Ադրբեջանը ձգտում է հասնել Կարմիր շուկայի և Թաղավարդի հայաթափմանն ու ըստ այդմ՝ ՊԲ դիրքերի դուրս բերմանը. Աբրահամյան
11:52 11/02/2022
«Արցախի ՄԻՊ-ի փոխանցմամբ, փետրվարի 11-ին՝ ժամը 05:50-ի սահմաններում Արցախի  Կարմիր շուկա և Թաղավարդ համայնքների հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերից կրակահերթեր են արձակվել դիտարկվող բնակելի տների ուղղությամբ։
Ադրբեջանական կողմը ուղիղ թիրախավորել է խաղաղ բնակիչների տները, որի հետևանքով վնասվել են բնակելի տներ՝ տան պատեր, տանիքներ։
Նկատենք, որ Ադրբեջանը պարբերաբար ագրեսիվ գործողություններ է իրականացնում շփման գծի տարբեր ուղղություններով, սակայն Կարմիր շուկա և Թաղավարդ գյուղերում դրանք առավել սուր են արտահայտված այն պատճառով, որ հայկական գյուղերը գտնվում են դեպի Շուշի գնացող կարևոր հանգույցի մերձակա հատվածում։
Ադրբեջանի գլխավոր ենթակառուցվածքները, որոնք կառուցվում են Շուշիի ուղղությամբ անցնում են մեր 2 գյուղերի վերևի հատվածով՝ ՊԲ դիտարկման հատվածում և Ադրբեջանը ձգտում է հասնել մեր բնակավայրերի հայաթափմանն ու ըստ այդմ՝ ՊԲ դիրքերի դուրս բերմանը։
Ադրբեջանական հարձակումները համակարգված բնույթ են կրում, որը կարող է չեզոքացվել կամ նվազագույնին հասցվել ՌԴ միջամտության դեպքում։
Որպես կանոն Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղ առաքելությունը նման միջադեպերին օպերատիվ է արձագանքում, սակայն այս հարցը հիմնարար լուծումներ է պահանջում առանց որի խաղաղ բնակիչների անվտանգությունն ու բնականոն կյանքը մշտական սպառնալիքների է ենթարկվելու։

Тигран Абрамян: Азербайджан стремится добиться вытеснения армян из наших населенных пунктов
«Как передает Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах, 11 февраля, около 05:50, с дислоцированных по соседству с общинами Кармир Шука и Тагавард Мартунинского района Республики Арцах азербайджанских позиций были произведены выстрелы в направлении просматривающихся жилых домов этих общин.
Азербайджанская сторона целилась прямо в дома мирных жителей, вследствие чего были повреждены стены и крыши этих жилых домов.
Отметим, что Азербайджан периодически прибегает к агрессивным действиям на различных направлениях линии соприкосновения, однако в селах Кармир Шука и Тагавард они выражены более остро по той причине, что армянские села находятся на близлежащем к ведущему в Шуши важному узлу участке.
Главные инфраструктуры Азербайджана, которые строятся в направлении Шуши, проходят через верхнюю часть двух наших сел – на участке наблюдения Армии обороны, и Азербайджан стремится добиться вытеснения армян из наших населенных пунктов и, как результат, вывода позиций АО.
Атаки Азербайджана носят координированный характер, что можно нейтрализовать или свести к минимуму в случае вмешательства России.
Как правило, миротворческая миссия РФ в Арцахе оперативно реагирует на подобные инциденты, но этот вопрос требует основополагающих решений, без которых безопасность и нормальная жизнь мирных жителей будут постоянно подвергаться угрозе».