Իրավապաշտպան. Հայտարարում եմ հավաք Հայաստանում ԵՄ ներկայացուցչության առջև
Այդ նպատակով հինգշաբթի օրը՝ փետրվարի 10-ին ժամը 14:00-ին, ես հայտարարում եմ հավաք Հայաստանում Եվրոպական Միության ներկայացուցչության առջև։ Այդ մարդիկ պետք է պատասխանատվություն ստանձնեն իրենց գնահատականների համար»։
Հիշեցնենք՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Արղամանյանի նախագահությամբ, բավարարել է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Բորիս Բախշիյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին ԱԱԾ քննիչի միջնորդությունը։
ՀՀ գլխավոր դատախազը ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի շրջանակներում, օրենքով սահմանված կարգով, ՀՀ ԲԴԽ-ին ներկայացրել է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Բորիս Բախշիյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն և նրան ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու միջնորդություններ, որոնք ԲԴԽ-ի կողմից բավարարվել են։

Правозащитник Рубен Меликян на своей странице в Facebook пишет:
С этой целью 10 февраля в 14:00 собираемся перед представительством Европейского союза в Армении. Эти люди должны нести ответственность за свои оценки».
Напомним, суд общей юрисдикции под председательством судьи Давида Аргаманяна удовлетворил ходатайство следователя СНБ РА об избрании в отношении судьи Бориса Бахшияна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Генеральный прокурор Армении в рамках расследуемого в следственном департаменте СНБ РА в установленном законом порядке представил ВСС ходатайства о даче согласия на инициирование уголовного преследования в отношении судьи суда общей юрисдикции Сюникской области Бориса Бахшияна и его арест, которые ВСС удовлетворил.
В беседе с журналистами судья Бахшиян сказал ранее: «Я считаю, что осуществляемые в настоящее время против меня процессы – просто исключительно вмешательство в осуществление моих полномочий в качестве судьи».