հոգանոց վաշտի վրա և շարունակել հրետակոծությունը:
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը վերջին գիշերը եղավ  Արմենակի ու նրա շատ զինակիցների համար: Անհավասար պայքարում զոհվեցին 7 քաջերից  4-ը` Արմենակ Ուրֆանյանը, Քյարամ Սլոյանը, Անդրանիկ Զոհրաբյանը և Ռոբերտ Աբաջյանը:
Կապիտան Արմենակ Ուրֆանյանը հետմահու պարգևատրվել է ԼՂՀ «Մարտական ծառայության» մեդալով, ՀՀ «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանով, հուղարկավորվել է «Եռաբլուր» պանթեոնում: 2020 թվականի օգոստոսի 29-ին Արմենակ Ուրֆանյանն արժանացել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչման։
Panorama.am-ի հարցազրույցներից մեկում Ուրֆանյանի մայրը՝  Համեստ Ներսիսյանն պատմել է, որ որդու ծնունդը միշտ նշում էին, Արմենակն էլ սիրում էր  այդ օրը, իսկ ցանկալի նվերը խաղալիք զենքերն էին. այդ սերը շարունակվեց նաև հասուն տարիքում:
Արմենակ Ուրֆանյանը երկու տարով էր մեծ կազմավորված Հայոց բանակից, և հունվարի 28-ը կրկնակի տոն էր նրա համար: Մոր խոսքերով՝ ուսանողական տարիներին Արմենակը ծնունդը նշում էր համակուրսեցիների հետ, մայրն ամեն ինչ տանը պատրաստում էր ու ուղարկում որդուն, իսկ տանն էլ հարազատներով էին հավաքվում:
Արմենակի մայրը երբեք չի մոռանա 2016 թվականի հունվարի 28-ը: Այդ օրը որդին տանն էր ու մորն ասել է. «Ես իմ կյանքից շատ գոհ եմ»: Մայրն էլ թե՝ ինչ ես տեսնում դիրքերում, որ գոհ ես. «Երբեք չեմ  մոռանա  այդ օրը: Արմենս շատ ուրախ էր, սիրած աղջիկը կողքին, լիքը երազանքներով ու սպասումներով; Այսօր էլ ուզում եմ նրան  այդպես հիշել...»։

Сегодня день рождения закрывшего ворота Мартакерта перед врагом командира Арменака Урфаняна
Сегодня, 28 января, день рождения героически погибшего в Апрельской войне в зоне карабахского конфликта 2016 года капитана Арменака Урфаняна. Ему сегодня исполнилось бы 32 года.
Урфанян учился в Военном институте имени Вазгена Саргсяна. После окончания учебы отправился на контрактную службу в Мартакерт. Урафанян был в ВС с 2007 года. В 26 лет он уже был капитаном, командиром роты – на передовой.
В ходе службы Арменак Урфанян дважды был признан лучшим командиром стрелковой роты. Удостоен нескольких почетных грамот и наград.
Во время инициированного ВС Азербайджана в ночь с 1 на 2-е апреля 2016 года крупномасштабного наступления с использованием тяжелой техники, артиллерии и боевой авиации вдоль всей линии соприкосновения вооруженных сил Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана капитан Урфанян вместе с вверенным ему подразделением в Мартакете вступил в продолжительный бой с противником.
Им удалось дважды отбросить противника. Под давлением превосходящих в несколько раз сил противника Урфанян дал приказ военнослужащим отступить, решил продолжить бой в одиночку. Однако солдаты не покинули командира: в неравном бою вместе с Урфаняном погибли Кярам Слоян, Роберт Абаджян, Андраник Зограбян.
Капитан Арменак Урфанян похоронен на воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване. Посмертно был награжден медалью «За боевые заслуги» Республики Арцах, Орденом «Боевой крест» I степени РА.
Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Араик Арутюнян 29 августа 2020 года вручил награду о посмертном присвоении высшего звания «Герой Арцаха» командиру 4-ой стрелковой роты N-ской воинской части Армии обороны Арцаха, капитану Арменаку Урфаняну.
Мать Урфаняна – Амест Нерсисян– ранее в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказала:
«Мы всегда отмечали день рождения Арменака, он тоже любил этот день, а желанным подарком для него были игрушечные пистолеты, оружие. Эта любовь продолжилась и когда он повзрослел».
Арменак был старше Армянской армии на 2 года, 28 января (день создания Вооружённых сил РА) был для него двойным праздником. По словам матери, в студенческие годы Арменак отмечал день рождения с однокурсниками, а родные собирались и отмечали у них дома.
Мать Арменака рассказывает, что никогда не забудет 28 января 2016 года. В тот день сын был дома, в разговоре с матерью сказал: «Я очень доволен своей жизнью».
«Никогда не забуду этот день. Мой Армен был очень радостным, любимая девушка была рядом, он был полон мечтаний и планов… Хочу помнить его таким».