«Հայաստանում օրեցօր թանկանում են առաջին անհրաժեշտության ապրանքները, ինչպես նաև ծառայությունները: Մարդկանց եկամուտները չեն ավելանում, իսկ ծախսերը մեծանում են մեծ պրոգրեսիայով:
«Աուդիտորների պալատի» նախագահ Նաիրի Սարգսյանը չի բացառում, որ գնաճը կարող է ձեռնտու լինել հենց գործադիրին: «Խնդիրը հարկերի հավաքագրման տիրույթում է: Ներդրումներ, նոր բացվող ճյուղեր, նաև արդյունաբերություն չունենք, հետևաբար՝ հարկերի հավաքագրում չենք ունենում: Մյուս կողմից էլ՝ ունենք անընդհատ աճող պետական պարտք, որը պետք է սպասարկել: Ի՞նչ անել այս դեպքում, երբ տնտեսությունը չի զարգանում, ներդրումներ չկան, երբ քանակի և ծավալի հաշվին հնարավոր չէ հարկերի գեներացում իրականացնել: Այդ դեպքում միակ տարբերակը գնաճի հաշվին հարկերի հավաքագրում իրականացնելն է»,- «Փաստի» հետ զրույցում ասաց Սարգսյանը:
Նա շեշտեց, որ նույնը վերաբերում է ծառայություններին. ի վերջո, արդեն թանկացել են ջուրն ու էլեկտրաէներգիան, շուտով կբարձրանա նաև գազի սակագինը: Մեր զրուցակցի համոզմամբ, այս ամենի հետևանքը, ցավոք, աղքատության խորացումն է լինելու. «Ինձ մոտ հարց է առաջանում՝ միգուցե սակագները բարձրացնելու միակ շահագրգիռ կողմը կառավարությո՞ւնն է, որպեսզի կարողանա այդպիսով հարկեր հավաքագրել:
Այսինքն, փոքր չափաբաժնով բաշխում են ամբողջ բնակչության վրա և հարկերի հավաքագրում են իրականացնում: Այս ամենը, սակայն, բնակչության վրա ունենում է կրկնակի ազդեցություն: Մի կողմից՝ բիզնեսը, որը ավելի շատ է օգտվելու այդ ծառայություններից, իր արտադրանքի կամ ապրանքի ինքնարժեքը բարձրացնելու է, վաճառքի գները՝ ևս, մյուս կողմից՝ բնակչությունը, անձամբ սպառելով այդ ծառայությունները, սկսելու է ավելի բարձր գին վճարել»:

Газета «Паст» пишет, что в Армении с каждым днем дорожают товары первой необходимости и услуги. Доходы людей не увеличиваются, а расходы растут по прогрессии.
Председатель Палаты аудиторов Наири Саркисян не исключает, что рост цен может быть выгоден именно правительству. «Проблема в сборе налогов. Инвестиции отсутствуют, новые отрасли не открываются, промышленности тоже нет, следовательно, нет также сбора налогов. С другой стороны, есть постоянно растущий государственный долг, который нужно обслуживать. Что делать в ситуации, когда экономика не развивается, инвестиций нет, когда за счет количества и объема невозможно генерировать налоги? В таком случае единственным вариантом остается собирать налоги за счет роста цен», - сказал Наири Саркисян в беседе с изданием.
Он отметил, что аналогичное касается также сферы услуг. В конце концов, вода и электроэнергия уже подорожали, вскоре повысится также тариф на газ. По убеждению Наири Саркисяна, в результате всего этого, к сожалению, повысится уровень бедности.
«У меня возникает вопрос: может единственной заинтересованной стороной в повышении тарифов является правительство, чтобы могло собрать налоги? То есть, в небольшой доле распределяют на все население и собирают налоги. Но все это оказывает на население двойное действие. С одной стороны, бизнес, который будет больше пользоваться этими услугами, стоимость его продукции или товара повысится, цена продажи – также, а с другой стороны, население, потребляя эти услуги, начнет платить более высокую цену», - сказал он.