«Հրապարակ». Արարատ Միրզոյանը գրեթե չի շփվում աշխատակազմի և արտերկրում հավատարմագրված ՀՀ դեսպանների հետ
09:39 12/02/2022
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ԱԳՆ մեր աղբյուրներն ասում են, որ նախարար Արարատ Միրզոյանը գրեթե չի շփվում աշխատակազմի և արտերկրում հավատարմագրված ՀՀ դեսպանների հետ։ Նրանցից ոչ մեկը չի արժանացել նրա ընդունելությանը: Իսկ երբ նախարարի հետ ճշտելու հարցեր են ունենում, նրանց զանգերին պատասխանում են ԱԺ-ից ԱԳՆ տեղափոխված ջահել խորհրդական-օգնականներն ու տեղեկացնում, որ նախարարը չի կարող նրանց հետ խոսել կամ ընդունել, առաջարկում են իրենց հետ քննարկել հարցը։ ԱԳՆ խոսնակ Վահան Հունանյանին հարցրինք՝ Միրզոյանը նախարար նշանակվելուց ի վեր դեսպաններին երբևէ ընդունե՞լ է, և նրանց հետ կոմունիկացիան ի՞նչ տարբերակով է ապահովվում։
Խոսնակը փոխանցեց․ «ՀՀ ԱԳ նախարարը, բնականաբար, ամենօրյա կապի մեջ է օտարերկրյա պետություններում և միջազգային կազմակերպություններում հավատարմագրված մեր դեսպանների և մշտական ներկայացուցիչների հետ և համապատասխան հանձնարարականներ է տալիս թե՛ անձնական հանդիպումների, թե՛ հեռախոսային կապի, թե՛ այցերի և թե՛ դեսպանահավաքի միջոցով, որը տեղի է ունեցել մոտ 1 ամիս առաջ»։ Խնդրեցինք հստակեցնել՝ որևէ դեսպանի անհատապես ընդուն՞լ է նախարարը, ասաց՝ մշտապես։ Կոնկրետ օրինա՞կ՝ վերջին անգամ երբ և որ դեսպանին է հանդիպել, խոսնակը չնշեց. «Ես Ձեր հարցերին պատասխանեցի հստակ»»։

«Грапарак»: Арарат Мирзоян почти не общается с персоналом и аккредитованными заграницей послами Армении
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники в МИД, что министр Арарат Мирзоян почти не общается с аппаратом и аккредитованными заграницей послами Армении.
«Никто из них не удостоился его приема. А когда с министром нужно уточнить какие-то вопросы, то им отвечают молодые советники-помощники, которых перевели в МИД из Национального Собрания. Они сообщают, что министр не может говорить с ними или принять их, предлагают обсудить вопрос с ними. Мы спросили пресс-секретаря МИД Ваана Унаняна, принимал ли Мирзоян с момента назначения главой МИД послов и как обеспечивается коммуникация с ними?
Пресс-секретарь ответил: "Министр иностранных дел, естественно, в находится в каждодневно связи с аккредитованными в иностранных государствах и международных организациях нашими послами и постоянными представителями и дает соответствующие поручения как по телефонной связи, так и во время личных встреч, визитов и сбора послов, который проходил около месяца назад". Попросили уточнить, принимал ли министр какого-то конкретного посла, ответил: постоянно. Однако пресс-секретарь не привел конкретного примера, когда в последний раз и с кем из послов встречался глава МИД: "Я четко ответил на Ваши вопросы"».