ՀՀ-ում ընթացող խայտառակ գործընթացների կապակցությամբ եվրոպական կառույցների լռությունն անընդունելի է. Ակցիա ԵՄ դեսպանատան առաջ
14:35 10/02/2022
«Մեր երկրում ընթացող խայտառակ գործընթացների կապակցությամբ ունենք անընդունելի լռություն արևմտյան, հատկապես եվրոպական կառույցներից»,- Երևանում Եվրոպական Միության պատվիրակության շենքի առջև  հավաք-ակցիայի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
Ըստ նրա, այդ անընդունելի լռությունը տարբեր ոլորտներում՝ խոսքի ազատություն, դատական իշխանության անկախություն, տեղական ինքնակառավարում, արդար դատաքննություն, անձնական ազատություն, լրատվամիջոցների ազատություն, բռնաճնշումների պատճառներից մեկն է. «Այս ամենի մեջ նաև մեղքի և պատասխանատվության շատ կարևոր բաժնեմաս ունեն այս մարդիկ, ովքեր ՀՀ-ում ներկայացնում են Եվրոպական միությունը»։
Նա նշեց, որ իրենց հավաքի կարգախոսն է՝ «U are not EU»։
«Մենք չենք համարում մարդիկ, ովքեր ներկայացնում են Եվրոպական միությունը, իրականում ներկայացնում են եվրոպական արժեքները, այլ զբաղված են իշխանության փիարով»,- ընդգծեց իրավապաշտպանը։
Լռության պատճառները, ըստ Ռ.Մելիքյանի, տարբեր են։ Օրինակ, քաղաքական ոլորտում որոշակի ակնկալիքներ ունեն։ Միաժամանակ նա նշեց, որ, իր պատկերացմամբ, այս լռությունն առավելապես  պայմանավորված է պատշաճ  տեղեկատվություն չփոխանցելով եվրոպական երկրների մայրաքաղաքներ։
«Միության պատվիրակությունը, դեսպանը պատասախանատվություն են  կրում Հայաստանում ժողովրդավարության հետընթացի համար։ Շատերը նաև ժողովրդավարության առաջընթացի մասին են խոսում։ Հերքի չէ խայտառակությունների մասին չեն խոսում, ժողովրդավարության առաջընթաց են գնահատում։ Մի բան, որը բացարձակապես անընդունելի է»,- ասաց Ռ.Մելիքյանը։
Նա նշեց, որ այս հավաիք նպատակն է ցույց տալ, որ չեն համակերպի այս վիճակի հետ։
Ռ.Մելիքյանի կարծիքով, տիկին դեսպանի հետագա պաշտոնավարումը  ՀՀ-ում քննարկման առարկա է, քանի որ ստեղծել է իրավիճակ, որ մարդիկ արդարացիորեն մեղադրում են  Եվրոպային այն խայտառակությունների համար, որոնք կատարվում են մեր երկրում։

Меликян: Молчание европейских структур в связи с происходящими в Армении позорными процессами – неприемлемо
16:16 10/02/2022
«Налицо неприемлемое молчание западных и в особенности европейских структур в связи с происходящими в нашей стране позорными процессами», – заявил в беседе с журналистами 10 февраля правозащитник, соучредитель общественной организации «Правовой путь» Рубен Меликян во время собрания-акции у здания представительства ЕС в Ереване.
По его словам, это недопустимое молчание во всех сферах – свобода слова, независимость судебной власти, местное самоуправление, справедливое судебное разбирательство, личные свободы, свобода СМИ – является одной из причин репрессий.
«Во всем этом очень большая доля вины и ответственности у людей, представляющих в Армении Европейский Союз», – указал Рубен Меликян.
Он отметил, что лозунг проводимого ими сегодня собрания – «U are not EU».
«Мы не считаем, что люди, которые представляют здесь Евросоюз, в действительности  представляют европейские ценности, они занимаются пиаром власти», – сказал правозащитник.
По словам Р. Меликяна, причины молчания – разные. Например, у них есть определенные ожидания в политической сфере. При этом правозащитник отметил, что, в его представлении, это молчание во многом обусловлено и не доведением надлежащей информации до столиц европейских стран.
«Делегация ЕС, посол несут ответственность за регресс демократии в Армении. Многие из них также говорят о прогрессе демократии. Мало того, что они умалчивают о происходящих позорных вещах, да еще и оценивают ситуацию как прогресс демократии. Это абсолютно неприемлемо», – сказал Р.Меликян.
Он отметил, что цель акции – показать, что они не станут мириться с таким положением дел.
По мнению Р.Меликяна, дальнейшее пребывание посла на этом посту является предметом обсуждения, так как она создала ситуацию, когда люди справедливо обвиняют Европу в том безобразии, которое творится в нашей стране.