Ի նշան բողոքի՝ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները լքեցին նիստերի դահլիճը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններ Հայկ Ալումյանն ու Հովհաննես Խուդոյանն, ի նշան բողոքի, լքեցին դատական նիստերի դահլիճը։
«Ես ընդամենը պահանջում են պարզաբանել դատախազի կողմից ընթերցված մեղադրանքը։ Ի նշան բողոքի դատարանի գործողություններից՝ ես ներկա չեմ գտնվում այսօրվա նիստին։ Առաջին օրվանից այս դատավարությունը ոչ մի ընդհանուր բան չունի դատական պրոցեսի հետ, բացի ինտերիերից», - հայտարարեց պաշտպան Ալումյանը և լքեց նիստերի դահլիճը։
«Դուք պաշտպանելու հնարավորություն չեք տալիս», - իր հերթին ասաց Խուդոյանը և հետևեց գործընկերոջը։
Նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը արձանագրեց, որ պաշտպանները լքել են դահլիճն առանց դատարանի թույլտվության։ Մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը միանգամից միջնորդեց դատական սանկցիա կիրառել նրանց նկատմամբ, ինչին ի պատասխան Դանիբեկյանն ասաց, որ առանց այդ էլ նախատեսում էր դա անել։ Դատավորն ավելացրեց, որ հնարավորություն չունի պաշտպաններին իրենց դիրքորոշումն արտահայտելու  հնարավորություն ընձեռել, քանի որ վերջիններս ներկա չեն։
Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ դատական սանկցիայի կիրառման վերաբերյալ ակտ կայացնելու։ Այն կհրապարակվի այսօր երեկոյան՝ ժամը 17։50-ին։

Адвокаты второго президента Армении – Айк Алумян и Ованнес Худоян – покинули зал заседаний в знак протеста против действий судьи.
«Я лишь требую разъяснить зачитанное прокурором обвинение. В знак протеста против действий суда я не присутствую на заседании. С первого дня это судебное разбирательство не имело ничего общего с судебным процессом, кроме интерьера», – заявил адвокат Алумян и покинул зал заседаний суда.
«Вы не даете возможности для осуществления защиты», – в свою очередь заявил адвокат Худоян и последовал примеру коллеги.
Председательствующий судья Анна Данибекян констатировала, что адвокаты покинули зал заседания без разрешения суда.
Представляющий обвинение прокурор Геворк Багдасарян немедленно ходатайствовал о применении к ним судебной санкции, на что Данибекян ответила, что и без того намеревается это сделать.
Судья добавила, что у нее не было возможности дать возможность адвокатам высказать свою позицию, так как последние не присутствуют.
Суд удалился в совещательную комнату для вынесения акта о применении судебной санкции. Он будет оглашен сегодня вечером – в 17:50.