Երևանի Կենդանաբանական այգում յագուար է սատկել։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Կենդանաբանական այգու տնօրեն Արեւիկ Մկրտչյանը։
«Թեպետ վատ լուրով, միևնույն ժամանակ հավատարիմ մնալով թափանցիկ աշխատելաոճին՝ հայտնում եմ, որ Կենդանաբանական այգու յագուարին առավոտյան գտել ենք անշարժացած:
Որևէ կլինիկական ախտանշան վերջին 3-4 օրվա ընթացքում, բացի դժվարաշնչությունից, չի եղել: Կերից հրաժարվել է միայն նախորդ օրը երեկոյան:
Կատարել ենք հակաբիոտիկային բուժում, որից հետո յագուարն ակտիվացավ, սկսեց կես բաժնի փոխարեն մեկն ուտել:
Մահը հանկարծակիի բերեց բոլորիս առավոտ կանուխ՝ առաջացնելով բազմաթիվ հարցեր:
Այսօր իմ հրավերով Այգի են ժամանել ՀՀ ՍԱՏՄ աշխատակիցները, լաբորատորիայի գլխավոր դիահերձողն ու Ագրարային համալսարանի լավագույն պրոֆեսորները՝ դիահերձում կատարելու, 10 տարեկան կենդանու հանկարծակի մահվան պատճառը պարզելու համար:
Նախնական ախտորոշմամբ պատկերը բնորոշ է քրոնիկ բրոնխոպնևմոնիայի. ախտահարված էին կենդանու թոքերը, բրոնխները, լյարդն ու փայծաղը: Թոքերի շուրջ և տարածված կային նաև տեսանելի հյուսվածքներ, որ նորագոյացության կասկած տվեց, ինչը պարզելու համար կենսանմուշն ուղարկեցինք հիստոպաթոլոգիական անալիզի:
Լրացուցիչ իրականացրել ենք տոքսոպլազմոզի ստուգում՝ դրական ելքով (որի համար կա հավանական 2 պատճառ՝ տարածքի թափառող կատուներ + սննդակարգի վարակված միս, բայց սա մահվան պատճառ լինել չէր կարող), նմուշի մանրէաբանական լաբ. ստուգում, ինչպես նաև թունաբանություն՝ բացառելու համար բոլոր այլ գործոնները:
Լաբորատոր և դիահերձման պատասխանները պարզ կլինեն 3-4 օրվա ընթացքում, որի արդյունքները լինելուն պես կհրապարակեմ:
Նախքան դա խնդրում եմ բոլորին նվազագույնը սպասել մասնագիտական եզրահանգմանը և զերծ մնալ սուբյեկտիվ դատողություներից ու չհիմնավորված ենթադրություններից:
Յագուարին ներմուծել եմ ես՝ Վրաստանի Հանրապետությունից, դեռ 2013թ-ին: Կենդանին ընդամենը 3 տարի ցուցադրվեց, իսկ 2016թ.-ի վերակառուցումից հետո մինչ օրս պահվեց Այգու կարանտինային շենքում, ուր ջեռուցումն, իմ տվյալներով, մշտապես խնդիրներ է ունեցել:
Կենդանու հիվանդության պատմություն/անկետա գոյություն չունի: Կլինիկական ախտանիշներ նկարագրված չկան, սակայն ցանկացած կենդանաբույժ կհավաստի, որ բրոնխիտային - թոքային պրոցեսը ժամանակին չհայտնաբերելն ու չբուժելն անհետևանք մնալ չէր կարող:

Ягуар Яго обнаружен накануне мертвым в Ереванском зоопарке. Об этом на своей странице в Facebook сообщила директор зоопарка Аревик Мкртчян.
«Хоть и с плохой новостью, но в то же время продолжая оставаться приверженной стилю прозрачной работы, сообщаю, что ягуара зоопарка обнаружили утром мертвым.
Каких-либо клинических симптомов за последние 3-4 дня не было, кроме одышки. Он отказался от корма только накануне вечером.
Мы провели курс лечения антибиотиками, после чего ягуар активизировался и начал есть одну порцию вместо половины.
Его смерть застала нас всех врасплох рано утром, вызвав множество вопросов.
Сегодня по моему приглашению в Зоопарк прибыли сотрудники Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов, главный патологоанатом лаборатории, лучшие профессоры Аграраного университета, будет произведено вскрытие с целью выяснить причины смерти 10-летнего ягуара.
По первоначальному диагнозу картина типична для хронической бронхопневмонии, были поражены легкие, бронхи, печень и селезенка животного, замечены также новообразования вокруг легких. Чтобы выяснить это, образцы отправлены на анализ», – отметила она.
По ее словам, результаты лабораторного анализа и вскрытия будут известны через 3-4 дня.
«До этого прошу всех, как минимум, дождаться профессионального заключения и воздерживаться от субъективных суждений и необоснованных предположений.
Ягуар был привезен мной из Грузии еще в 2013 году. Животное экспонировалось всего 3 года, а после реконструкции в 2016 году до сих пор содержалось в карантинном корпусе парка, где, по моей информации, всегда были проблемы с отоплением.
Яго был моим любимцем, первым представителем семейства кошачьих, подаренным Еревану», – указала она.