Ակտիվացված ածուխի անպատեհ օգտագործումը կարող է լինել վնասակար. Պիպոյան
Փայտածուխը թունավորումներից բուժելու համար կիրառվում էր դեռ վաղնջական ժամանակներից, սակայն ակտիվացված ածուխը սկսել է կիրառվել միայն 1900-ականներին։ Այս մասին գրում է healthline.com-ը։  Այն ներառված է ԱՀԿ դեղամիջոցների ցանկում որպես ամենաարդյունավետ և անվտանգ դեղամիջոցներից մեկը։
Ակտիվացված ածուխը չեզոքացնում է օրգանիզմում թունավոր նյութերի ազդեցությունը:
Ակտիվացված ածուխը ցուցված է օգտագործել լուծի, գազեր առաջացման և  այն  հիվանդությունների դեպքում, որոնք ուղեկցվում են աղիներում խմորման պրոցեսով։ Ակտիվացված ածուխ օգտագործում են նաև դեղորայքային, սննդային և արդյունաբերական թունավորումների դեպքում:
Ակտիվացված ածուխ, դեղամիջոց, որն օգտագործվում է բերանային ճանապարհով առաջացած թունավորումների բուժման համար։ Առավել բարձր արդյունավետության հասնելու համար ցանկալի է այն կիրառել թունավորումից կարճ ժամանակ անց սովորաբար մեկ ժամվա ընթացքում]։ Այն արդյունավետ չէ ցիանիդներով, երկաթով, լիթիումով, սպիրտներով և մալաթիոնով թունավորումների ժամանակ։ Այն կարելի է օգտագործել բերանացի դեղահաբերի ձևով կամ նազոգաստրալ զոնդով։ Կիրառման այլ ձևերը ներառում են հեմոպերֆուզիոն մեխանիզմները։
Հիմնական կողմնակի ազդեցությունները ներառում են փսխում, կղանքի մգացում, փորլուծություն և փորկապություն։ Առավել ծանր կողմնակի ազդեցություններ են թոքաբորբը, որի պատճառը կարող է հանդիսանալ դեղահաբի ասպիրացիան դեպի շնչառական ուղիներ։ Հղիության և կրծքով կերակրման ժամանակ կիրառումն անվտանգ է։ Ակտիվացված ածուխն ազդում է տոքսիններն ադսորբելու մեխանիզմով։
ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի ղեկավար, Պարենային իրավունքի մասնագետ, սննդագիտության դոկտոր (Իտալիա) Դավիթ Պիպոյանը կարծում է, որ ամեն դեպքում պետք է զգույշ լինել ակտիվացված ածուխ կիրառելիս։
«Ակտիվացված ածուխի անպատեհ օգտագործումը կարող է լինել վնասակար, իսկ շատերը դա օգտագործում են որպես դետոքս՝ փորձելով քավել օրգանիզմի հանդեպ գործած մեղքերը»,-նշում է նա՝ ընդգծելով, որ նկատի ունի այդպիսով մադիկ փորձում են ուտել ոչ լավորակ մթերքներ, վրայից խմելով ածուխ՝ կարծելով, թե կարող է ամբողջությամբ չեզոքացնել ֆասթֆուդի և այլ վնասակար ոըտելիքիների հետևանքները։
«Նմանատիպ խորամանկություն է նաև կիտրոնով ու կոճապղպեղով սմուզիներով մեղքերի քավությունը։Կոճապղպեղով ու կիտրոնով թեյը շատ լավորակ ըմպելիք է, բայց ֆասթֆուդի վնասները լիարժեք և ամբողջաան չեզոքացնել չի կարող. պետք է պարզապես հնարավորինս խուսափել դա ուտելուց,ուտելիս էլ չափ ճանաչել»,-ասում է Պիպոյանը։
Սննդագետը չի երաշխավորում ակտիվացված ածուխի կիրառությունը դետոքս նպատակներով:
«Ակտիվացված ածուխը թողարկվում է ինչպես  հաբերի, այնպես էլ փոշու կամ հատիկի տեսքով: Կլինիկական պրակտիկայում ավելի գործնական է թվում փոշի կամ հատիկ օգտագործելը, որը հասանելի է 10-ից 100 գ չափաբաժիններով:Բերանային ուղով թույլատրվում է 25-100 գ՝ մեկ գրամ` յուրաքանչյուր կիլոգրամ մարմնի զանգվածի հաշվով,բայց շեշտում եմ՝ հատուկ ցուցման դեպքում. թունավորում և այլն»։
Ըստ ամերիկյան ամսագրի, քանի որ ակտիվացված ածուխն ունի ադսորբենտ հատկություն, այն կարող է նվազեցնել մյուս դեղամիջոցների ազդեցությունը։ Այդ պատճառով խորհուրդ է տրվում այն օգտագործել մյուս դեղամիջոցներից զատ՝ առնվազն մեկ ժամ ընդմիջումով։
Երկարատև կիրառման դեպքում օրգանիզմում վիտամինի, հորմոնների, ճարպերի ու սպիտակուցների պակաս է դիտվում։ Ակտիվացված ածուխը հակացուցված է ստամոքսաղիքային տրակտի, հատկապես` արյունահոսությամբ ուղեկցվող  խոցային հիվանդությունների դեպքում:

Активированный уголь превратился в модный «экологически чистый» продукт. Его добавляют в еду и напитки, чтобы вывести из организма токсины, в зубную пасту для сияющей белизны зубов и во множество косметических средств, которые якобы более эффективно очищают кожу.
Первые научные исследования о пользе активированного угля появились в начале 1980-х годов. К тому времени уже больше пятидесяти лет это вещество использовали в медицине для выведения из организма токсинов при отравлении.
Всемирная организация здравоохранения включила активированный уголь в список самых эффективных и безопасных препаратов.
Как пишет healthline.com, активированный уголь нейтрализует действие токсинов в организме.
Активированный уголь показан к применению при диарее, метеоризме, заболеваниях, сопровождающихся процессами брожения в кишечнике. Активированный уголь применяют также при наркотических, пищевых и промышленных отравлениях.
Активированный уголь – это лекарство, используемое для лечения отравлений, которые произошли перорально. Чтобы быть эффективным, его необходимо использовать в течение короткого времени после отравления, обычно в течение часа. Не действует при отравлениях цианидом, едкими веществами, железом, литием, спиртами. Основные побочные эффекты включают рвоту, черный стул, диарею и запор.
Руководитель департамента оценки риска пищевых цепей Центра эколого-ноосферных исследований Национальной академии наук (НАН) Армении, эксперт по продовольственному праву, доктор пищеведения (италия) Давид Пипоян считает, что, в любом случае, следует соблюдать осторожность при применении активированного угля.
«Неуместное употребление активированного угля может быть вредным, а многие люди используют его в качестве детокса, пытаясь искупить грехи, совершенные в отношении своего организма», – сказал он, добавив, что имеет в виду следующее: люди потребляют некачественную пищу, запивая ее активированным углем, полагая, что, тем самым, он может полностью нейтрализовать действие фаст-фуда и других вредных продуктов.
«Похожая хитрость – искупление грехов лимонно-имбирным смузи. Чай с имбирем и лимоном – очень хороший напиток, но он не может полностью нейтрализовать вред от фаст-фуда. Просто должны избегать его употребления, при употреблении же знать меру», – говорит Пипоян.
Он не рекомендует использовать активированный уголь в целях детоксикации.
«Активированный уголь выпускается в виде таблеток, а также порошка или гранул. В клинической практике представляется более практичным использовать порошок или гранулы, которые выпускаются в дозах от 10 до 100 г. Допускается пероральное введение 25-100 г – в расчете 1 г на килограмм массы тела, но, подчеркиваю, по особым показаниям – отравление и пр.», – указывает он.
По данным американского журнала, уголь активированный обладает адсорбирующими свойствами и при одновременном приеме с другими лекарственными препаратами способен существенно снижать их абсорбцию из ЖКТ, что приводит к уменьшению эффективности других лекарственных препаратов. Поэтому рекомендуется применять его отдельно от других лекарственных средств с интервалом не менее одного часа.
При длительном употреблении в организме наблюдается нехватка витаминов, гормонов, жиров и белков. Активированный уголь противопоказан при заболеваниях желудочно-кишечного тракта, особенно при кровоточащих язвах.