Արցախի ԱԺ-ն միաձայն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Արցախի Հանրապետության բռնազավթած տարածքների» մասին օրենքը
«Ադրբեջանի Հանրապետության պարտադրված պատերազմի արդյունքում Արցախի տարածքների բռնազավթումը, օկուպացիան որևէ ազդեցություն չի կարող ունենալ արցախյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ապագա բանակցությունների ընթացքում Արցախի Հանրապետության վերջնական կարգավիճակի և սահմանների որոշման գործընթացի վրա»,- այսօր ԱՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում հայտնեց «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Մոսիյանը՝ ներկայացնելով «Արցախի Հանրապետության բռնազավթած տարածքների» մասին և Քաղաքացիական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերը:
Նրա խոսքով՝ օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորված է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջանների դեօկուպացիայի, Արցախի հանրապետության տարածքային ամբողջականության վերականգնման, արցախյան հակամարտության հիմնարար և համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ առաջանցիկ քայլերի իրականացմամբ, հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման, բռնի, ինչպես նաև ներքին տեղահանված անձանց և փախստականների՝ իրենց բնակավայրերը վերադառնալու հրամայականով:
«Այս օրենքի ընդունումը հրամայական է, ինչ որ տեղ, միգուցե, նաև ուշացել ենք, բայց շատ կարևոր է ունենալ այն, քանի որ մեր երկրի մեծ մասը բռնագրաված է»,- կառավարության անունից ունեցած իր ելույթում ասաց ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով՝ օրենքն իր մեջ ներառում է Արցախի ժողովրդի տեսլականն իր անցյալի, ներկայի և ապագայի նկատմամբ:
«Սա պատմական քայլ է, որը ոչ այնքան այսօրվա, որքան ապագայի համար է»,- հայտարարեց Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը:
ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանն էլ նկատեց, որ օրենքներն անվտանգության բաղադրիչներ ունեն և անպայման քննարկվելու են ԱԽ անվտանգության խորհրդում:
«Այս իրավիճակում չենք կարողանալու մեր ժողովրդի անվտանգությունը, ապագայի տեսլականն միայնակ որոշել: Հատկապես այն բոլոր հարցերը, որոնք վերաբերում են Արցախի ապագայի տեսլականին, լավ կլինի, որ և՛ կառավարությունը, և՛ խորհրդարանը, և՛ ընդդիմությունը, և՛ արտախորհրդարնական ուժերը, նաև Հայաստանի Հանրապետությունը և Սփյուռքը դրա վերաբերյալ միատեսակ կարծիք ունենար»,- հայտարարեց Արցախի ԱԺ նախագահը:
ԱԺ-ն միաձայն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Արցախի Հանրապետության բռնազավթած տարածքների» մասին և Քաղաքացիական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերը:

Национальное собрание Арцаха единогласно приняло в первом чтении закон «Об оккупированных территориях Республики Арцах»
«Оккупация территорий Арцаха в результате навязанной Азербайджаном войны в ходе будущих переговоров по мирному урегулированию арцахского конфликта не может иметь какого-либо воздействия на окончательный статус Республики Арцах и процесс определения границ», – заявил сегодня на внеочередном заседании Национального собрания Республики Арцах депутат от фракции АРФД Артур Мосиян, представляя пакет законопроектов «Об оккупированных территориях Республики Арцах» и «О внесении дополнения в Гражданский кодекс».
По его словам, принятие законопроекта обусловлено осуществлением опережающих шагов в направлении деоккупации районов Арцаха, восстановления территориальной целостности Республики Арцах, основополагающего и всеобъемлющего урегулирования арцахского конфликта, императивом сохранения армянского историко-культурного наследие, возвращения вынужденных переселенцев, беженцев в свои населенные пункты.
«Принятие этого закона – императив, мы, может, где-то даже опоздали, но очень важно наличие такого закона, поскольку большая часть нашей страны оккупирована», – сказал министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян в своем выступлении от имени правительства.
По его словам, закон включает в себя видение народа Арцаха касательно своего прошлого, настоящего и будущего.
«Это исторический шаг, нацеленный больше на будущее», – заявил министр иностранных дел Республики Арцах.
Спикер Национального собрания Арцаха Артур Товмасян отметил, что в законах есть компоненты безопасности, они обязательно будут обсуждаться в Совете безопасности.
«В этой ситуации мы не можем в одиночку решать вопросы безопасности нашего народа, видение будущего. Было бы хорошо, чтобы особенно по всем касающимся видения будущего Арцаха вопросам у правительства, парламента, оппозиции, внепарламентских сил, а также Республики Армения и Диаспоры имелось единое мнение», – указал он.
НС Арцаха единогласно в первом чтении приняло пакет законопроектов «Об оккупированных территориях Республики Арцах» и «О внесении дополнения в Гражданский кодекс».