Սոչիի քաղաքապետարանը Արցախի դեմ պատերազմին վերաբերող տեղեկությամբ է բացատրել իր պաշտոնական կայքը կոտրելու դեպքը
18:58 01/02/2022
Ռուսաստանի Դաշնության Կրասնոդարի երկրամասի Սոչի առողջարանային քաղաքի վարչակազմը 2020 թվականի աշնանը Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծած պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակի տոնակատարության մասին տեղեկությամբ է բացատրել քաղաքապետարանի կայքը կոտրելու դեպքը։
Նախօրեին «Ռադովկա» հրատարակությունն իր  ընթերցողի ուշադրությունն էր հրավիրել Կրասնոդարի երկրամասի Սոչիի վարչակազմի 2021 թվականի դեկտեմբերի 27-ի թիվ 3222 «2022 թ. տոների, հիշարժան և տարեդարձերի, նշանակալի իրադարձությունների և տոների օրացուցային պլանը» հաստատելու մասին որոշման վրա: Փաստաթղթի համաձայն՝ նախատեսվում էր նոյեմբերի 8-ին նշել պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակը։ Կարգադրությունը շատ արագ հեռացվել էր կայքից։
«Ռուսաստանի հայերի միության» փոխնախագահ Լևոն Մուկանյանը «Reedus»-ին տված հարցազրույցում ուշադրություն է հրավիրել այդ «ամսաթվի» անվան վրա. «Մեզ համար շատ զարմանալի է, որ Մերձավոր Արևելքի ահաբեկչական խմբավորումների հետ միասին 10 միլիոնանոց Ադրբեջանի, 80 միլիոն Թուրքիայի և 250 միլիոն Պակիստանի 44-օրյա հարձակումը 100 հազար բնակչություն ունեցող փոքր Արցախի վրա, որոնց մասնակցությունը հակամարտությանը հաստատվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից, ներկայացվում է որպես հայրենական պատերազմ: Ռուսների համար «Հայրենական պատերազմը» շատ սուրբ է հնչում»։
Մուկանյանի խոսքով՝ կատարվածը Ադրբեջանի ղեկավարության քաղաքականության շրջանակում է, որով նրանք ցանկանում են այդ հակամարտությունը տարածել բոլոր երկրներում, որտեղ հնարավոր է։
«Այժմ նրանք ընդգծված կերպով իրենց ջանքերն ուղղեցին դեպի Կրասնոդարի երկրամաս, որտեղ հայերն ամենամեծ համայնքներից են և այնտեղ վաղուց են խաղաղ ապրում։ Այնտեղ կոնֆլիկտներ չկան, ուստի դրանք պետք է արհեստականորեն բորբոքվեն, ընդ որում՝ ոչ միայն Սոչիում, այլև Կրասնոդարի երկրամասի այլ քաղաքներում։ Եվ մենք բազմիցս սրա վրա հրավիրել ենք Ռուսաստանի ղեկավարության և իրավապահ մարմինների ուշադրությունը»,-ասել Ռուսաստանի հայերի միության ներկայացուցիչը, և հավելել.
«Կարծում եմ, որ Սոչիի քաղաքապետարանը լիովին չի հասկացել այս իրավիճակը և առաջարկել է անցկացնել նման միջոցառումը։ Եվ երբ հասկացել են, թե ինչի մասին է խոսքը, վերանայել են իրենց որոշումը։ Սա լավ դաս կծառայի տարածաշրջանային մյուս իշխանությունների համար: Նման քայլերն այն հանցավոր գործողությունների օրինականացումն են, որոնք Ադրբեջանի ղեկավարությունը կատարել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ»։
Սոչիի վարչակազմից Kavkaz.Realii-ի մամուլի ծառայությունը պարզաբանել է, որ փաստաթուղթն իսկապես տեղադրվել էր 2021 թվականի վերջին։
«2022 թվականի հունվարի 5-ի ամանորյա տոների ժամանակ Սոչիի քաղաքային վարչակազմի տեղեկատվության և հաղորդակցության բաժնի մասնագետները ժամը 00.17-ին վարչակազմի կայքում արձանագրել են չարտոնված մուտք: Այն օպերատիվ կերպով ճնշվել է»,-պարզաբանել են մամուլի ծառայությունից։
Փետրվարի 1-ին տեղեկություն է ստացվել, որ հաքերը մուտք է գործել կայքի «կարգավորող իրավական ակտեր» բաժինը և կատարել «ոչ ճշգրիտ գրառումներ՝ միտումնավոր ազգամիջյան ատելություն սերմանելու նպատակով»: Արձանագրվել են նաև պաշտոնական ձևակերպումների փոխարինման մի շարք այլ փաստեր: Սոչի Քաղաքապետարանը պաշտոնապես ներողություն է խնդրել և հավաստիացրել, որ ձեռնարկում բոլոր միջոցները համացանցում իր տեղեկատվական ռեսուրսները նման միջադեպերից լրացուցիչ պաշտպանելու համար։
Հանգստավայրի քաղաքապետարանը նաև հաստատել է, որ կեղծ տեղեկությունը հեռացվել է կայքից:

В мэрии Сочи объяснили информацию о праздновании победы Азербайджана в войне против Арцаха взломом сайта
17:23 01/02/2022
В администрации города-курорта Сочи Краснодарского края РФ объяснили информацию о праздновании победы Азербайджана в развязанной осенью 2020 года войне против Республики Арцах (НКР) взломом сайта.
Накануне издание «Readovka» обратило внимание на утвержденное постановление администрации Сочи Краснодарского края № 3222 от 27 декабря 2021 года «Об утверждении календарного плана праздничных дней, памятных и юбилейных дат, знаменательных событий и мероприятий на 2022 год». Согласно документу, праздновать победу Азербайджана в войне планировали 8 ноября. Вскоре постановление было удалено.
© Readovka
Вице-президент Союза армян России Левон Муканян в интервью «Ридусу» обратил внимание на название этой «памятной даты»:
«Для нас очень удивительно, что „Отечественной войной“ назвали 44-дневное нападение на маленький Арцах с населением в 100 тысяч человек 10-миллионным Азербайджаном, 80-милионной Турцией и 250-миллионным Пакистаном при поддержке террористических групп из Ближнего Востока, чье участие в конфликте подтверждали сопредседатели Минской группы ОБСЕ. Для россиян Отечественная война звучит очень сакрально».
По словам Муканяна, политика руководства Азербайджана заключается в том, чтобы «навязывать этот конфликт во всех странах, где это возможно».
«Сейчас они демонстративно направили свои усилия на Краснодарский край, где армяне являются одной из крупнейших общин и мирно существуют уже долгое время. Никаких конфликтов там нет, поэтому их приходится разжигать искусственно, причем не только в Сочи, но и других городах Краснодарского края. И мы уже неоднократно обращали на это внимание руководства России и правоохранительных органов», – отметил представитель Союза армян России.
«Я думаю, что администрация города Сочи не вполне разобралась в данной ситуации и предложили провести это мероприятие. А когда поняли, о чем идет речь, пересмотрели свое решение. Для других региональных властей это послужит хорошим уроком: это легализация преступных действий, которые руководство Азербайджана совершило против Нагорно-Карабахской Республики», – заключил Муканян.
Между тем, в пресс-службе администрации Сочи «Кавказ.Реалии» пояснили, что документ действительно был размещен в конце 2021 года.
«В новогодние каникулы 5 января 2022 года на сайте администрации города Сочи специалистами управления информатизации и связи администрации города Сочи в 00.17 был зафиксирован несанкционированный доступ на сайт. Он был оперативно пресечен», – пояснили в пресс-службе.
1 февраля была получена информация, что хакер получил доступ к разделу «нормативно-правовые акты" и внес "недостоверные записи, намеренно направленные на разжигание межнациональной розни". Также был зафиксирован ряд других фактов подмены официальных формулировок. Администрация города Сочи официально приносит свои извинения и принимает все меры для дополнительной защиты своих информационных ресурсов в сети Интернет от подобных инцидентов».