Մահացել է Հայաստանի կոմպոզիտորների միության անդամ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, կոմպոզիտոր Լևոն Չաուշյանը։ Լուրը հայտնում են Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունից։
Լևոն Չաուշյանը ծնվել է 1946 թվականին։ 1969 թվականին ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ստեղծագործական բաժինը, 1970 թվականին՝ դաշնամուրի բաժինը։ Եղել է Էդվարդ Միրզոյանի աշակերտը։
1973 թվականից դասավանդել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում։ Պրոֆեսոր 2003 թվականից։ 1979-1985 թվականներին՝ Հայաստանի կոմպոզիտորների միության վարչության քարտուղար, 1985-1991 թվականներին՝ փոխնախագահ, 1995 թվականից՝ Հայկական երաժշտական համաժողովի հիմնադիր-նախագահ։
Գրել է «Անհայտ զինվորին» սիմֆոնիան (1984, հանրապետական մրցույթի 1-ին մրցանակ՝ 1985), սիմֆոնիկ երկու պոեմ (1969, 1971), դաշնամուրի և սիմֆոնիկ նվագախմբի (1964-1973), ջութակի և սիմֆոնիկ նվագախմբի (1971), ֆլեյտայի և կամերային նվագախմբի (1979) համար կոնցերտներ, 4 կվարտետ (1980, 1983 («Տրիբունա ՅՈՒՆԵՍԿՕ»-ի մրցանակ՝ 1983, Փարիզ), 1988, 1994), գործիքային սոնատներ, ռոմանսներ (Ավետիք Իսահակյանի խոսքերով), վոկալ շարքեր, խմբերգեր։

Composer Levon Chaushian dies aged 75
Famous composer and Honored Artist of Armenia Levon Chaushian has passed away at the age of 75, the Composers Union of Armenia said on Friday, extending its condolences to the composer’s family and fans.
Chaushian was born in 1946 in Yerevan. In 1969 he graduated from the Yerevan Komitas State Conservatory, majoring in composition in the class of Edvard Mirzoyan. In 1970 he studied piano with Georgi Sarajev. In 1972 he completed his post-graduate studies.
Chaushian participated in many music festivals and got numerous diplomas. In 1988 his String Quartet No. 3 was performed at the International Festival in Leningrad.
From 1986 to 1991, he was the vice-president of the Composers Union. Since 1994, he served as the chairman of the Armenian Composers Assembly, established by him.
His works were performed in the U.S., Belgium, France, Switzerland, Hungary, Portugal, Bulgaria and Greece.