Հայ ֆիզիկոս, Վանկուվերի Սայմոն Ֆրեյզեր համալսարանի (SFU) պրոֆեսոր և Բյուրականի աստղադիտարանի արտասահմանյան աշխատակից Լևոն Պողոսյանն արժանացել է Բուչալտերի տիեզերաբանության 2021թ․ մրցանակին։
Բյուրականի աստղադիտարանից հայտնում են, որ Լևոն Պողոսյանը և նրա աշխատակիցը արժանացել են առաջին տեղի մրցանակին Նախասկզբյան մագնիսական դաշտերի միջոցով Հաբլյան լարվածությունը բացահայտելու վերաբերյալ իրենց նոր հետազոտության համար։
Հաբլյան լարվածությունը տիեզերաբանության ամենամեծ հանելուկներից մեկն է, որը վերաբերում է Հաբլի հաստատունի ակնհայտ տարբերությանը, կամ նրան, թե որքան արագ է Տիեզերքն ընդլայնվում այսօր, ինչն իր հերթին որոշվում է տարբեր տեսակի դիտումների միջոցով։
Իրենց աշխատանքում Պողոսյանը և նրա աշխատակիցը ցույց են տվել, թե ինչպես վաղ Տիեզերքի մագնիսական դաշտերը հաշվի առնելը կարող է օգնել լուծելու այդ տարբերությունը:
Բուչալտերի տիեզերաբանության մրցանակը հիմնադրվել է 2014թ-ին: Այն տրվում է «տիեզերաբանության մեջ բեկումնային տեսական, դիտողական կամ փորձարարական աշխատանքի համար, որը կարող է նպաստել Տիեզերքի ծագման, կառուցվածքի և էվոլյուցիայի մասին մեր ունեցած պատկերացումների ընդլայնմանը»:

Armenian physicist and Simon Fraser University (SFU) Physics Professor Levon Pogosian won the 2021 Buchalter Cosmology Prize. Pogosian and his collaborator Karsten Jedamzik from the University of Montpellier will share the First Prize award for their research on relieving the Hubble tension with primordial magnetic fields, SFU said.
The award committee recognized the work as “a novel and original framework to naturally resolve the Hubble tension via additional baryon inhomogeneities induced by primordial magnetic fields, which if confirmed, would have significant impact on our understanding of the Universe and to future of cosmology.”
The Hubble tension is one of cosmology's greatest puzzles that concerns the apparent difference in the Hubble constant, or how fast the universe is expanding today, determined using different types of observations. Pogosian and Jedamzik showed how accounting for magnetic fields in the early universe can help to reconcile the difference.
The Buchalter Cosmology Prize established in 2014, recognizes “ground-breaking theoretical, observational, or experimental work in cosmology that has the potential to produce a breakthrough advance in our understanding of the origin, structure, and evolution of the universe.” This year’s winners were announced by the American Astronomical Society.