«Օմիկրոնի» թաքնված ախտանիշները
Կորոնավիրուսի «օմիկրոն» շտամը քթի փոխարեն կարող է «նստել» աղիքներում։ Ռիա նովոստիի  հաղորդմամբ, այս հայտարարությունը, ըստ The Sun-ի, արել է ZOE Covid Symptom Study-ի պրոֆեսոր Թիմ Սպեկտորը:
Ըստ փորձագետի, «օմիկրոն» շտամով վարակված մարդիկ կարող են զգալ միայն ստամոքս-աղիքային ախտանիշներ, այդ թվում՝  սրտխառնոց, փսխում, որովայնի ցավ և փքվածություն, այրոց, փորլուծություն։
Այս ախտանիշները հայտնաբերվելու դեպքում բժիշկները խորհուրդ են տալիս անհապաղ գնալ ինքնամեկուսացման և թեստ հանձնել՝ կորոնավիրուսային վարակը հայտնաբերելու համար։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ «օմիկրոնով» վարակվածների մոտ նոր ախտանիշ է սկսվել։ Խոսքը հիպերեստեզիայի մասին է, երբ ցավում է ամբողջ մարմինը։

Штамм коронавируса "омикрон" может оседать в кишечнике, а не в носу. С таким заявлением, как сообщает The Sun, выступил профессор Тим Спектор из организации ZOE Covid Symptom Study.
Инфицированные люди, отметил эксперт, могут испытывать только желудочно-кишечные симптомы. В их числе: тошнота, рвота, боль в животе и его вздутие, изжога, диарея.
При обнаружении этих симптомов врачи рекомендуют незамедлительно уйти на самоизоляцию и сдать тест на выявлении коронавирусной инфекции.
Ранее стало известно, что у заразившихся "омикроном" стал выявляться новый признак. Речь идет о гиперестезии, когда болит все тело.