Նարեկ Մանթաշյանը խոշտանգման է ենթարկվում. Ահազանգում են փաստաբանները
Փաստաբաններ Ալեքսանդր Կոչուբաևը և Տաթևիկ Հակոբյանն ահազանգում են՝  Այլընտրանք» ՀԿ-ի ղեկավար, «Հայաստան» դաշինքի անդամ Նարեկ Մանթաշյանը խոշտանգման է ենթարկվում։
Փետրվարի 6-ի երեկոյան Կոնտրա լեգեմ փաստաբանական ընկերության հայտարարության մեջ ասվում է.
«Նարեկ Մանթաշյանը այս պահին ՔԿՀ-ում խոշտանգման է ենթարկվում:
Քիչ առաջ դուրս եկանք ՔԿՀ-ից: Գիշերը ժամը 1-ից Նարեկ Մանթաշյանը ունեցել է առողջական վիճակի սրացումներ և խնդրել կապվել իր փաստաբանների հետ և տեղափոխել իրեն հիվանդանոց կամ ցուցաբերել բուժօգնություն, սակայն ՔԿՀ պատասխանատուները զանգի հնարավորություն չեն տվել, քանի որ ԱԱԾ-ն արգելանք է դրել հեռախոսազանգեր կատարելու իրավունքի վրա, իսկ բուժծառայության ղեկավարը (աջ կողմի նկարում, Գարեգին Սարգսյան) պատասխանել է, որ պետք է մինչև երկուշաբթի սպասել, ինքը հանգստից վերադառնա և որոշի հիվանդանոց տեղափոխել, թե՝ ոչ, իսկ ՔԿՀ-ում համապատասխան բուժում իրականացնող բժիշկ չկա:
Սա լրջագույն շեղում է մարդու իրավունքների օրակարգից և փաստացի պատիժ է Նարեկ Մանթաշյանի նկատմամբ, այստեղ մենք՝ փաստաբաններս, ընդգծված քաղաքական պատվեր և մոտիվ ենք տեսնում:
Նման անմարդկային վերաբերմունքի այլ պատճառ մեզ հասանելի չէ: Չնայած արդեն, իսկ օպերատիվ արձագանք եղել է, բայց մեկ անգամ ևս հրավիրում եմ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան ի ուշադրությունը: Իսկ ՀՀ արդարադատության նախարարությանը սթափության կոչ ենք անում. Նարեկ Մանթաշյանին տանում եք դանդաղ մահվան: Առողջական խնդրից զատ, իր փաստաբանների հետ կապ հաստատելու իրավունքից զրկումը ևս մեկ կոպտագույն սահմանադրաիրավական և միջազգային իրավական պարտավորություններից շեղում է:

Адвокаты руководителя общественной организации «Альтернатива», члена блока «Армения» Нарека Манташяна – Александр Кочубаев и Татевик Акопян – бьют тревогу: их подзащитный в УИУ подвергается пыткам.
В распространенном 6 февраля заявлении адвокатов говорится:
«На данный момент Нарек Манташян в УИУ подвергается пыткам.
Немногим ранее мы вышли из УИУ. В час ночи у Нарека Манташяна обострились проблемы со здоровьем, он просил связаться со своими адвокатами, доставить его в больницу или оказать медицинскую помощь, но ответственные лица УИУ не дали ему возможности позвонить, поскольку СНБ ограничила его право на телефонные звонки, а руководитель медслужбы (Гарегин Саркисян - на фото справа) ответил, что нужно подождать до понедельника, пока он вернется с отдыха и решит: госпитализировать или нет, так как в учреждении нет медработников, которые могли бы оказать необходимую медпомощь.
Это серьезнейшее отклонение от правозащитной повестки и фактическое наказание в отношении Нарека Манташяна. Здесь мы – адвокаты – видим подчеркнуто политический заказ и мотив.
Других причин для подобного бесчеловечного отношения мы не знаем. Несмотря на уже последовавшее оперативное реагирование, мы еще раз обращаем внимание Защитника прав человека РА, а министерство юстиции мы призываем к благоразумию.
Вы ведете Нарека Манташяна к медленной смерти. Помимо проблем со здоровьем, лишение его права связаться со своими адвокатами также является грубейшим отклонением от конституционно-правовых и международно-правовых обязательств».