ՌԴ խաղաղապահները հումանիտար ակցիա են անցկացրել Մաճկալաշենի 100-ից ավելի դպրոցականի համար
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հումանիտար արձագանքման կենտրոնի մասնագետները կազմակերպել և մարդասիրական միջոցառում են իրականացրել Արցախի հեռավոր շրջանում։ Լուրը հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն:
«Այսօր մարդասիրական ակցիա է անցկացվել Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն բնակավայրում։ Դպրոցը ստացել է դպրոցական պարագաներ: Վաղը նախատեսվում է մարդասիրական ակցիա անցկացնել Ստեփանակերտ քաղաքի մանկապարտեզում»,-ասել է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Կուդրինը։
Ռուս խաղաղապահները Մարտունու շրջանի Մաճկալաշենի դպրոցի 100-ից ավել երեխայի հանձնել են գրենական պիտույքներ և դպրոցական պարագաներ։
«Այսօր խաղաղապահ ուժերը ժամանել են Մաճկալաշենի մեր դպրոց։ Նրանք երեխաներին նվերներ են բերել. Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այս ամենի համար և մաղթել, որ ծառայությունը լինի խաղաղ երկնքի տակ և միշտ պաշտպանեն մեր անվտանգությունը»,-ասել է Մաճկալաշենի գյուղապետ Լևիկ Հովհաննիսյանը։
Այս տարվա սկզբից ռուսական խաղաղապահ զորակազմի զինվորականները Արցախի քաղաքներում և հեռավոր շրջաններում 10-ից ավելի հումանիտար միջոցառում են իրականացրել բնակիչների համար ։

Гуманитарная акция проведена для более 100 детей в школе Мартунинского района Арцаха
Специалисты центра гуманитарного реагирования российского миротворческого контингента организовали и провели гуманитарную акцию в отдаленном районе Республики Арцах. Подробности приводятся на сайте МО РФ.
«Сегодня проведена гуманитарная акция в населенном пункте Мачкалашен, Мартунинского района. Школа получила школьные наборы. Завтра планируется проведение гуманитарной акции в детском садике города Степанакерт», - рассказал представитель российского миротворческого контингента Александр Кудрин.
Российские миротворцы в сельской школе передали более 100 детям из села Мачкалашен Мартунинского района канцелярские наборы и школьные принадлежности.
«Сегодня в нашу Мачкалашенскую школу приехали миротворческие силы. Российские миротворцы, принесли детям подарки. Я хочу поблагодарить вас за все это и пожелать, чтобы служба была под мирным небом, и чтобы всегда защищали нашу безопасность», - сказал председатель села Мачкалашен, Левик Ованесян.
С начала текущего года военнослужащие российского миротворческого контингента провели более 10 гуманитарных акций для нуждающихся жителей в городах и отдаленных районах Арцаха.