131 տարիների ընթացքում ՀՅԴ-ն հավատարիմ է մնացել իր առաքելությանը՝ ծառայել Հայաստանի և հայության ազատագրման դատին. Սաղաթելյան
13:49 05/02/2022
«Դվին հոլ» համալիրում մեկնարկել է Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության 131-ամյակին նվիրված պաշտոնական հանդիսությունը։ Այն կրում է «Պիտի կերտենք նոր արշալույս» խորագիրը։
Հանդիսությանը ներկա են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը,  ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը, «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյանը, ՀՀ նախկին վարչապետ Վազգեն Մանուկյանը, քաղաքական, հասարակական այլ գործիչներ։
Նախքան միջոցառման մեկնարկը՝ ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին հանուն հայրենիքի զոհված հերոսների հիշատակը։
ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, ԱԺ փոխխոսնակ Իշխան Սաղաթելյանն իր ելույթում ասաց, որ ՀՅԴ պատմությունն անհնար է տարանաջատել հայ ժողովրդի պատմությունից։
«Պայքարի ու անմնացորդ նվիրումի 100 և 31 տարիների ընթացքում Դաշնակցությունը հավատարիմ է մնացել իր առաքելությանը՝ ծառայել Հայաստանի ու հայության ազատագրման դատին։  Պատվով ու հայրենիքով երդվյալների իրարահաջորդ սերունդների նպատակը եղել է մեկը՝ կերտել մեր երազանքի Հայաստանը։
Եվ այդ պայքարը շարունակվում է արդեն 131 տարի։ Փոխվում են ժամանակները, փոխվում են պայքարի ձևերն ու մեթոդները, փոխվում են մարտահրավերներն ու թիրախները, բայց ոչ` պայքարի գլխավոր նպատակը։
Երեկ, այսօր և վաղը Դաշնակցությունը եղել է, կա և լինելու է այն ուժը, որը հավատարիմ է հողին ու հային։  Դաշնակցությունն անցյալ ունեցող, ներկայով ապրող և ապագայի տեսլականով կազմակերպություն է։ Միշտ կենսունակ կազմակերպություն։
Եվ, առհասարակ, մենք մեր կուսակցության 131 տարիների, մեր կենսագրության յուրաքանչյուր օրվա, յուրաքանչյուր քայլի և որոշման համար հաշվետու ենք մեր ժողովրդին։ Մենք սխալներ ունեցել  ենք, չեն սխալվում ոչինչ չանողները, բայց ինքներս մեզ ու մեր գաղափարներին, մեր համոզմունքներին, մեր նպատակներին երբեք  չենք դավաճանել»,- ասաց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչը։
Ի. Սաղաթելյանը նշեց, որ այսօր Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը խորը ճգնաժամի մեջ է. «Օրվա  իշխանությունը ձախողվել է բոլոր ուղղություններով՝ Արցախի հարցում, արտաքին քաղաքականության, անվտանգության, պաշտպանության, բանակաշինության, տնտեսության։ Ձախողվել են նաև այն  ոլորտներում, որոնք, իբր, իրենց համար արժեք էին և համոզմունք։ Արդեն ակնհայտ փաստ է՝ նրանք որևէ կապ և առնչություն չունեն ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, արդար դատական համակարգի, քաղաքացու` ազատ ընտրելու և ընտրվելու իրավունքի հետ։ Նրանց համար դրանք, ինչպես մնացած պարագաներում, ընդամենը լոզունգ են՝ ֆեյսբուքյան ստատուս, մարդկանց մոլորեցնելու միջոց, բայց ոչ երբեք` նպատակ։
Արդար դատական համակարգի ջատագովները կալանավորում են ընդդիմադիրներին  ապօրինի չդատող դատավորներին։ Ազատ ընտրությունների ջատագովները կալանավորում են ժողովրդի կողմից ընտրված` համայնքի ղեկավարներին։ Ուժային կառույցները դարձել են երկրում մեկ մարդու իշխանություն, ավելի ճիշտ՝ բռնապետություն հաստատելու բութ գործիք, իսկ միջազգային հանրությունը և իրավապաշտպան կազմակերպությունները լուռ հետևում են այս ամենին, դեռ մի բան էլ ասում՝ Հայաստանում ժողովրդավարությունն առաջընթաց է ապրում։ Ամեն ինչ պարզ է` այս իշխանությունը  ձեռնտու է բոլորին, բացի հայերից»։

Сагателян: За 131 год АРФД оставалась привержена своей миссии – служить Армении
В Ереване, в Dvin Hall, проходит официальная церемония, посвященная 131-летию партии  Армянская революционная федерация – Дашнакцутюн.
На торжестве присутствуют второй президент Армении Роберт Кочарян, третий президент Армении Серж Саргсян, экс-президенты Республики Арцах Аркадий Гукасян и Бако Саакян, лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян, председатель партии «Отечество» Артур Ванецян, глава партии «Возрождающаяся Армения» Ваге Акопян, бывшие премьер-министры РА Вазген Манукян Грант Багратян, Хосров Арутюнян, депутаты от оппозиционных блоков НС «Армения» и «Честь имею», а также другие деятели.
До начала мероприятия присутствующие минутой молчания почтили память героев, павших за Родину.
Представитель Верховного Органа АРФ «Дашнакцутюн», вице-спикер НС РА Ишхан Сагателян отметил, что историю АРФД невозможно отделить от истории армянского народа.
«За 100 и 31 год борьбы и безостаточной преданности АРФД оставалась привержена  своей миссии – служить Армении и Армянскому вопросу. Целью сменяющих друг друга с честью преданных Родине поколений было одно – построение Армении нашей мечты.
И эта борьба продолжается уже 131 год. Меняются времена, меняются формы и методы борьбы, меняются вызовы, но не главная цель борьбы.
Вчера, сегодня и завтра Армянская революционная федерация Дашнакцутюн была, есть и будет силой, верной армянской земле и армянину.  Дашнакцутюн – организация, имеющая прошлое, живущая настоящим и обладающая видением будущего. Действуя на Родине и за ее пределами, АРФД всегда поддерживала идею независимой государственности», – заявил Сагателян.
«И, безусловно, за 131 год деятельности нашей партии, за каждый день нашей биографии, за каждый шаг и каждое решение мы подотчетны нашему народу. У нас были ошибки, не ошибаются лишь те, кто ничего не делает. Но мы никогда не предавали себя,  свои идеи, убеждения, цели», – отметил представитель ВО АРФД.
Сагателян указал, что сегодня Армения и армянский народ – в глубоком кризисе. «Нынешняя власть потерпела провал на всех направлениях – в вопросе Арцаха, во внешней политике, сферах безопасности, обороны, армейского строительства, экономики. Они потерпели неудачу и в тех областях, которые для них якобы были ценностью и убеждением. Уже очевиден тот факт, что они не имеют ничего общего с демократией, правами человека, справедливой судебной системой, правом избирать и быть избранными. Для них это – лишь лозунг, статус в Facebook, средство введения людей в заблуждение, но ни в коем случае не цель.
Апологеты справедливой судебной системы  арестовывают судей, которые не судят незаконно оппозиционеров, сторонники свободных выборов арестовывают избранных народом руководителей общин, силовые структуры стали тупым инструментом для установления власти одного человека в стране, а точнее диктатуры. А международное сообщество и правозащитные организации молча наблюдают за всем этим, еще и утверждая, что демократия в Армении переживает прогресс. Все понятно, эта власть выгодна всем, кроме армян», – заявил Сагателян.