Առաջին անգամ «Օսկարի» է առաջադրվել հայուհի պրոդյուսեր
Բրիտանացի պրոդյուսեր Տանյա Սեղաթչյանը, ով ծագումով հայ է, առաջին հայուհի պրոդյուսերն է, ով առաջադրվել է «Օսկարի»։ horizonweekly.ca-ի հաղորդմամբ, Տանյա Սեգատչյանը «Շան իշխանություն» ֆիլմի համապրոդյուսերն է։ Ֆիլմն ընդգրկված է մրցանակաբաշխության «Լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում։
«Եթե ֆիլմը հաղթի, նա կլինի առաջին հայուհին, ով կարժանանա «Օսկար»-ի գլխավոր մրցանակին»,- գրել է կայքը։
Կանադա, ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա, Ավստրալիայի, Նոր Զելանդիա համատեղ արտադրության ֆիլմի սցենարի հեղինակն ու ռեժիսորը Ջեյն Քեմփիոնն է։ Գլխավոր դերերը մարմնավորել են Թոմասին ՄաքՔենզին, Բենեդիկտ Քամբերբեչը, Քիրստեն Դանսթը և ուրիշներ։
Հիշեցնենք` «Օսկար»-ի 94-րդ մրցանակաբաշխությունըտեղի կունենա մարտի 27-ին: Միջոցառումը տեղի կունենա Հոլիվուդի «Դոլբի» թատրոնում։

Tanya Seghatchian becomes first Armenian woman to be nominated for Oscars Best Picture
British producer Tanya Seghatchian, who is of Armenian descent, has become the first Armenian to receive an Oscar nomination for Best Picture with “The Power of the Dog”, which many consider the frontrunner to win.
If the film does win, she will be the first Armenian to win the top prize at the Oscars, Horizon Weekly reports, citing the Armenian Film Society.
The Academy of Motion Picture Arts and Sciences has announced nominations for the 2022 Academy Awards, and Armenians turn out to have played an integral role in 27 of the 53 nominated films, the Armenian Film Society said.
The highlights also include Narbeh Mirzakhanian, who distributed four films that landed nominations, including “Licorice Pizza”, which is nominated for Best Picture, as well as “No Time To Dine”, "House of Gucci”, and “Cyrano”.