Սուրեն Պարսյան. Ի տարբերություն Հայաստանի, Վրաստանը երկնիշ տնտեսական աճ է ապահովել
ՀՅԴ Բյուրոյի տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակի պատասխանատու, տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանն անդրադարձել է իշխանական թևի կողմից  օրուգիշեր 2021 թվականի սոցիալ-տնտեսական ձեռքբերումները գովերգելուն։
Նա նշում է՝ սական իրականության մեջ դրանք իներցիոն են, իրենց հետ գրեթե կապ չունեցող և համեստ ցուցանիշներ են։
«Եվ այսպես պաշտոնական վիճակագրությամբ 2021 թվականին գրանցվել է 5,8 տոկոս աճ, այս ցուցանիշն արձանագրվել է 2020 թվականի 7,4 տոկոս անկման ֆոնին։ Այսինքն, գործող իշխանությունները նույնիսկ չեն կարողացել հասնել 2019 թվականի ցուցանիշներին։
Համեմատության համար նշեմ, որ 2021 թվականին Վրաստանի տնտեսական աճը կազմել է 10,6 տոկոս՝ 2020 թվականի 6,8 տոկոս տնտեսական անկման համեմատ։ Ի տարբերություն Հայաստանի Վրաստանի տնտեսությունը ոչ միայն վերականգնել է 2020 թվականի կորուստները, այլև 2019 թվականի համեմատ 3 տոկոսային կետով տնտեսական աճ է արձանագրել։
Այսպիսով, 2021 թվականին Վրաստանի տնտեսությունը շուրջ երկու անգամ ավելի արագ է աճել Հայաստանի համեմատ։
Վրաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունն ավելացել է 25,6 տոկոսով, իսկ Հայաստանինը՝ 17,7 տոկոսով։
Երկնիշ տնտեսական ակտիվության պայմաններում 2021 թվականին Վրաստանում գնաճը կազմել է 13,9 տոկոս, իսկ Հայաստանում՝ 7,2 տոկոս»,-գրել է նա։

Economist Suren Parsyan, who heads the ARF Bureau's Economic Research Office, on Thursday reacted to the statements of the Armenian authorities regarding the socio-economic achievements of 2021.
He states that in reality they are “inertial, almost unrelated to the work of the government and very modest.”
"According to the official statistics, 5.8% growth was recorded in 2021 against the background of 7.4% decline in 2020. That is, the current government even failed to reach the indicators of 2019,” he wrote on Facebook on Thursday.
“To compare, Georgia’s economy grew by 10.6% in 2021 after 6.8% drop in 2020. Unlike Armenia, Georgia's economy not only recovered after 2020, but also recorded an economic growth of 3 percentage points compared to 2019. Thus, compared to Armenia, Georgia's economy grew twice as fast by 2021.
“Georgia's foreign trade turnover increased by 25.6% and Armenia's turnover – by 17.7%. With the double-digit economic growth in 2021, inflation in Georgia was 13.9% and in Armenia – 7.2%," the economist said.