Բժշկի խորհուրդը՝ ինչպես վերականգնվել «օմիկրոն»-ից հետո
Կորոնավիրուսային վարակից հետո վերականգնողական շրջանը կարող է տևել մինչև կես տարի: «Մեդսի» կլինիկական հիվանդանոցի բաժանմունքի վարիչ Ալեքսանդրա Զիկովան նշում է, որ եթե «օմիկրոն»-ից հետո պահպանվում են մկանային ցավերը, թուլությունը, եթե գանգատներ են առաջացել տեսողության կամ լսողության նվազման հետ կապված, ապա անհրաժեշտ է դիմել պոլիկլինիկա։
«Վերականգնողական թերապիան, օրինակ՝ դեղերի և մուլտիվիտամինային համալիրների ընդունումը, կօգնի ձեզ ավելի արագ վերականգնվել, բայց դրանք պետք է նշանակի միայն բժիշկը՝ ելնելով հիվանդի պատմությունից, ինչպես նաև հաշվի առնելով հիվանդության կլինիկական պատկերը և ընթացիկ քրոնիկական հիվանդությունները»,- «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է մասնագետը։
Բժիշկը խորհուրդ է տալիս միաժամանակ հրաժարվել ծխելուց, ալկոհոլային խմիչքներից, թունդ թեյից կամ սուրճից։ Բացի այդ, ըստ նրա, այդ ընթացքում ֆիզիկական ակտիվությունը պետք է խստորեն սահմանափակվի։

Как восстановиться после «омикрона»? Советы врача
Восстановительный период после заболевания коронавирусом может затянуться до полугода. Необходимо обратиться в поликлинику, если после заболевания "омикроном" сохраняются боли в мышцах, слабость, если возникли жалобы на снижение остроты зрения или слуха, рассказывает агентству "Прайм" заведующая отделением Клинической больницы Медси в Отрадном, руководитель Центра коррекции коморбидных состояний Медси Александра Зыкова.
"Быстрее вернуться в форму поможет восстановительная терапия, например, прием медикаментозных и поливитаминных комплексов. Но назначить их должен только врач, основываясь на анамнезе пациента с учетом клинической картины перенесенного заболевания и текущих хронических заболеваний", — объясняет она.
Врач советует при этом отказаться от курения, алкогольных напитков, крепкого чая или кофе. Также не стоит заниматься спортом и тренировками. По словам специалиста, "в этот период физическая активность должна быть строго ограничена".
Зыкова рекомендует во время болезни и несколько недель после соблюдать режим диетического питания, который назначит лечащий врач. В рацион переболевшего коронавирусом должны быть включены продукты, богатые белком, в том числе мясо, рыба, яйца.