Ադրբեջանը վարում է հայկական մշակութային ու պատմական հետքը Արցախի տարածքից բնաջնջելու հստակ ծրագրային քաղաքականություն. monumentwatch.org
«2022 թվականի փետրվարի 3-ին ադրբեջանական Report news agency լրատվական կայքը հրապարակեց մի հոդված, որտեղ ներկայացված էր Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Անար Քերիմովի հայտարարությունը։ Մեջբերելով նախարարի խոսքերը՝ կայքը նշում է, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է ստեղծել հատուկ աշխատանքային խումբ՝ բաղկացած աղվանական պատմության, մշակույթի և ճարտարապետության մասնագետներից, ինչպես նաև պետական կառույցների ներկայացուցիչներից, ովքեր «ուսումնասիրությունից» հետո պետք է հեռացնեն Արցախում «աղվանական կրոնական/քրիստոնեական» կառույցների վրա «հայերի կողմից գրված, ավելացրած կեղծ գրությունները, արձանագրություններն ու հետքերը»:
Անար Քերիմովը հավելել է նաև, որ աշխատանքային հատուկ խումբն արդեն ստուգել է աղվանական կրոնական կառույցների որոշ գրվածքներ, բայց վերջնական ստուգումը պետք է կատարվի ականազերծման աշխատանքներից հետո, որոնք անվտանգ միջավայրում և արդեն միջազգային փորձագետների ակտիվ ներգրավվածությամբ պետք է բացահայտեն «հայերի կեղծիքները», փաստաթղթավորեն դրանք և ներկայացնեն միջազգային հանրությանը։
Արդյո՞ք դա նշանակում է, որ պիտի ջնջվեն Արցախի հուշարձանների հազարավոր հայերեն արձանագրությունները, ինչպես դա ցուցել է Ալիևը Ծակուռիում։ Արձանագրություններ, որոնք այդ ժառանգության պատկանելության ամենակարևոր և առաջնաjին վկայություններն են։
Ադրբեջանի նախարարի այս հայտարարությունից պարզ է դառնում, որ Ադրբեջանը ծրագրում է ոչնչացնել Արցախում հայկական ժառանգության հետքերը՝ «աղվանական» մշակույթի վերականգնման քողի տակ; Այս մասին ավելի մանրամասն կարող եք կարդալ մեր կայքի մեկ այլ՝ «Ուդիական քարոզչությունը որպես ադրբեջանական քաղաքականության դրսևորում» հոդվածում։
Ադրբեջանի պետական բարձր ներկայացուցչի կողմից այսպիսի հայտարարությամբ փաստվում է այն, որ Ադրբեջանը վարում է հայկական մշակութային ու պատմական հետքը Արցախի տարածքից բնաջնջելու հստակ ծրագրային քաղաքականություն, այս անգամ արդեն բացահայտ կերպով սպառնալով վերացնել ու ջնջել Արցախի հայկական եկեղեցիների արձանագրությունները։
Տեսնելով, որ միջազգային հանրությունը ոչ այնքան դրական է արձագանքում 44 -օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի կողմից հայկական պատմական եկեղեցիների բացահայտ վանդալիզմի գործողություններին, նա ընտրեց այլ տարբերակ՝ պահպանել հայկական եկեղեցիները՝ վերացնելով հայկական հետքը, բռնայուրացնելով քրիստոնյա հանրույթի ողջ ժառանգությունը։
Այս առիթով հարկ է նշել, որ Արցախի տարածքում գոյություն չունեն եկեղեցիներ, որոնք աղվանական են և հայերի կողմից ագուցված են արձանագրություններով։ Ադրբեջանի «գիտական հանրութը» չունի մասնագիտական բավարար գիտելիք՝ հասկանալու հայ քրիստոնեկան մշակույթն ու հուշարձանները, ինչի վկայությաններն են իրենց իսկ հրապարկումները, որոնք սահմանափակվել են մահմեդական ճարտարպետության ներկայացումով։
Այն ինչ նրանք կարող են, անում են հստակ․ խեղաթյուրել, ավերել և կեղծել։ Ավելին, եթե ենթադրյալ հանձնաժողովը փորձի իրականացնել հայկական մշակութային ցեղասպանության այդ ծրագիրը, դրանով նրանք կզրկեն արցախահայության մշակութային ժառանգությունն իր իսկության իրական ֆենոմենից, կխեղաթյուրեն պատմական ճշմարտությունը և սերունդներին կզրկեն իր իսկ համայնքի կողմից ստեղծած մշակույթը վայելելու և դրանով ապրելու հնարավորությունից։
Այսպիսի քաղաքականությունը խտրական վերաբերմունք է, որը խախտում է նաև «Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով» ամրագրված մտքի, խղճի, դավանանքի ազատությունը և այդ ազատության հետևանքով ստեղծված ժառանգությունը իր ուզած ձևով արժևորելու իրավունքը։ Սա նաև մշակութային իրավունքի կոպիտ խախտում է։
Իսկության սկզբունքների պահպանության Նարայի փաստաթուղթը նշում է, որ մշակութային արժեքների՝ հակամարտություններում հայտնվելու դեպքում պահանջվում է մշակութային արժեքների հանդեպ լեգիտիմության ճանաչում: Կարևոր է ընդգծել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործունեության հիմնարար սկզբունքները, համաձայն որոնց՝ մշակութային ժառանգության պահպանության և կառավարման պատասխանատվությունը վերապահված է այն համայնքին, որը ստեղծել է մշակութային ժառանգությունը: Իսկ մշակութային ժառանգության իսկության փաստը ոչ մի դեպքում չպետք է ստորադասվի (Իսկության վերաբերյալ Նարայի փաստաթուղթ, 8-րդ կետ)»։

Azerbaijan pursuing a clear policy aimed at erasing Armenian cultural and historical traces from Artsakh – Monument Watch
12:04 09/02/2022
The Artsakh Monument Watch sounded the alarm on the destruction of the Armenian cultural heritage in the Azerbaijani-occupied territories of Artsakh after Azerbaijan announced plans to erase Armenian inscriptions from churches. The full text of a statement released by the Monument Watch on 5 February is provided below.
"On February 3, 2022, the Azerbaijani Report news agency published an article, which presented a statement made by the Minister of Culture of Azerbaijan Anar Karimov. Quoting the words of the minister, the portal notes that Azerbaijan is going to create a special working group consisting of experts on history, culture, and architecture of Caucasian Albania, as well as representatives of state structures, who, after studying the matter will have to "remove the fictitious traces, letters, and inscriptions written by Armenians” from the walls of the “Albanian religious/Christian” buildings in Artsakh.
Anar Kerimov added that the special working group has “already inspected those places”, and after clearing the areas of mines, already in a safe environment, with the help of the involved international experts they will discover “the Armenian forgery and changes and present them to the international community”.
Does this mean that thousands of Armenian inscriptions on the monuments of Artsakh should be erased, as Aliyev already showed in Tsakuri? Inscriptions are the most important and primary evidence of belonging to this heritage.
It is clear from the Azerbaijani minister's statement that Azerbaijan is planning to destroy traces of the Armenian heritage in Artsakh under the guise of “so-called” restoration of the "Albanian" culture. You can read about this matter in another article on our portal "Udi propaganda as an expression of Azerbaijani politics".
Such a statement made by a high-ranking official of Azerbaijan proves that Azerbaijan is pursuing a clear programmatic policy aimed at eradicating the Armenian cultural and historical traces on the territory of Artsakh, this time openly threatening to erase and destroy the inscriptions from the Armenian churches in Artsakh.
Azerbaijan, seeing that the world community does not adequately respond to its obvious vandalism of Armenian historical churches after the 44-day war, has chosen a different path - to preserve the Armenian churches, eliminating the Armenian trace, illegally appropriating the entire heritage of the Christian community.
In this regard, it should be noted that there are no Albanian churches on the territory of Artsakh, with “inserted” Armenian inscriptions. The "scientific community" of Azerbaijan does not have sufficient professional knowledge of understanding the Armenian Christian culture and monuments, as evidenced by their own publications, which were limited to the presentation of Muslim architecture. The only thing that Azerbaijanis can do "fine" is to distort, destroy and falsify.
Moreover, if this alleged commission tries to implement its program of the cultural genocide of Armenians, it will deprive the cultural heritage of Artsakh Armenians of its phenomenon of authenticity, distort the historical truth, deprive generations of the opportunity to enjoy and live by the culture created by their community. Such a policy expresses discrimination and violates the freedom of thought, conscience and religion contained in the Universal Declaration of Human Rights, and the right created by this freedom to determine the significance of cultural heritage by the community itself.
This is also a gross violation of cultural law. The Nara Document on the Protection of the Principles of Authenticity states that in cases where cultural values appear to be in conflict, respect for cultural diversity demands acknowledgment of the legitimacy of the cultural values of all parties.
It is important to emphasize the basic principles of UNESCO's activities, according to which the responsibility for the preservation and management of cultural heritage lies on the community that created this cultural heritage. And the importance of the fact of the authenticity of cultural heritage should in no case be underestimated (Nara Document on Authenticity, paragraph 8)."