Վրաստանում «կանաչ անձնագիր» ունենալն այլևս պարտադիր չէ
Վրաստանում չեղարկվել է «կանաչ անձնագիր» ունենալու պարտավորությունը։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է այսօր՝ փետրվարի 1-ին կայացած միջգերատեսչական համակարգող խորհրդի նիստի ժամանակ։
Միջգերատեսչական համակարգող խորհրդի օպերատիվ շտաբի պետ Գիորգի Ղիբրաձեի հաղորդմամբ՝ որոշումը պայմանավորված է նաև «օմիկրոնի» արագ տարածման և վիրուսի թույլ ընթացքի, ինչպես նաև համաշխարհային պրակտիկայով։
«Արտասահման մեկնելու դեպքում դեռևս պետք կգա «կանաչ անձնագիր»,- ասել Ղիբրաձեն։
Ըստ Ղիբրաձեի, սակայն, չնայած վարակակիրների աճող թվին, իրավիճակը լիովին կառավարելի է, հիվանդանոցային հատվածի վրա ճնշումն էապես չի ավելանում, հիվանդների մեծամասնությունը բուժվում են տնային պայմաններում, և նրանց առողջական վիճակը վերահսկվում է ընտանեկան բժիշկների կողմից։
Aliq.ge-Ն գրում է, որ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորած նիստը տեղի է ունեցել տեսակոնֆերանսի ձևաչափով, քանի որ երեկ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի մոտ կորոնավիրուս է հաստատվել։

The Georgian government today canceled the nationwide requirement to present COVID Green Passes for entering restaurants, bars and other entertainment venues, Civil Georgia reported.
The move comes as Georgia struggles with the rapid increase in coronavirus cases, with record 24,201 daily infections reported today, and a sluggish vaccination drive.
As the reason for the decision, member of the Inter-Agency Coordination Council Giorgi Gibradze said the green pass system “lacks effectiveness,” amid the spike in the cases, considering the rapid rate of the spread of Omicron variant and its relative leniency.
Gibradze noted in a press briefing that the authorities also took into account “international practice” in making the move, but when grilled by a reporter he did not name a country that had also abolished the green pass system.
He added however that people will still receive green passes for international travel.
Individuals received a “green status” if they were fully vaccinated, had recovered from COVID, or taken a PCR test within the last 72 hours, or an antigen test within 24 hours.