«Շուշիի հռչակագրով» մարտահրավեր է նետված ՀՀ անկախության հռչակագրին, Հայաստանի ու Արցախի գոյությանը. Թևանյան
«Հայաստանի խորհրդարանը պարտավոր է արձագանքել ու գնահատական տալ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի խորհրդարանների կողմից վավերացված «Շուշիի հռչակագրին»։ Այդ փաստաթղթի դրույթներով մարտահրավեր է նետված ՀՀ անկախության հռչակագրին, Հայաստանի ու Արցախի գոյությանը։
Բլեֆ են այն խոսակցությունները, թե, իբր, Թուրքիայից դրական ազդակներ են գալիս ու հայ–թուրքական հարաբերությունները կարգավորելու ներկա գործընթացն, իբր, առանց նախապայմանների է։
«Շուշիի հռչակագիրը» վավերացնելով՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան լրիվ այլ ազդակներ են հաղորդում և այդ ազդակներին Հայաստանից համարժեք արձագանք պետք է լինի։
Ձեզ եմ ներկայացնում ԱԺ հայտարարության տեքստի նախագիծը, որը դրել ենք շրջանառության մեջ և առաջարկում ենք խորհրդարանին ընդունել այն։
․ ․ ․
ՀՀ ԱԺ հայտարարությունն Ադրբեջանի և Թուրքիայի խորհրդարանների կողմից «Շուշիի հռչակագրի» վավերացման կապակցությամբ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն իր խոր մտահոգությունն է հայտնում օկուպացված Շուշիում 2021թ․ հունիսի 15–ին Թուրքիայի ու Ադրբեջանի նախագահների ստորագրած հռչակագրի՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի խորհրդարանների կողմից վավերացման կապակցությամբ։
Այդ հռչակագրով կնքվել է թուրք–ադրբեջանական ռազմաքաղաքական դաշինք՝ «Մեկ ազգ, երկու պետություն» հայեցակարգի շրջանակներում։
Թեև փաստաթղթում նշված է, որ այն չի ստեղծվել երրորդ կողմի դեմ, այդուհանդերձ դրա ողջ բովանդակությունն ուղղված է Հայաստանի ու Արցախի Հանրապետությունների, հայ ժողովրդի դեմ։ Այն արձանագրում է Արցախի Հանրապետության դեմ 44-օրյա ագրեսիա իրականացրած երկու պետությունների ռազմավարական նպատակներն՝ ընդդեմ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և ցեղասպանություն վերապրած աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդի իրավունքների։
Հռչակագրում տեղ գտած «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ ձևակերպումները վկայում են, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը ձեռք են բերում հրապարակային պայմանավորվածություններ համատեղ ծավալապաշտական ծրագրեր իրականացնելու համար։
Դատապարտելի է երկու պետությունների պայմանավորվածությունը՝ պայքարելու Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման դեմ՝ հարցի բովանդակությունը խեղաթյուրելով և այն տանելով պատմագիտական ուսումնասիրության տիրույթ։
Շուշիի հռչակագրի հիմքում ընկած է ոչ թե ՄԱԿ կանոնադրությունը կամ ԵԱՀԿ-ի կողմից ընդունված անվտանգության սկզբունքը, այլ «ցեղային անվտանգության» մոտեցումը։ Այն հակասում է միջազգային իրավունքի հիմնական նորմերին։ Համաձայն Միջազգային պայմանագրերի իրավունքի մասին 1969թ․ Վիեննայի կոնվենցիայի՝ միջազգային բոլոր պայմանագրերը, որոնք հակասում են ընդհանուր միջազգային իրավունքի իմպերատիվ նորմերին, առոչինչ են և չեն կարող ունենալ որևէ միջազգային լեգիտիմություն։
ՀՀ Ազգային ժողովը հայտարարում է՝
Շուշիի հռչակագիրը՝ իր սադրիչ և ապակառուցողական բնույթով, անընդունելի է ՀՀ-ի համար։ Այն լրջագույն մարտահրավեր է տարածաշրջանային ու գլոբալ անվտանգությանը, չի նպաստում մեր տարածաշրջանի խաղաղ զարգացմանը, հակասում է «առանց նախապայմանների» սկզբունքի հիման վրա հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը ու լուրջ կասկածներ առաջացնում պաշտոնական Անկարայի իրական վարքագծի ու մտադրությունների առումով»։

Андраник Теванян: «Шушинской декларацией» брошены вызовы Декларации независимости РА, существованию Армении и Арцаха
11:46 14/02/2022
Депутат Национального Собрания от фракции «Армения» Андраник Теванян на своей странице в Facebook пишет:
«Парламент Армении обязан отреагировать и дать оценку ратифицированной парламентами Турции и Азербайджана «Шушинской декларации». Положениями этого документа брошены вызовы Декларации независимости РА, существованию Армении и Арцаха.
Блефом являются разговоры о том, будто из Турции поступают позитивные сигналы и нынешний процесс по налаживанию армяно-турецких отношений идет без предусловий.
Ратифицировав «Шушинскую декларацию», Азербайджан и Турция направили совсем другие сигналы, и они должны удостоиться адекватной реакции Армении.
Представляю вам проект текста заявления НС, который введен нами в обращение и предлагается для утверждения парламентом.
․ ․ ․
Заявление НС РА в связи с ратификацией парламентами Азербайджана и Турции «Шушинской декларации»
Национальное собрание Республики Армения выражает глубокую озабоченность в связи с ратификацией парламентами Азербайджана и Турции декларации, подписанной 15 июня 2021 года в оккупированном Шуши президентами Азербайджана и Турции.
Этой декларацией был подписан турецко-азербайджанский союз в рамках концепции «Одна нация, два государства».
Хотя в документе и отмечается, что он не направлен против третьей стороны, тем не менее всё его содержание направлено против Армении и Арцаха, против армянского народа. Он фиксирует стратегические цели двух государств, осуществивших 44-дневную агрессию против Республики Арцах, – против самоопределения народа Арцаха, суверенитета, территориальной целостности Республики Армения и прав пережившего геноцид и проживающего по всему миру армянского народа.
Присутствующие в декларации формулировки касательно «Зангезурского коридора» свидетельствуют о том, что Турция и Азербайджан достигли публичных договоренностей о реализации совместных экспансионистских планов.
Заслуживает осуждения договоренность двух стран о совместной борьбе с международным признанием Геноцида армян, искажение содержания вопроса и намерение перевести его в плоскость исторических исследований.
В основе Шушинской декларации лежит не устав ООН или принятый ОБСЕ принцип безопасности, а подход «племенной безопасности». Он противоречит основным положениям международного права. Согласно Венской конвенции о праве международных договоров от 1969 года, все международные договора, противоречащие императивной норме общего международного права, являются ничтожными и не могут иметь какой-либо международной легитимности.
Национальное собрание РА заявляет:
Шушинская декларация, своим провокационным и деструктивным характером, неприемлема для РА. Она является серьезнейшим вызовом для региональной и глобальной безопасности, не способствует мирному развитию нашего региона, противоречит урегулированию армяно-турецких отношений на основе принципа «без предусловий» и порождает серьезные сомнения в плане реальных намерений и поведения официальной Анкары».