Այլընտրանքային նախագծեր խումբ. Լռողները կկիսեն պատասխանատվությունը
«Համաձայնություն  տալով դատավոր Բորիս Բախշիյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու,նրան ազատությունից զրկելու և լիազորությունները կասեցնելու վերաբերյալ՝ Բարձրագույն դատական խորհուրդը վերածվեց գործող իշխանության պատժիչ համակարգի առանցքային օղակի։
Zonder-command-ի տրամաբանությամբ գործող՝ դատավորների իրավունքները պաշտպանելու համար ստեղծված կառույցը որոշումը կայացրել է միաձայն։
Այս որոշումը նախադեպ է ստեղծելու՝ ընթացիկ գործերով դատավորներին այս նույն եղանակով հեռացնելու համար։
Դատավորի նկատմամբ այս իրավական գործընթացը քաղաքական հրահանգներին չենթարկվող, օրենքով առաջնորդվող, «չվնգստացող» դատավորներին վախեցնելու և պատժելու ազդակէ: Սա դատարանների նկատմամբ շուրջ երեք տարի շարունակվող հետևողական արշավի հերթական դրսևորումն է, որը քայլ առ քայլ տանում է իշխանությունների կամակատար դատական համակարգ ունենալուն։Սա շրջադարձային պահ է, որից հետո Հայաստանը վերջանականապես կարող է գլորվել ամենաթողության անհավանական վտանգավոր փուլ։
Դատավորի նկատմամբ հետապնդումը որևէ կերպ չի տեղավորվում ընդամենը մի քանի օր առաջ Հայաստանում ժողովրդավարության կայացման վերաբերյալ ԵԽԽՎ «փայլուն» բանաձևի տրամաբանության մեջ։ Տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում նաև այն փաստը, որ քաղաքական ենթատեքստ ունեցող գործով կալանքի վերաբերյալ որոշում կայացնող դատավոր է ընտրվել այն անձը, որն այսօրվա իշխանությունների «Դըմփ, դըմփ, հու» -ի համար թմբուկ էր խփում։
Դատավոր Բախշիյանի նկատմամբ իրականացվող հետապնդումը պետք է ազդակ լինի իրավաբանական ողջ համայնքի համար՝ դատավորներից մինչև փաստաբան. լռությունը կարող է շատ թանկ արժենալ:  Բայց սա միայն իրավական համայնքի խնդիրը չէ։ Սա քաղաքական, հասարակական լայն շրջանակների, քաղաքական լիդերների, ողջ գիտակից հասարակության խնդիրն է։ Այսօր լռելը նշանակում է՝ կիսել պատասխանատվությունը՝ բոլոր անօրինականությունների և դրանց հետևանքների համար»։

«Альтернативные проекты»: Сегодня молчание означает разделение ответственности
«Дав согласие на возбуждение уголовного преследования судьи Бориса Бахшияна, лишение его свободы и прекращение его полномочий, Высший судебный совет Армении превратился в ключевое звено карательной системы действующей власти.
Решение действующей по логике Zonder-command структуры, созданной для защиты прав судей, принято единогласно.
Это решение создаст прецедент для увольнения судей по текущим делам таким же образом.
Этот правовой процесс в отношении судьи – сигнал к запугиванию или наказанию не подчиняющихся политическим инструкциям, руководствующихся законами и «не скулящих» судей. Это очередное проявление продолжающейся почти три года последовательной кампании против судов, которая шаг за шагом ведет к формированию судебной власти, являющейся приспешником властей. Это переломный момент, после которого Армения может окончательно скатиться в невероятно опасную стадию вседозволенности.
Преследование судьи никак не вписывается в логику «блестящей» резолюции ПАСЕ об установлении демократии в Армении, представленной всего несколько дней назад. Не вписывается в логику и тот факт, что судьей, принимающим решением по делу об аресте с политическим подтекстом, избран человек, выбивающий в свое время для сегодняшних властей на барабане известное «дмп-дмп-ху».
Преследование в отношении судьи Бахшияна должно стать сигналом для всего юридического сообщества – от судей до адвокатов. Молчание может обойтись очень дорого. Но это проблема не только юридического сообщества. Это проблема широких политических, общественных кругов, политических лидеров, всего сознательного общества.