Մարտակերտի փողոցներից մեկն անվանակոչվել է Արցախի հերոս Արմենակ Ուրֆանյանի անունով
Արցախի Հանրապետության Մարտակերտ քաղաքի Սախարով փողոցի շրջվաչակազմի շենքից ներքև` մինչև զորամասի հատվածն այսուհետ կրելու է 2016թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմում զոհված կապիտան, Արցախի հերոս Արմենակ Ուրֆանյանի անունը։ Այս մասին «Ջրաբերդ» պաշտոնաթերթին տեղեկացրել են Մարտակերտի քաղաքապետարանից։ Քաղաքային համայնքի ավագանին փողոցի անվանակոչության մասին որոշումն ընդունել է՝  հաշվի առնելով շրջանի վարչակազմի ղեկավար Արսեն Ավանեսյանի առաջարկությունը, նաև Հերոսի անցած մարտական ուղին, ապրիլյան քառօրյայում նրա սխրագործությունն ու անձնուրաց, հայրենանվեր պահվածքը։
«Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմանը հետմահու արժանացած Արմենակ Ուրֆանյանը 26 տարեկանում արդեն կապիտանի կոչում ուներ, վաշտի հրամանատարն էր առաջնագծում: 2016թ. ապրիլի 2-ի գիշերը Մարտակերտի ուղղությամբ տեղակայված դիրքը հակառակորդի կողմից ենթարկվում է ինտենսիվ հրետակոծության, ապա այն գրոհում են հակառակորդի տանկերն ու հարյուրավոր զինված զինվորները: Դիրք ներթափանցելու հակառակորդի բոլոր ջանքները կասեցնում են վաշտի ժամկետային զինծառայողներ Քյարամ Սլոյանը, Անդրանիկ Զոհրաբյանը և Ռոբերտ Աբաջյանը կապիտան Արմենակ Ուրֆանյանի հրամանատարությամբ:
Անհավասար մարտում նրանք հետ են մղել թշնամու ներթափանցման բազմաթիվ փորձերը, որոնց ժամանակ հակառակորդը շարունակել է նաև հրետակոծությունը: Արկերից մեկի պայթյունից զոհվել է Արմենակ Ուրֆանյանը։
2020 թվականի օգոստոսի 29-ին Արմենակ Ուրֆանյանը Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հրամանագրով հետմահու արժանացել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչման՝ պարգևատրվելով «Ոսկե արծիվ» շքանշանով։

Именем Героя Арцаха Арменака Урфаняна названа улица в Мартакерте
Участок дороги от здания администрации Мартакертского района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) до воинской части впредь будет носить имя капитана, героя Арцаха Арменака Урфаняна, погибшего в Апрельской четырехдневной войне 2016 года.
Об этом официальной газете «Джраберд» сообщили в мэрии Мартакерта. Решение о присвоении  улицы имени Урфаняна 1 декабря 2021 г. принял совет старейшин Мартакертской городской общины, с учетом предложения главы областной администрации Арсена Аванесяна, а также боевого пути Героя, его подвига во время Апрельской четырехдневной войны и патриотического поведения.
Урфанян учился в Военном институте имени Вазгена Саргсяна. После окончания учебы отправился на контрактную службу в Мартакерт. Урафанян был в ВС с 2007 года. В 26 лет он уже был капитаном, командиром роты – на передовой. В ходе службы Арменак Урфанян дважды был признан лучшим командиром стрелковой роты. Удостоен нескольких почетных грамот и наград.
Во время инициированного ВС Азербайджана в ночь с 1 на 2-е апреля 2016 года крупномасштабного наступления с использованием тяжелой техники, артиллерии и боевой авиации вдоль всей линии соприкосновения вооруженных сил Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана капитан Урфанян вместе с вверенным ему подразделением в Мартакете вступил в продолжительный бой с противником.
Им удалось дважды отбросить противника. Под давлением превосходящих в несколько раз сил противника Урфанян дал приказ военнослужащим отступить, решил продолжить бой в одиночку. Однако солдаты не покинули командира: в неравном бою вместе с Урфаняном погибли Кярам Слоян, Роберт Абаджян, Андраник Зограбян.
Капитан Арменак Урфанян похоронен на воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване. Посмертно был награжден медалью «За боевые заслуги» Республики Арцах, Орденом «Боевой крест» I степени РА.
Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Араик Арутюнян 29 августа 2020 года вручил награду о посмертном присвоении высшего звания «Герой Арцаха» командиру 4-ой стрелковой роты N-ской воинской части Армии обороны Арцаха, капитану Арменаку Урфаняну.