Արցախում կաթնամթերքի արտադրամաս է բացվել
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանի հետ միասին, Արցախի գիտական կենտրոնում ներկա է գտնվել «Նարինե +» կաթնամթերքի արտադրամասի բացման արարողությանը:
ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ, պետական նախարարը ծանոթացել է փոքրածավալ արտադրության կազմակերպմանը, որն իրականացվում է կենտրոնի հետազոտությունների արդյունքներով՝ ՀՀ ԳԱԱ «Հայկենսատեխնոլոգիաե գիտարտադրական կենտրոնի կողմից տրամադրվող տեխնոլոգիական սարքավորումների կիրառմամբ: Կենտրոնի առաջին արտադրանքը՝ «Նարինե +» կաթնաթթվային մթերքը արտադրվում է Արցախի էնդեմիկ կաթնաթթվային մանրէի հիման վրա:
Արտակ Բեգլարյանը կարևորել է Արցախի գիտական կենտրոնում իրականացվող հետազոտական աշխատանքների արդյունքների ապրանքայնացման և հանրային առողջության պահպանման խթանմանն ուղղված քաղաքականությունը՝ ընդգծելով նոր տեխնոլոգիաների ներդրմամբ Արցախի տնտեսության զարգացման հրամայականը:

Mini diary plant opened in Artsakh
State Minister of the Artsakh Republic Artak Beglaryan and Minister of Education and Science Lusine Gharakhanyan visited on Saturday the launching ceremony of "Narine +" diary plant opened at the Scientific Center of Artsakh.
As the press service at the state ministry reports, the ministers got acquainted with the process of the milk production which now operates in low volumes based on the technology developed through the research of the Scientific Centre and with the use of equipment provided by the RA National Academy of Sciences.
It is noted that Beglaryan highlighted the commercialization of the scientific research findings, the policy aimed at public health protection as well as the installment of new equipment to the benefit of Artsakh economy.