Դավիթ Հարությունյան. Ընդունված օրենքը չեզոքացրել, վերացրել է դատավորների անկախության սահմանադրական երաշխիքը
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Հարությունյանը համոզված է՝ «Դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում և Քրեական դատավարության օրենսգրքում կատարած փոփոխություններն ու լրացումները երկար կյանք չեն ունենա, իսկ դրանց վերաբերյալ միջազգային կառույցների արձագանքները չեն ուշանա։
«Ուշ, թե շուտ այդ օրենքը կամ հակասահմանադրական կճանաչվի, կամ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունները, որոնց հղում տալով այս փոփոխություններն արեցին, օրինակ Վենետիկի հանձնաժողովը, կստիպեն վերանայել դրանք։ Չեմ կարծում, որ Վենետիկի հանձնաժողովը խորհուրդ էր տվել գաղտնի կերպով առաջինից երկրորդ ընթերցման ժամանակ նման դրույթ նախատեսել ու օրենք ընդունել։ Ուղղակի բացառում եմ, որ Վենետիկի հանձնաժողովը նման օրենքի նման եղանակով ընդունմանը հավանություն տված լիներ։ Կարծում եմ, սա Վենետիկի հանձնաժողովին այլ իրավիճակի վերաբերյալ հայտնված դիրքորոշման նենգափոխում է։ Բացի այդ, անհատական, թե մեկ այլ դիմումի հիման վրա Սահմանադրական դատարանը վաղ թե շուտ կարձագանքի այս օրենքին»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց դատավոր Հարությունյանը։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 9-ին ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց ՔՊ-ական երկու պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանի և Վահագն Հովակիմյանի՝ ՀՀ «Դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ՀՀ «Քրեական դատավարության» օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին նախագծերը։
Իշխանական պատգամավորները փոփոխությունները ներկայացրեցին որպես ԲԴԽ լիազորությունների հստակեցում։
Արդեն ընդունված փոփոխություններով սահմանվել է, որ ԲԴԽ-ի՝ որպես դատարան հանդես գալու դեպքում իրավազորութունը (քվորումը) ապահովված է խորհրդի 6 անդամների ներկայության դեպքում, իսկ որոշումների ընդունման համար շեմը խորհրդի անդամների ընդհանուր թվի 2/3-ի փոխարեն իջեցվել է մինչև պարզ մեծամասնություն: Սա նշանակում է, որ ցանկացած դատավորի կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու համար բավարար կլինի խորհրդի անդամների 5 կողմ քվե, գործող 6-ի, իսկ առանձին հարցերով՝ 7-ի փոխարեն։
«Այս օրենքով չեզոքացվել, զրոյացվել է դատավորների անկախության լուրջ սահմանադրական երաշխիք։ Սահմանադրությամբ հստակ սահմանված էր այն շեմը, որը հաղթահարելու դեպքում էր միայն հնարավոր դատավորին ենթարկել պատասխանատվության, լիազորությունների դադարեցման և այլն։ Կատարված փոփոխությունները հնարավոր չէ որակել որպես ԲԴԽ լիազորությունների հստակեցում։ Ակնհայտ է, որ դատավորների անկախության սահմանադրական երաշխիքը չեզոքացվում կամ նվազեցվում է»,-նշեց դատավոր Դավիթ Հարությունյանը։
Մինչ խորհրդարան հասնելը, նախագծի հեղինակներն առաջարկվող փոփոխություններն ու լրացումները չեն քննարկել իրավաբանական համայնքի ներկայացուցիչների հետ. փաստաբանները, դատավորներն անտեղյակ են եղել։
«Որևէ դատավոր տեղյակ չի եղել նման փոփոխության մտադրության մասին։ Հրապարակային ելույթներից կարող ենք ենթադրել, որ միայն ԲԴԽ առանձին անդամներ են տեղյակ եղել օրենքի նման ձևակերպումներին կամ էլ իրենք են նման ձևակերպումներ տվել ԱԺ առանձին պատգամավորների հետ։ ԲԴԽ դատավոր-անդամներ կան, որ անտեղյակ են եղել այս նախագծից, դրա պատմությունից։ Եթե ինչ-որ մեկն էլ ասում է՝ տեղյակ է, չեմ կարծում, որ կկարողանա որևէ փաստաթուղթ ցույց տալ՝ որպես հիմնավորում»,-ասաց Panorama.am-ի զրուցակից դատավորը։
Նա ընդգծեց՝ քվեարկության շեմն իջեցնող փոփոխությունները նախագծում ներառվել են առաջին ընթերցումից հետո, դրանք կատարվել են ժամերի ընթացքում, հետևաբար որևէ քննարկում չի եղել, որևէ մեկի կարծիքը չէր կարող հաշվի առնվել։
«Եթե այդ փոփոխությունները քննարկվեին դատավորների հետ, ես առարկություն էի ներկայացնելու, քանի որ, իմ կարծիքով, այդ կարգավորումը չի կարող բխել Սահմանադրությունից։ Այն սահմանադրաիրավական երաշխիքի չեզոքացում կամ վերացում է»,-իր տեսակետը ներկայացրեց Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորը։
Ի պատասխան հարցին, թե ինչո՞ւ են արվել նման վիճահարույց փոփոխությունները, դատավորը մեջբերում է արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանի՝ փետրվարի 10-ին կառավարության նիստում հնչեցրած հայտարարությունը. «Սա արվում է վատ դատավորներին համակարգից դուրս բերելու համար»։
«Ոչ ոք չի թաքցնում նպատակը, եթե համադրում ենք պատգամավորների ու նախարարի հայտարարությունները, ստացվում է, որ այս օրենքի նպատակը ԲԴԽ լիազորությունների հստակեցման միջոցով դատավորներից ազատվելն է կամ նրանց պատասխանատվության ենթարկելը։ Ես հակված եմ հավատալ արդարադատության նախարարին ու նրա հնչեցրած խոսքին։ Իսկ թե ովքեր են վատ դատավորները, ստացվում է, որ ընտրելու է նախարարը»,-ասաց նա։
«Վատ» դատավորների շրջանակն արդեն ուրվագծված է։
ԲԴԽ-ում դատավորների նկատմամբ կարգապահական վարույթների հարուցմանը հաջորդած քննարկումների արդյունքում դատավոր Հարությունյանը եկել է համոզման, նախ ընտրում են դատավորներին, ապա փնտրում են խախտումներ։
«Վերջին նիստին էի հետևում, հատկապես հարց ու պատասխանից պարզ դարձավ, որ ոչ թե խախտումների հիման վրա են հարուցված նյութերն ուղարկվում ԲԴԽ, այլ նախ ընտրում են դատավորներին, ապա փնտրում են, թե ինչ խախտում կարելի է նրանց վերագրել ու տանել ԲԴԽ։ Այսինքն, դատավորների ընտրությունը մեծ մասամբ թիրախավորված է»,-ընդգծեց նա։

Давид Арутюнян: Принятый закон нейтрализовал, аннулировал конституционную гарантию независимости судей
Судья суда общей юрисдикции города Ереван Давид Арутюнян убежден, что изменения и дополнения в конституционный закон «Судебный кодекс Республики Армения» и Уголовно-процессуальный кодекс РА не продержатся долго, а реакция международных структур по ним не заставит себя долго ждать.
«Рано или поздно этот закон либо будет признан антиконституционным, либо авторитетные международные организации, ссылаясь на которые эти изменения были проведены, например на Венецианскую комиссию, заставят их пересмотреть. Не думаю, что Венецианская комиссия рекомендовала тайно, с первого по второе чтение, предусмотреть такое положение и принять закон. Я просто исключаю, что Венецианская комиссия одобрила бы принятие такого закона таким образом. Думаю, это искажение позиции Венецианской комиссии, высказанной по другой ситуации. Кроме того, Конституционный суд на основании обращения – частного лица или иного – рано или поздно отреагирует на этот закон», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am судья Арутюнян.
Напомним, 9 февраля Национальное Собрание во втором чтении и окончательно приняло пакет законопроектов о внесении поправок в Судебный кодекс РА и Уголовно-процессуальный кодекс РА, предложенный депутатами от фракции «Гражданский договор» Владимиром Варданяном и Ваагном Овакимяном.
Провластные депутаты представили поправки как разъяснение полномочий Высшего судебного совета (ВСС).
Уже принятые поправки предусматривают, что в случае выступления ВСС в качестве суда кворум считается обеспеченным при присутствии 6 членов совета, а порог принятия решений снижен до простого большинства – вместо 2/3 общего числа членов совета.
Это означает, что для привлечения к дисциплинарной ответственности любого судьи будет достаточно 5 голосов «за» членов совета – вместо нынешних 6, а по отдельным вопросам – 7.
«Этим законом нейтрализована, обнулена серьезная конституционная гарантия независимости судей. Конституцией четко определялся порог, лишь в случае преодоления которого возможно привлечение судьи к ответственности, прекращение полномочий и т.д.. Произведенные изменения нельзя квалифицировать как уточнение полномочий ВСС. Очевидно, что конституционная гарантия независимости судей нейтрализуется или уменьшается», – указал судья Давид Арутюнян.
До вынесения на обсуждение в парламент авторы законопроекта не обсуждали предлагаемые изменения и дополнения с представителями юридического сообщества: адвокаты и судьи не были в курсе.
«Ни один судья не был в курсе о намерении произвести такое изменение. Из публичных выступлений можно предположить, что о таких формулировках закона знали только отдельные члены ВСС или они сами давали такие формулировки с отдельными депутатами НС. Есть судьи-члены ВСС, которые не знали об этом проекте, о его истории. А если кто-то и говорит, что он был в курсе, я не думаю, что он сможет предъявить какой-либо документ – в качестве обоснования», – сказал собеседник Panorama.am.
Он подчеркнул, что снижающие порог голосования изменения были включены в проект после первого чтения, они были внесены в течение нескольких часов, поэтому никакого обсуждения не было, чье-либо мнение не могло быть учтено.
«Если бы эти изменения обсуждались с судьями, я бы представил возражения, поскольку, на мой взгляд, такая регулировка не может вытекать из Конституции. Это нейтрализация или аннулирование конституционно-правовой гарантии», – представил свою точку зрения судья суда общей юрисдикции Еревана.
В ответ на вопрос, почему были внесены столь спорные изменения, судья процитировал озвученное 10 февраля на заседании правительства министром юстиции Кареном Андреасяном заявление: «Это делается для вывода плохих судей их системы».
«Никто не скрывает цель, если сравнить заявления депутатов и министра, то получается, что цель этого закона – посредством уточнения полномочий ВСС избавиться от судей или привлечь их к ответственности. Я склонен верить министру юстиции и его словам. Что касается того, кто эти плохие судьи, то получается, что их выбирать будет министр», – отметил он.
Круг «плохих» судей уже очерчен.
По итогам обсуждений, последовавших за возбуждением дисциплинарных производств в отношении судей в ВСС, судья Арутюнян пришел к выводу, что сперва выбирают судей, потом ищут нарушения.
«Следил за последним заседанием, особенно из вопросов-ответов стало понятно, что материалы направляются в ВСС не по фактам нарушений, а сначала выбирают судей, лишь затем ищут, какое нарушение можно приписать к ним и направить в ВСС. Иными словами, выбор судей в основном носит таргетированный характер», – подчеркнул он.