Ինչ խնդիրներ կարող է ունենալ երեխան, եթե մայրը հղիության ժամանակ հիվանդացել է կորոնավիրուսով
Երեխաների մոտ զարգացման տեմպի դանդաղում է նկատվում 20%-ի դեպքում, եթե մայրը հղիության ընթացքում ունեցել է կորոնավիրուս, քանի որ այդ վարակը առաջացնում է պլացենտար արյան շրջանառության խանգարում: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Ռոսպոտրեբնադզորի համաճարակաբանության կենտրոնական գիտահետազոտական ինստիտուտի հետազոտությունների գծով փոխտնօրեն, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի թղթակից անդամ Ալեքսանդր Գորելովը։
«Ապացուցված է, որ կորոնավիրուսը արգանդ-պլացենտար համակարգում փոփոխություն է առաջացնում։ Եվ երբ կինը կորոնավիրուսով հիվանդանում է հղիության ընթացքում, տեղի է ունենում պլացենտար արյան շրջանառության խանգարում: Արդյունքում թթվածինը քիչ է լինում և կարող է տեղի ունենալ զարգացման տեմպերի դանդաղում։ Զարգացման տեմպերի դանդաղումը՝ ինչպես մտավոր, այնպես էլ ֆիզիկական, նման երեխաների մոտ միանգամայն հստակ նկատվում է դեպքերի 20 տոկոսում»- ասել է նա։
Գորելովը նշել է, որ եթե ժամանակին դրան ուշադրություն դարձնեն և վերականգնվեն, ապա այդ հետևանքները կարող են չեզոքացնել:
Ինչ վերաբերում է երեխաներին, ապա մասնագետի խոսքով, փոքր երեխաների մոտ, որոնք վարակվել են կորոնավիրուսով, ամենահաճախ հանդիպող բարդությունը Կավասակիի համախտանիշն է։
«Չորս տարեկանից հետո երեխաների համար ամենավտանգավորը մուլտիսիստեմային բորբոքային (Կավասակիանման) համախտանիշն է, երբ ախտահարվում են մի քանի օրգաններ և համակարգեր, և առաջնային հիվանդությունը հաճախ աննկատ է մնում օջախում։ Երեխան, կարծես թե, չի հիվանդացել, իսկ երկու-երեք շաբաթ անց նրա ջերմությունը բարձրանում է մինչև 39-40 աստիճան, ախտահարվում են մի քանի օրգաններ, ինչի հետևանքով երեխան կարող է հայտնվել վերակենդանացման բաժանմունքում»,- ընդգծել է մասնագետը։

С какими проблемами могут столкнуться дети, если мать перенесла коронавирус во время беременности?
Замедление темпов развития у детей наблюдается в 20% случаев, если мать перенесла коронавирус во время беременности, так как эта инфекция вызывает нарушение плацентарного кровообращения. Об этом ТАСС сообщил заместитель директора по научной работе ЦНИИ эпидемиологии Роспотребнадзора, член-корреспондент РАН Александр Горелов.
"Доказано, что коронавирус вызывает изменение в плаценте. И когда женщина заболевает коронавирусом во время беременности, происходит нарушение плацентарного кровообращения. В результате поступает меньше кислорода и может происходить задержка темпов развития. Замедление темпов развития - как психического, так и физического - у таких детей абсолютно четко прослеживается в 20% случаев", - сказал он.
Горелов отметил, что если вовремя обратить на это внимание и проходить реабилитацию, то эти последствия можно нивелировать.
По словам специалиста, у детей раннего возраста, которые сами перенесли ковид, наиболее частым осложнением становится синдром Кавасаки.
"Самым грозным для детей после четырех лет является мультисистемный воспалительный синдром, когда поражается несколько органов и систем, а первично заболевание протекает чаще незамеченным в семейном очаге. Ребенок вроде бы не болел, а через две-три недели у него повышается температура до 39-40 градусов, поражается несколько органов и систем, что может привести к реанимации", - добавил инфекционист.