Ջորջ Սորոսը 125 մլն դոլար է ներդրել դեմոկարտներին աջակցելու համար
Միլիարդատեր Ջորջ Սորոսը, որը պարբերաբար գումար է նվիրաբերում ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցությանը, 125 միլիոն դոլար է ուղարկել 2022 թվականի նոյեմբերի միջանկյալ ընտրություններում դեմոկրատներին աջակցելու համար: Լուրը  հայտնում է Fox Business-ը։
Ըստ պարբերականի՝ գումարը կուղղվի այն կազմակերպությունների ֆինանսավորմանը, որոնք անմիջականորեն կապված չեն թեկնածուների նախընտրական շտաբի հետ և օրենքով սահմանափակված չեն ֆինանսավորում ստանալու հարցում, սակայն մասնակցում են թեկնածուի համար անհրաժեշտ հասարակական կարծիքի ձևավորմանը։
Սորոսը նշել է, որ փողի նոր ներարկումը կաջակցի թեկնածուների դեմոկրատական շարժմանը՝ «անկախ քաղաքական կուսակցությունից»։ Նա նաև ասել է, գումար է ներդնում «ամերիկյան ժողովրդավարության ենթակառուցվածքի ամրապնդման համար, որն ուղղված է ձայնի իրավունքի և քաղաքացիական մասնակցության մակարդակի բարձրացմանը, քաղաքացիական իրավունքների և ազատությունների իրացմանը, ինպես նաև օրենքների գերակայությանը»:

Миллиардер Джордж Сорос, регулярно жертвующий деньги Демократической партии США, направил на поддержку демократов на промежуточных выборах в ноябре 2022 года $125 млн. Об этом сообщает «Газета.Ru» со ссылкой на Fox Business.
По данным издания, деньги пойдут на финансирование организаций, не связанных напрямую с предвыборными штабами кандидатов и не ограниченных в финансировании законодательно, но участвующих в формировании общественного мнения в нужную для кандидата сторону.
Сорос отметил, что новое вливание денег поддержит продемократические движения и кандидатов, «независимо от политической партии». Он также сообщил, что инвестирует деньги в «укрепление инфраструктуры американской демократии: права голоса и гражданского участия, гражданских прав и свобод, а также верховенства закона».
Ранее стало известно, где лежат деньги Сороса. Исполнительный директор Фонда Сороса Дон Фитцпатрик заявила, что у магната есть свой криптокошелек. Она сказала, что Джордж Сорос хранит часть своего инвестиционного портфеля в биткоинах.