Հրանտ Մաթևոսյանի ծննդյան օրն է
«Այստեղ դուք ունիք մեկը, որ մեծ անձնավորություն է համաշխարհային գրականության մեջ: Ան Հրանտ Մատթէոսյանն է: Որևէ ազգի մեջ իրմե լավ պատմություն գրող չկա: Անոր գրությունները խորունկ ձևով ցույց կուտան հայոց մասնակցություն մարդկության պատմության: Ուրիշ ազգության մեջ ուրիշ գրող Հրանտ Մատթէոսյանի պես չի կրնար գրել»,- Հրանտ Մաթևոսյանի մասին իր կարծիքն այսպես է շարադերլ ամերիկահայ գրող Վիլյամ Սարոյանը։
Այսօր արձակագիր, կինոսցենարիստ Հրանտ Մաթևոսյանի ծննդյան օրն է: Նա կդառնար 87 տարեկան։
Հրանտ Մաթևոսյանի որդին՝ Դավիթ Մաթևոսյանը գրել է.
«Հատուկ նվեր Մաթևոսյանի ծննդյան օրվան.
Մեր դրամահավաքի գաղափարին ընդառաջ` zarkinow.com -ը, ԱՄՆ-ում նպատակային դրամահավաք է սկսում Հրանտ Մաթևոսյան կենտրոն թանգարանի համար:
Մանրամասները` էջը այցելեք, պրպտեք` պարզ կդառա` մշակույթ բաժինը այնտեղ ներկայացված է Հրանտ Մաթևոսյանի կլորավում ֆոտոպատկերով:
Շորհակալություն և սեր, մեր սիրելի մարդիկ»։
Հրանտ Մաթևոսյանը երրորդ դեմքով, հանրագիտարանային ոճով շարադրել է իր կենսագրականը.
«ՀՐԱՆՏ ԻԳՆԱՏԻ ՄԱԹԵւՈՍՅԱՆ
Հայ գրող, արձակագիր: Նախասիրած ժանրը վիպակն է՝ նովելը: Տպագրվում է 1960 թվականից: Գրել է «Մենք ենք - մեր սարերը», «Բեռնաձիեր» (Оранжевый табун, The Orange Herd), «Խումհար» (Похмелье, Hangover), «Տաշքենդ», «Աշնան արև» (Мать едет женить сына, Autumn sun /Mother Leaves To Give To Marriage Her Son/) վիպակները, «Տերը» կինովիպակը, պատմվածքներ, պիեսներ, որոնք 1967-ից ի վեր, տարբեր հավաքածուներ դառնալով, բազմիցս հրատարակվել են հայերեն, ռուսերեն և ապա՝ միութենական հանրապետություների և սոցերկրների գրեթե բոլոր լեզուներով:
Մոսկվայի Прогресс հրատարակչությունը The Orange Herd (Նարինջ երամակը) խորագրով հավաքածու է հրատարակել ուրդու լեզվով և անգլերեն: 1994-ին փարիզյան Ալբին Միշել հրատարակչությունը տպագրել է Հր.Մ - ի ընտրանին՝ «Աշնան արև:
Հրանտ Մաթևոսյանի սցենարներով նկարահանվել են «Մենք ենք, մեր սարերը», «Աշնան արև», «Տերը», «Այս կանաչ-կարմիր աշխարհը» կինոնկարները, նրա գործերի նյութերով՝ «Օգոստոս» կինոնկարը, հեռուստատեսային բեմականացումներ են դարձել Մաթևոսյանի «Մեծամոր» էսսեն և «Չեզոք» գոտի պիեսը, Երևանի դրամատիկական թատրոնում բեմականացվել են «Աշնան արևը» և «Կայարանը», «Ողջ է, աշխատում է Տերը» մեծածավալ գործի, «Եզրով» վիպակի, «Մեռելալույս - Рассеянный свет» վեպի վրա: Հայաստանի գրողների միության նախագահն է 1996-ին։
Ծնվել է 1935-ին Հյուսիսային Հայաստանի Ահնիձոր փոքր գյուղում՝ Ալավերդու - Թումանյանի շրջան: 52-ից Երևանում է. աշխատել է տպարաններում և թերթերի խմբագրություններում, սովորել է Երևանի մանկավարժական ինստիտուտում՝ պատմա-լեզվագրական մասնաբաժնում, 1965-66-ին Մոկվայի կինոսցենարների դասընթացներում: 1984-ին Գրականության ՍՍՀՄ պետական և Հայաստանի նույնանուն մրցանակների դափնեկիր, 1996-ին ՀՀ Մեսրոպ Մաշտոց շքանշանի ասպետ:
2001 հունվար, Երևան, ՀՀ»։
Մաթևոսյանը միակն է հայ արձակագիրներից, ով ստացել է նախկին ԽՍՀՄ-ի պետական մրցանակ։ Նրա գործերը թարգմանվել են նաև աշխարհի տարբեր լեզուներով։ Հրանտ Մաթևոսյանը մահացել է 2002 թվականին:

Сегодня день рождения писателя Гранта Матевосяна – летописца Цмакута
«У вас есть человек, который является крупной личностью в мировой литературе. Это – Грант Матевосян. Ни один народ не имеет такого рассказчика. Он пишет об армянах, пишет так верно, что вызывает у меня удивление, радость и гордость», – сказал о Гранте Матевосяне Уильям Сароян.
Ровно 87 лет назад в этот день, 12 февраля 1935 года, в селе Ахнидзор родился армянский писатель, автор повестей, рассказов и киносценариев Грант Игнатьевич Матевосян.
Сын Гранта Матевосяна – Давид Матевосян – написал:
«Специальный подарок ко дню рождения  Матевосяна:
Идя навстречу нашей идее касательно сбора средств, zarkinow.com в США начинает сбор средств для центра-музея Гранта Матевосяна».
Однажды Грант Матевосян в третьем лице, в энциклопедическом стиле изложил свою биографию:
«Грант Игнатович Матевосян
Армянский писатель, прозаик. Предпочтительный жанр – повесть, новелла. Публикуется с 1960 года. Написал «Мы и наши горы», «Оранжевый табун», «Похмелье», «Ташкент», «Мать едет женить сына», киноповесть «Хозяин», рассказы, пьесы, которые начиная с 1967 года, став различными сборниками, неоднократно издавались на армянском, русском, а впоследствии  на языках союзных республик и социалистических стран.
Московское издательство «Прогресс» издало сборник под названием «Нариндж ерамак» («Оранжевый табун») на языках урду и английском. В 1994 году парижское издательство Албин Мишель издало  сборник избранных произведений Гр. М. «Осеннее солнце».
По сценариям Гр. М. сняты фильмы «Мы и наши горы», «Осеннее солнце», «Хозяин», «Этот зеленый, красный мир», по материалам его произведений – фильм «Август», телепостановками стали эссе Гр. М. «Мецамор» и пьеса «Нейтральная зона», в Ереванском драматическом театре поставлены «Осеннее солнце» и «Вокзал». Жив, трудится над монументальным произведением «Хозяин», повестью «По краю» и романом «Рассеянный свет». Председатель Союза писателей Армении с 1996г.
Родился в 1935 голу в маленьком селе Агнидзор Северной Армении в Алавердском-Туманянском районе. С 52-го в Ереване, работал в типографиях и редакциях газет, учился в Ереванском педагогическом институте, на историко-филологическом отделении, в 1965-66 на Московских курсах киносценаристов. В 1984-м – лауреат Государственной премии СССР по литературе и одноименной премии Армении, в 1996-м – кавалер ордена Месроп Маштоц РА.
Семья – жена, дочь, сын, пока три внучки.
Январь, 2001 год, Ереван».
Скончался он в Ереване на 67-м году жизни после тяжелой болезни. Похоронен в Пантеоне имени Комитаса.
«Но вот недавно на одной литературной конференции познакомился с Грантом Матевосяном. Он на меня совсем не похож — он настоящий армянин, с ума сходит от того, что делается у него на родине. Он такой застенчивый, искренний, добрый, абсолютно ангелоподобный человек, что, подружившись с ним, я стал смотреть как бы его глазами. Когда я читаю об армянских событиях, я представляю себе, что сейчас испытывает Матевосян. Вот так, через любовь к нему, у меня появились какие-то армянские чувства», – сказал о Гранте Матевосяне Сергей Довлатов.