«Հրապարակ». Արայիկ Հարությունյանի ծրագիրը Նիկոլ Փաշինյանը հաջողությամբ ձախողել է
«Արցախի կառավարությունը ոչ իշխանական ներկայացուցիչներով համալրելու և կոալիցիոն կառավարման մոդել կիրառելու մասին Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի ծրագիրը Նիկոլ Փաշինյանը հաջողությամբ ձախողել է:
Հիշեցնենք, որ տարեսկզբին Հարությունյանը խորհրդարանական ուժերի և գործադիրի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ընդլայնված նիստ արեց ու հայտարարեց այս ծրագրի մասին, որը, ըստ էության, 2020-ի պատերազմից հետո էր խոստանում իրականացնել: Բայց այն ժամանակ Փաշինյանը տապալեց` թույլ չտալով, որ ընդդիմադիրները ներգրավվեն Արցախի կառավարմանը:
Թեման կրկին բարձրացավ անցած տարեվերջին` Փաշինյանի հայտնի ասուլիսից հետո, երբ պարզ դարձավ, որ Արցախի կարգավիճակի թեման ՀՀ վարչապետը համարում է փակված: Եվ Արայիկ Հարությունյանը կրկին խոստացավ իրականացնել 21-ի հունվարին մշակված սխեման` նախկին պաշտոնյաներին և ընդդիմադիրներին ներգրավելով կառավարման գործին:
Չնայած, նախնական քննարկման համաձայն, անցած շաբաթներին կառավարության մի շարք առանցքային պաշտոնյաներ արդեն պետք է հրաժարական տային, այդ թվում՝ պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը և այլք, սակայն առայսօր ընդամենը մեկ՝ ԿԳՄՍ նախարարն է փոխվել, որին Հարությունյանն իր խորհրդական է նշանակել:
Երեկ նրա հրամանագրով էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարարություններն են տարանջատվել՝ տպավորություն ստեղծելով, թե հերթական կադրային փոփոխությունն է անում, և ծրագիրն ուժի մեջ է»։

Газета «Грапарак» пишет, что Никол Пашинян успешно провалил программу президента Арцаха Араика Арутюняна о применении модели коалиционного правления и привлечении представителей оппозиции в состав правительства Арцаха.
Напомним, в начале года Араик Арутюнян провел расширенное заседание с участием представителей парламентских сил и исполнительной власти и заявил о программе, которая, по сути, обещал реализовать еще после войны 2020 года. Но тогда Пашинян провалил ее, не позволив, чтобы оппозиционеры были привлечены к управлению Арцахом.
«Эта тема опять стала актуальной в конце прошлого года, после известного интервью Пашиняна, когда стало ясно, что премьер-министр Армении считает закрытой тему статуса Арцаха. И Араик Арутюнян снова обещал осуществить разработанную 21 января схему и привлечь к управлению республикой бывших должностных лиц и оппозиционеров.
Несмотря на то, что согласно предварительному обсуждению, за прошедшие недели ряд ключевых чиновников правительства должны были уже подать в отставку, в том числе госминистр Артак Бегларян и другие, однако до сих пор освобождена от должности только министр образования, науки, культуры и спорта, которую Араик Арутюнян назначил своим советником.
Вчера приказом президента были разделены министерства экономики и сельского хозяйства, создавая впечатление, что проводится очередное кадровое изменение и программа остается в силе», - пишет газета.