Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Պեկրեսը ռուսերենով է դիմել ռուսներին
Ֆրանսիայի նախագահի «Հանրապետական» կուսակցության թեկնածու Վալերի Պեկրեսը France 5 հեռուստաալիքի եթերում կիրակի երեկոյան ռուսերենով դիմել է ռուսներին և կոչ արել միասին կառուցել Եվրոպայի ընդհանուր ապագան։ Լուրը հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես ուզում եմ հպարտ ռուս ժողովրդին ասել, որ մենք պետք է Եվրոպայում խաղաղություն միասին կերտենք»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ Ուկրաինայում ռազմական գործողությունները «մեծ սխալ կլինեն»։
Երիտասարդ տարիներին Պեկրեսը սովորել է ռուսերեն և նույնիսկ հանգստացել Ղրիմի «Արտեկ» ճամբարում:
Այնուհետև, անցնելով ֆրանսերենին, նա նշել է, որ Ռուսաստանի հետ անհրաժեշտ է երկխոսել։
«Երկխոսությունը վերսկսվել է, որը լավ է»,- ընդգծել է քաղաքական գործիչը։ Միաժամանակ նա կարծիք է հայտնել, որ Ռուսաստանի հետ գործ ունենալիս Եվրոպան պետք է հավատարիմ մնա կոնսոլիդացված դիրքորոշման։
«Կարծում եմ, որ Ֆրանսիան ԵՄ-ի հետ միասին պետք է առաջարկի Վլադիմիր Պուտինին նոր համաժողով անցկացնել Եվրոպայում անվտանգության վերաբերյալ»,- հավելել է Պեկրեսը, որի կարծիքով նման քայլը կայունություն կապահովի մայրցամաքում։
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր Ֆրանսիայի կառավարության խոսնակ Գաբրիել Աթալը, փետրվարի 7-ին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի այցը Մոսկվա և փետրվարի 8-ին Կիև կլինեն Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակի դեէսկալացիայի Փարիզի քայլերի շարունակությունը։
Բացի այդ, վերջին շաբաթներին Պուտինն ու Մակրոնն այս թեմայով երեք հեռախոսազրույց են ունեցել՝ հունվարի 28-ին և 31-ին և փետրվարի 3-ին։

French presidential candidate switches to Russian, while on TV, to call for peace
Valerie Pecresse, a French presidential candidate nominated by the Republicans party, switched to Russian while appearing on France 5 television channel on Sunday, to call for building peace in Europe, TASS reported.
"I want to tell the proud Russian people that we should together build peace in Europe," she said, adding that hostilities in Ukraine "would be a big mistake."
When a child, Pecresse studied Russian and stayed at Artek, a summer camp for children in Crimea.
On TV, she also called for a dialogue.
"The dialogue resumed. It’s good," the politician said, now in French. Europe should speak in a single voice with Russia, she added.
"I think France, together with the EU, should offer [Russian President] Vladimir Putin a new conference for European security" to achieve greater stability on the continent, Pecresse said.
French Government Spokesperson Gabriel Attal said earlier that French President Emmanuel Macron’s visits to Moscow on February 7 and Kiev on February 8 will continue the efforts by Paris to de-escalate the situation around Ukraine. Putin and Macron discussed the subject by phone three times over the past two weeks.