Մահացել է Հայաստանի կոմպոզիտորների միության անդամ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, կոմպոզիտոր Լևոն Չաուշյանը։ Լուրը հայտնում են Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունից։
Լևոն Չաուշյանը ծնվել է 1946 թվականին։ 1969 թվականին ավարտել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ստեղծագործական բաժինը, 1970 թվականին՝ դաշնամուրի բաժինը։ Եղել է Էդվարդ Միրզոյանի աշակերտը։
1973 թվականից դասավանդել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում։ Պրոֆեսոր 2003 թվականից։ 1979-1985 թվականներին՝ Հայաստանի կոմպոզիտորների միության վարչության քարտուղար, 1985-1991 թվականներին՝ փոխնախագահ, 1995 թվականից՝ Հայկական երաժշտական համաժողովի հիմնադիր-նախագահ։
Գրել է «Անհայտ զինվորին» սիմֆոնիան (1984, հանրապետական մրցույթի 1-ին մրցանակ՝ 1985), սիմֆոնիկ երկու պոեմ (1969, 1971), դաշնամուրի և սիմֆոնիկ նվագախմբի (1964-1973), ջութակի և սիմֆոնիկ նվագախմբի (1971), ֆլեյտայի և կամերային նվագախմբի (1979) համար կոնցերտներ, 4 կվարտետ (1980, 1983 («Տրիբունա ՅՈՒՆԵՍԿՕ»-ի մրցանակ՝ 1983, Փարիզ), 1988, 1994), գործիքային սոնատներ, ռոմանսներ (Ավետիք Իսահակյանի խոսքերով), վոկալ շարքեր, խմբերգեր։

Ушел из жизни композитор Левон Чаушян
Ушел из жизни композитор, заслуженный деятель искусств Республики Армения, член Союза композиторов Армении Левон Чаушян. Печальное известие сообщают из Союза композиторов Армении.
Левон Чаушян родился в 1946 году. В 1969 году он окончил творческое отделение Ереванской государственной консерватории имени Комитаса, а в 1970 году –отделение фортепиано. Был учеником Эдварда Мирзояна.
С 1973 года он преподавал в Ереванской государственной консерватории имени Комитаса. С 2003 года – профессор.
В 1979-1985 годах был секретарем Правления Союза композиторов Армении, в 1985-1991 годах – вице-президентом, с 1995 года – учредителем-президентом Армянского музыкального форума.
Левон Чаушян известен симфонией «Неизвестный солдат» (I премия Республиканского конкурса, 1984), двумя симфоническими поэмами, концертами для фортепиано с симфоническим оркестром, скрипки с симфоническим оркестром, флейты с камерным оркестром, 4 квартетами, хоровыми песнопениями, инструментальными сонатами и романсами.