Ադրբեջանը վարում է հայկական մշակութային ու պատմական հետքը Արցախի տարածքից բնաջնջելու հստակ ծրագրային քաղաքականություն. monumentwatch.org
«2022 թվականի փետրվարի 3-ին ադրբեջանական Report news agency լրատվական կայքը հրապարակեց մի հոդված, որտեղ ներկայացված էր Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Անար Քերիմովի հայտարարությունը։ Մեջբերելով նախարարի խոսքերը՝ կայքը նշում է, որ Ադրբեջանը պատրաստվում է ստեղծել հատուկ աշխատանքային խումբ՝ բաղկացած աղվանական պատմության, մշակույթի և ճարտարապետության մասնագետներից, ինչպես նաև պետական կառույցների ներկայացուցիչներից, ովքեր «ուսումնասիրությունից» հետո պետք է հեռացնեն Արցախում «աղվանական կրոնական/քրիստոնեական» կառույցների վրա «հայերի կողմից գրված, ավելացրած կեղծ գրությունները, արձանագրություններն ու հետքերը»:
Անար Քերիմովը հավելել է նաև, որ աշխատանքային հատուկ խումբն արդեն ստուգել է աղվանական կրոնական կառույցների որոշ գրվածքներ, բայց վերջնական ստուգումը պետք է կատարվի ականազերծման աշխատանքներից հետո, որոնք անվտանգ միջավայրում և արդեն միջազգային փորձագետների ակտիվ ներգրավվածությամբ պետք է բացահայտեն «հայերի կեղծիքները», փաստաթղթավորեն դրանք և ներկայացնեն միջազգային հանրությանը։
Արդյո՞ք դա նշանակում է, որ պիտի ջնջվեն Արցախի հուշարձանների հազարավոր հայերեն արձանագրությունները, ինչպես դա ցուցել է Ալիևը Ծակուռիում։ Արձանագրություններ, որոնք այդ ժառանգության պատկանելության ամենակարևոր և առաջնաjին վկայություններն են։
Ադրբեջանի նախարարի այս հայտարարությունից պարզ է դառնում, որ Ադրբեջանը ծրագրում է ոչնչացնել Արցախում հայկական ժառանգության հետքերը՝ «աղվանական» մշակույթի վերականգնման քողի տակ; Այս մասին ավելի մանրամասն կարող եք կարդալ մեր կայքի մեկ այլ՝ «Ուդիական քարոզչությունը որպես ադրբեջանական քաղաքականության դրսևորում» հոդվածում։
Ադրբեջանի պետական բարձր ներկայացուցչի կողմից այսպիսի հայտարարությամբ փաստվում է այն, որ Ադրբեջանը վարում է հայկական մշակութային ու պատմական հետքը Արցախի տարածքից բնաջնջելու հստակ ծրագրային քաղաքականություն, այս անգամ արդեն բացահայտ կերպով սպառնալով վերացնել ու ջնջել Արցախի հայկական եկեղեցիների արձանագրությունները։
Տեսնելով, որ միջազգային հանրությունը ոչ այնքան դրական է արձագանքում 44 -օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի կողմից հայկական պատմական եկեղեցիների բացահայտ վանդալիզմի գործողություններին, նա ընտրեց այլ տարբերակ՝ պահպանել հայկական եկեղեցիները՝ վերացնելով հայկական հետքը, բռնայուրացնելով քրիստոնյա հանրույթի ողջ ժառանգությունը։
Այս առիթով հարկ է նշել, որ Արցախի տարածքում գոյություն չունեն եկեղեցիներ, որոնք աղվանական են և հայերի կողմից ագուցված են արձանագրություններով։ Ադրբեջանի «գիտական հանրութը» չունի մասնագիտական բավարար գիտելիք՝ հասկանալու հայ քրիստոնեկան մշակույթն ու հուշարձանները, ինչի վկայությաններն են իրենց իսկ հրապարկումները, որոնք սահմանափակվել են մահմեդական ճարտարպետության ներկայացումով։
Այն ինչ նրանք կարող են, անում են հստակ․ խեղաթյուրել, ավերել և կեղծել։ Ավելին, եթե ենթադրյալ հանձնաժողովը փորձի իրականացնել հայկական մշակութային ցեղասպանության այդ ծրագիրը, դրանով նրանք կզրկեն արցախահայության մշակութային ժառանգությունն իր իսկության իրական ֆենոմենից, կխեղաթյուրեն պատմական ճշմարտությունը և սերունդներին կզրկեն իր իսկ համայնքի կողմից ստեղծած մշակույթը վայելելու և դրանով ապրելու հնարավորությունից։
Այսպիսի քաղաքականությունը խտրական վերաբերմունք է, որը խախտում է նաև «Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով» ամրագրված մտքի, խղճի, դավանանքի ազատությունը և այդ ազատության հետևանքով ստեղծված ժառանգությունը իր ուզած ձևով արժևորելու իրավունքը։ Սա նաև մշակութային իրավունքի կոպիտ խախտում է։
Իսկության սկզբունքների պահպանության Նարայի փաստաթուղթը նշում է, որ մշակութային արժեքների՝ հակամարտություններում հայտնվելու դեպքում պահանջվում է մշակութային արժեքների հանդեպ լեգիտիմության ճանաչում: Կարևոր է ընդգծել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործունեության հիմնարար սկզբունքները, համաձայն որոնց՝ մշակութային ժառանգության պահպանության և կառավարման պատասխանատվությունը վերապահված է այն համայնքին, որը ստեղծել է մշակութային ժառանգությունը: Իսկ մշակութային ժառանգության իսկության փաստը ոչ մի դեպքում չպետք է ստորադասվի (Իսկության վերաբերյալ Նարայի փաստաթուղթ, 8-րդ կետ)»։

Баку проводит четкую программную политику искоренения армянского культурно-исторического следа на территории Арцаха - monumentwatch.org
Осуществляющий постоянный мониторинг культурного наследия Арцаха сайт monumentwatch.org пишет:
«3 февраля 2022 года на азербайджанском информационном портале Report news agency была опубликована статья, в которой представлено заявление министра культуры Азербайджана Анара Керимова. Цитируя слова министра, сайт отмечает, что в Азербайджане собираются создать специальную рабочую группу, состоящую из специалистов по албанской истории, культуре, архитектуре, а также представителей государственных структур, которые после «изучения» должны будут «стереть поддельные письмена, надписи и следы, оставленные армянами» со стен «албанских религиозных/христианских» построек в Арцахе.
Анар Керимов добавил, что специальная рабочая группа уже проверила некоторые из надписей на албанских религиозных постройках, но окончательная проверка должна быть проведена после разминирования территорий, и уже в безопасной обстановке при активном привлечении международных экспертов он должна будет выявить «фальсификации армян», задокументировать их и представить международному сообществу. Означает ли это, что тысячи армянских надписей на памятниках Арцаха должны быть стерты, как уже показал Алиев в Цакури? Надписи, которые являются самым важным свидетельством и доказательством первичного значения принадлежности к этому наследию.
Наш ответ
Из заявления азербайджанского министра ясно, что Азербайджан планирует уничтожить следы армянского наследия в Арцахе под видом восстановления «албанской» культуры; Подробнее об этом можно прочитать в другой статье на нашем портале «Удинская пропаганда как выражение азербайджанской политики».
Такое заявление высокопоставленного должностного представителя Азербайджана доказывает, что Азербайджан проводит четкую программную политику искоренения армянского культурно-исторического следа на территории Арцаха, на этот раз открытым образом угрожая стереть и уничтожить надписи с армянских церквей в Арцахе.
Азербайджан, видя, что мировое сообщество не так адекватно реагирует на его явный вандализм в отношении армянских исторических церквей после 44-дневной войны, он избрал другой путь - сохранить армянские церкви, ликвидировав армянский след, незаконно присваивая все наследие христианской общины.
В этой связи следует отметить, что на территории Арцаха нет албанских церквей, со «вставленными» армянами надписями. «Научная общественность» Азербайджана не обладает достаточными профессиональными знаниями для понимания армянской христианской культуры и памятников, о чем свидетельствуют их собственные публикации, которые ограничивались представлением мусульманской архитектуры. Единственное, что «отлично» могут делать азербайджанцы - искажать, разрушать и фальсифицировать.
Более того, если эта якобы комиссия попытается реализовать свою программу культурного геноцида армян, она лишит культурное наследие арцахских армян его феномена его подлинности, исказят историческую правду, лишат поколения возможности наслаждаться и жить культурой, созданной их общиной. Такая политика выражает дискриминационное отношение и нарушает свободу мысли, совести и религии, закрепленную во Всеобщей декларации прав человека, созданное этой свободой право оценивать наследство так, как этого хочет сама община.
Это также является грубым нарушением культурного права.
В Нарском документе о защите принципов подлинности говорится, что в случае, если культурные ценности оказываются вовлеченными в военный конфликт, требуется признание легитимности этих культурных ценностей. Важно подчеркнуть основные принципы деятельности ЮНЕСКО, согласно которым ответственность за сохранение и распоряжение культурным наследием лежит на сообществе, создавшем это культурное наследие. И важность факта подлинности культурного наследия ни в коем случае не должна принижена (Нарский документ о подлинности, пункт 8)».