«Օմիկրոն» շտամի  դեպքում բժշկական դիմակների արդյունավետությունը նվազել է. Վիրուսաբան
Բժշկական դիմակները 3 անգամ նվազեցնում են գրիպով, իսկ կորոնավիրուսով վարակվելու հավանականությունը՝ 2-2,5 անգամ։ Այս մասին «Իզվեստիա» թերթին ասել է իմունոլոգ, բժշկական գիտությունների թեկնածու Նիկոլայ Կրյուչկովը։
Նա նշել է, որ դիմակն անհրաժեշտ է երեք ժամը մեկ կամ ավելի հաճախ։ «Օմիկրոն» շտամի տարածման դեպքում, Կրյուչկովի խոսքով, բժշկական դիմակների արդյունավետությունը նվազել է, քանի որ վիրուսը կարող է փոխանցվել փոշու միջոցով՝  արտաշնչման և խոսելու միջոցով։ Նա նշել է, որ կորոնավիրուսի փոքր մասնիկները կարող են անցնել դիմակի կտորի միջով, բայց դա հիմնականում տեղի է ունենում հազի և փռշտոցի ժամանակ։
«Ռեսպերատորներն  ավելի լավ են աշխատում, բայց դրանցից շատերը արտաշնչելիս օդը չեն զտում, այսինքն՝ լավ է պաշտպանում, բայց մարդը կարող է վարակել ուրիշներին»,- պարզաբանել է մասնագետը։
Նա նաև նշել է, որ գործվածքից բազմաշերտ դիմակները նվազեցնում են հիվանդանալու հավանականությունը, սակայն պատշաճ խնամքի դեպքում։ Մասնագետը նաև նշել է, որ պետք է պահպանել սանիտարական այլ կանոններ՝ սոցիալական հեռավորություն, պիկ ժամերին չօգտվել տրանսպորտից և պատվաստվել կորոնավիրուսի դեմ։

Иммунолог: Во время распространения штамма «Омикрон» эффективность медицинских масок упала
Медицинские маски действительно эффективны, в совокупности с другими эпидемическими мерами они снижают риск заболеть COVID-19 более чем в два раза. Об этом в пятницу, 4 февраля, «Известиям» сообщил иммунолог, кандидат медицинских наук Николай Крючков.
Специалист привел результаты исследования, согласно которым медицинские маски снижают риск инфицирования в три раза, если речь о гриппе; а в случае с коронавирусом — в 2–2,5 раза.
Как отметил Крючков, эффективны также и многослойные тканевые маски, если за ними правильно ухаживать.
«Еще лучше работают респираторы, но большинство из них на выдохе не фильтруют воздух, то есть он хорошо защищает, но человек может окружающих заразить», — подчеркнул врач.
Он также добавил, что маску желательно менять чаще, чем раз в три часа.
Однако, кроме медицинских масок, следует помнить и о других санитарных правилах — соблюдать дистанцию, не пользоваться общественным транспортом в час-пик, а также вакцинироваться.
Крючков при этом подчеркнул, что во время распространения штамма «Омикрон» эффективность медицинских масок упала, так как возросла вероятность передачи COVID-19 воздушно-пылевым путем (через выдох и разговор). При таком способе передачи вируса маленькие частички могут проходить через ткань маски, отметил иммунолог. Однако основное разбрызгивание бактерий происходит при кашле и чихании.