Ռոբերտ Քոչարյան. Հարգելի դատարան, բացատրեք,  ինձանից ի՞նչ են ուզում
«Ես վերջապես պետք է հասկանամ, ի՞նչ եմ արել, ի՞նչը չպետք է անեի, կամ ի՞նչ չեմ արել, ի՞նչ պետք է անեի։ Ուղղակի չի նկարագրված որևէ գործողություն, որի բացատրությունը պետք է ես տամ հարցաքննվելիս»,-ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը՝ դիմելով դատավոր Աննա Դանիբեկյանին։
Նրա խոսքով, հարցաքննության փուլում ինքը մի հարց է տալու՝ ինձանից ի՞նչ եք ուզում։
«Կրկնում եմ, չի նկարագրված որևէ գործողություն, որը պետք է անեի, չեմ արել, կամ պետք է չանեի, արել եմ»,-դատարանում հայտարարեց նա։
Ռոբերտ Քոչարյանն ասաց՝ իրեն վերագրել են վարչատնտեսական լիազորություններ, մինչդեռ Սահմանդրությունը սպառիչ նկարագրում է Սահմանդրությունը։
«Ես նման լիազորություններ երբեք չեմ ունեցել։ Ինձ համար մեղադրանքի բովանդակությունը պարզ չէ ընդհանրապես, հարգելի դատարան, գտեք տարբերակ, բացատրելու, թե ինձանից ի՞նչ են ուզում ընդհանրապես, ինչի՞ մեջ եմ մեղադրվում ես»,-ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահը։
Դատավոր Դանիբեկյանը հայտարարեց՝ մեղադրանքը պատշաճ պարզաբանված է։
«Դուք Ձեզ մեղավոր ճանաչո՞ւմ եք»,-հարցրեց դատավորը՝ սիմելով Ռոբերտ Քոչարյանին։
Սա բարկացրեց ՀՀ երկրորդ նախագահին, նստած տեղից նա վեր կացավ, վերցրեց բարձրախոսն ու հայտարարեց.
«Մենք ֆանտաստիկ բան չենք ուզում, պարզաբանեք, ի՞նչ լիազորությունների մասին է խոսքը։ Օդից բաներ մի վերցրեք»։

Роберт Кочарян: Уважаемый суд, объясните, что от меня хотят?
В суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян на заседании по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера Армена Геворкяна прокуратура сегодня огласила обвинительное заключение по этому уголовному делу.
Второй президента РА Роберт Кочарян заявил, что он не понимает сути предъявленного ему обвинения.
«Я, наконец, должен понять, что сделал, чего не должен был делать или не сделал, но должен был сделать? Просто не описано ни одного действия, которое я должен разъяснить при допросе. Я должен подойти к трибуне и спросить, чего вы хотите от меня?» – сказал он, обращаясь к судье Данибекян.
По словам второго президента, ему приписываются административно-экономические полномочия, в то время как Конституция все исчерпывающим образом описывает.
«Таких полномочий у меня никогда не было. Содержание обвинительного заключения для меня неясно, уважаемый суд, найдите вариант и объясните, что от меня вообще хотят, в чем я обвиняюсь», – указал второй президента РА.
Судья Анна Данибекян заявила, что обвинение надлежащим образом разъяснено.
«Вы признаете себя виновным?» — спросила судья, обращаясь к Роберту Кочаряну.
Это вызвало возмущение у второго президента РА, он встал со своего места, взял громкоговоритель и заявил:
«Мы не хотим от вас ничего фантастического, уточните, о каких полномочиях идет речь? Не берите вещи с воздуха».