Պեսկովը հայտնել է, որ Պուտինը պատրաստ է անվտանգության հարցերի շուրջ բանակցություններին
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատրաստ է բանակցել անվտանգության երաշխիքների թեմայի շուրջ։ Այս մասին երկուշաբթի օրը CNN-ին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Նախ, նախագահ Պուտինը միշտ պահանջել է բանակցություններ և դիվանագիտություն, և, փաստորեն, հենց նա նախաձեռնեց Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության երաշխիքների հարցը: Ուկրաինան Ռուսաստանի անվտանգության երաշխիքների մեծ խնդրի միայն մի մասն է, և, իհարկե, նախագահ Պուտինը պատրաստ է բանակցել»,-ասել է նա։
Վերջերս արևմտյան երկրներում, ինչպես նաև Ուկրաինայում հայտարարություններ են հնչում Ուկրաինայի տարածք ռուսական հնարավոր ներխուժման մասին։ Պեսկովը նման տեղեկատվությունն անվանել է լարվածության անհիմն էսկալացիա և ընդգծել, որ Ռուսաստանը որևէ մեկի համար վտանգ չի ներկայացնում։

Putin willing to hold talks on security issues, Kremlin says
Russian President Vladimir Putin is willing to hold talks on security guarantees, Kremlin Spokesman Dmitry Peskov told CNN, TASS reported.
"First of all, President Putin has always been demanding negotiations and diplomacy," he pointed out. "And actually, he initiated the issue of guarantees of security for the Russian Federation. And Ukraine is just a part of the problem, it’s a part of the bigger problem of security guarantees for Russia and of course President Putin is willing to negotiate," Peskov added.
The West and Kiev have recently been echoing allegations about Russia’s potential invasion of Ukraine. Peskov castigated these claims as "empty and unfounded", serving as a ploy to escalate tensions, pointing out that Russia did not pose any threat whatsoever to anyone.