Զբոսաշրջության ոլորտը թեև վերականգնվում է, սակայն հեռու է բավարար լինելուց
Զբոսաշրջությունը Հայաստանում կորոնավիրուսի հետևանքով ամենից շատ տուժած ոլորտներից է: 44-օրյա պատերազմը նոյնպես զբոսաշրջության ոլորտի վրա բացասական ազդեցություն է ունեցել։ Ինչպես մասնագետներն են փաստում, պատերազմից հետո քիչ չեն դեպքերը, երբ զբոսաշրջիկները չեղարկել են դեպի Հայաստան նախապես ծրագրած այցելությունը:
Այդուհանդերձ, համավարակից և պատերազմից հետո ոլորտը կամաց-կամաց սկսում է վերականգնվել։
Ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ 2021 թվականին Հայաստան է այցելել 870 հազար 308 զբոսաշրջիկ, ինչը 2020 թվականի համեմատ ավելի է 2.4 անգամ, սակայն գրեթե 50 տոկոսով ցածր է մինչև համավարակը գրանցված ցուցանիշից: Մասնավորապես, նախաքովիդյան և նախապատերազմյան 2019 թվականին Հայաստան է ժամանել 1 մլն 894 հազար 377 զբոսաշրջիկ։
Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ զբոսաշրջության համար լավագույն տարին եղել է 2019թ-ը, բոլոր նախադրյալները կային, որ ոլորտը հաջորդ տարիներին ավելի մեծ աճ կգրանցեր, սակայն համավարակը և պատերազմը մեծ հարված հասցրեցին զբոսաշրջության ոլորտին:
«Սկսած 2000 թվականից, Հայաստանում գրանցվել է զբոսաշրջիկների թվի շարունակական աճ։ Բացառություն է եղել 2015 թվականը, երբ 2014-ի համեմատ Հայաստան էր ժամանել շուրջ 11 հազարով ավելի քիչ զբոսաշրջիկ: Դա պայմանավորված էր Ռուսաստանից և Վրաստանից այցելությունների էական նվազմամբ։ Այդ ժամանակ ռուսական ռուբլին ամերիկյան դոլարի նկատմամբ արժեզրկվել էր գրեթե 50%-ով, նաև դրա հետևանքով ՌԴ-ից արտագնա զբոսաշրջությունը նվազեց», - նշեց Մեխակ Ապրեսյանը՝ հավելելով, որ Ռուսաստանից եկող քաղաքացիները զբոսաշրջային այցերի կառուցվածքում մեծ տեղ են զբաղեցնում՝ 40-45%:
Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահի խոսքով՝ 2020 թ-ին ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում, կորոնավիրոսով պամանավորված կանգ առավ տուրիստական գործակալությունների, ուղևորափոխադրող ընկերությունների, հյուրատների աշխատանքը։
Թեև, ըստ նրա, 2021 թ-ին որոշակի ակտիվացում է նկատվում զբոսաշրջության ոլորտում, քանի որ ի տարբերություն այլ երկրների, Հայաստանում համավարակով պայմանավորված սահմանափակումներն այդքան էլ խիստ չէին, այդուհանդերձ, դեռ չեն կարող ասել, որ այն լիարեք վերականգնվել է։ «Դեռ շատ հեռու ենք 2019 թ-ի ցուցանիշից։ Եթե համալիր միջոցառումներ, մարքեթինգային քաղաքականություն իրականացնենք, այս տարի ևս կարող ենք հասնել 2019 թ-ի ցուցանիշներին, եթե, իհարկե նոր խնդիրներ չառաջանան»,- նշեց նա։
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ զբոսաշրջիկների հիմնական հոսքն ապահովել են Ռուսաստանը՝ 350 569 այց, Իրանը՝ 91 148, Վրաստանը՝ 70 630, ԱՄՆ-ը՝ 31 662 , Հնդկաստանը՝ 17 980, Ֆրանսիան՝ 14 310, Գերմանիան՝ 11 936։
Հետաքրքրական է նաև այն, որ մեր երկիր ավելի շատ այցելել են տղամարդիկ, քան կանայք: Տղամարդկանց թիվը կազմել է 467 հազար, իսկ կանանց թիվը՝ 402 հազար։ Ինչ վերաբերում է տարիքային խմբին, ապա նախորդ տարի Հայաստան այցելած 105 հազարից ավելի զբոսաշրջիկները եղել են 26-35 տարեկան, 248 հազարը՝ 36-63 տարեկան։
Մեխակ Ապրեսյանի խոսքով՝ համավարակի սահմանափակումներից հետո մարդիկ ուզում են շրջագայել, նոր երկրներ բացահայտել։ Ըստ նրա՝ կորոնավիրուսի համավարակից ու Արցախյան պատերազմից Հայաստանը զբոսաշրջիկներին պետք է ներկայացվի այլ տեսանկյունից։
«Կորոնավիրուսից հետո նոր խնդիրներ են առաջ եկել։ Մենք շատ գործ ունենք անելու, որ կարողանանք այդ խնդիրները լուծել։ Այսօր ամբողջ աշխարհում ամեն ինչ արվում է զբոսաշրջության տեմպերն ավելացնելու համար, բոլորն էլ ձգտում են նոր վերաձևավորվող համաշխարհային շուկայում իրենց դիրքերը պահել, ամրապնդել և օգտվելով հնարավորություններից ավելի լավ դիրքեր զբաղեցնել, ուստի մենք ևս չպետք է հետ մնանք ընդհանուր զարգացումներից»,- ընդգծեց Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահը։
Նրա խոսքով՝ պատերազմից հետո եղել են դեպքեր, մասնավորապես, Եվրոպական երկրներից, Ճապոնիայից, որտեղից կա կայուն կազմակերպված զբոսաշրջություն, երբ այցերը չեղարկել են։ Այսօր, ըստ նրա, կարող են ասել, որ կրթական, մշակութային և ճանաչողական նպատակներով Հայաստան այցելողների թիվը դեռ բավականին ցածր է։ Բացի այդ, ըստ Մեխակ Ապրեսյանի, մտավախություններ կան նաև անվտանգության հետ կապված, քանի որ ցանկացած ճանապարհորդողի առաջին հերթին իր անվտանգությունն է հետաքրքրում:
«Այս ամենը հաշվի առնելով պետք է հետևողական աշխատանք տարվի, մարքեթինգային քայլեր են պետք, զարգացման ծրագիր է հարկավոր, որ կարողանանք զբոսաշրջային մեծ հոսք ապահովել»,- ընդգծեց նա։

Сфера туризма в Армении хоть и восстанавливается, но показатели пока далеки от желаемых
Туризм является одной из наиболее сильно пострадавших вследствие коронавируса сфер в Армении. Негативное влияние на туристический сектор оказала и 44-дневная война, развязанная Азербайджаном против Арцаха 27 сентября 2020 года. Как констатируют специалисты, после войны было немало случаев, когда туристы отменяли заранее запланированные визиты в Армению.
Тем не менее, после пандемии и войны сектор постепенно начинает восстанавливаться.
Согласно официальной статистике, в 2021 году Армению посетили 870 308 туристов, что в 2.4 раза больше, по сравнению с 2020 годом. Однако это почти на 50% ниже показателя, зарегистрированного до пандемии. В частности, в доковидном и довоенном 2019 году в Армению прибыли 1 млн 894 тыс. 377 туристов.
Глава Федерации туризма Армении Мехак Апресян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что лучшим для туризма был 2019 год, тогда существовали все предпосылки, что в последующие годы в сфере будет регистрироваться еще больший рост, однако пандемия и война нанесли большой удар по сфере туризма.
«С 2000 года в Армении отмечался непрерывный рост числа туристов. Исключением стал 2015 год, когда, по сравнению с 2014 годом, в Армению прибыли примерно на 11 тысяч туристов меньше. Это было обусловлено значительным сокращением визитов из России и Грузии. В то время российский рубль обесценился почти на 50% по отношению к доллару США, что, в свою очередь, привело к сокращению выездного туризма из РФ», – отметил Мехак Апресян, добавив, что большое место в структуре туристических посещений занимают приезжающие из России граждане – 40-45%.
По словам главы Федерации туризма Армении, в 2020 году как в Армении, так и во всем мире из-за коронавируса остановилась работа туристических агентств, компаний по пассажироперевозкам и гостевых домов.
Как отметил собеседник Panorama.am, в 2021 году хоть и наблюдалась некоторая активизация в сфере туризма, поскольку, в отличие от других стран, обусловленные пандемией ограничения в Армении были не столь жесткими, тем не менее, пока нельзя сказать, что сфера полностью восстановилась. «Мы все еще очень далеки от показателей 2019 года. Если мы реализуем комплексные мероприятия, маркетинговую политику, то в этом году можем выйти на показатели 2019 года, если, конечно, не возникнут новые проблемы», - сказал он.
Согласно официальным данным, основной поток туристов обеспечили Россия – 350 569 посещений, Иран – 91 148, Грузия – 70 630, США – 31 662, Индия – 17 980, Франция – 14 310, Германия – 11 936.
Примечательно и то, что нашу страну посетило больше мужчин, чем женщин. Число мужчин составило 467 тысяч, а женщин – 402 тысячи. Что касается возрастной группы, то более 105 тысяч посетивших Армению в прошлом году туристов были в возрасте 26-35 лет, 248 тысяч – в возрасте 36-63 лет.
По словам Мехака Апресяна, после ограничений из-за пандемии люди хотят путешествовать и открывать для себя новые страны. Как он указал, после пандемии коронавируса и Арцахской войны Армения должна быть представлена туристам с другого ракурса.
«После коронавируса возникли новые проблемы. Нам предстоит проделать большую работу, чтобы суметь решить эти проблемы. Во всем мире сегодня делается все для увеличения темпов туризма. Все стремятся сохранить и укрепить свои позиции на преобразующемся глобальном рынке, используя открывающиеся возможности, улучшить их, поэтому мы не должны отставать от общих процессов», – сказал глава федерации туризма.
По его словам, после войны были случаи отмены запланированных визитов, в частности, из стран Европы, Японии, откуда имеется стабильный организованный туризм. Сегодня, по его словам, можно сказать, что количество приезжающих в Армению с образовательными, культурно-познавательными целями все еще достаточно низкое. Кроме того, по словам Мехака Апресяна, есть и опасения в связи с безопасностью, так как любого путешественника, в первую очередь, интересует его безопасность.
«С учетом всего этого должна проводиться работа, необходимы маркетинговые шаги, нужна программа развития, чтобы мы смогли обеспечить большой поток туристов», – подчеркнул он.