Մարտակերտի փողոցներից մեկն անվանակոչվել է Արցախի հերոս Արմենակ Ուրֆանյանի անունով
Արցախի Հանրապետության Մարտակերտ քաղաքի Սախարով փողոցի շրջվաչակազմի շենքից ներքև` մինչև զորամասի հատվածն այսուհետ կրելու է 2016թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմում զոհված կապիտան, Արցախի հերոս Արմենակ Ուրֆանյանի անունը։ Այս մասին «Ջրաբերդ» պաշտոնաթերթին տեղեկացրել են Մարտակերտի քաղաքապետարանից։ Քաղաքային համայնքի ավագանին փողոցի անվանակոչության մասին որոշումն ընդունել է՝  հաշվի առնելով շրջանի վարչակազմի ղեկավար Արսեն Ավանեսյանի առաջարկությունը, նաև Հերոսի անցած մարտական ուղին, ապրիլյան քառօրյայում նրա սխրագործությունն ու անձնուրաց, հայրենանվեր պահվածքը։
«Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմանը հետմահու արժանացած Արմենակ Ուրֆանյանը 26 տարեկանում արդեն կապիտանի կոչում ուներ, վաշտի հրամանատարն էր առաջնագծում: 2016թ. ապրիլի 2-ի գիշերը Մարտակերտի ուղղությամբ տեղակայված դիրքը հակառակորդի կողմից ենթարկվում է ինտենսիվ հրետակոծության, ապա այն գրոհում են հակառակորդի տանկերն ու հարյուրավոր զինված զինվորները: Դիրք ներթափանցելու հակառակորդի բոլոր ջանքները կասեցնում են վաշտի ժամկետային զինծառայողներ Քյարամ Սլոյանը, Անդրանիկ Զոհրաբյանը և Ռոբերտ Աբաջյանը կապիտան Արմենակ Ուրֆանյանի հրամանատարությամբ:
Անհավասար մարտում նրանք հետ են մղել թշնամու ներթափանցման բազմաթիվ փորձերը, որոնց ժամանակ հակառակորդը շարունակել է նաև հրետակոծությունը: Արկերից մեկի պայթյունից զոհվել է Արմենակ Ուրֆանյանը։
2020 թվականի օգոստոսի 29-ին Արմենակ Ուրֆանյանը Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հրամանագրով հետմահու արժանացել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչման՝ պարգևատրվելով «Ոսկե արծիվ» շքանշանով։

A street in Artsakh’s Martakert town has been named after fallen hero of the 2016 April War, Captain Armenak Urfanyan, Jraberd newspaper reported on Tuesday, citing the Martakert municipality.
The Martakert City Council made such a decision taking into account the proposal of Arsen Avanesyan, head of the Martakert regional administration, as well as the soldier’s military career, his heroic resistance and self-sacrifice during the four-day war.
Armenak joined the Armenian army in 2007, attaining the rank of captain at the age of 26 and becoming a commander of a battalion.
Overnight 1-2 April 2016, in the military post located near Martakert, that had significant strategic importance, Captain Urfanyan and his troops fought back against the overwhelming Azerbaijani special forces for hours, withstanding the strikes of the heavy armored vehicles.
4 out of 7 heroes fell during the unequal fight, among them Armenak Urfanyan, Kyaram Sloyan, Robert Abajyan and Andranik Zohrabyan.
Armenak Urfanyan was posthumously awarded the Medal for Combat Service of Artsakh and the 1st Class Combat Cross Order of Armenia.
In August 2020, Artsakh President Arayik Harutyunyan awarded the posthumous Hero of Artsakh title to the fallen soldier.