Wizz Air ավիաընկերությունը թռիչքներ կիրականացնի Լառնակա- Երևան-Լառնակա և Հռոմ- Երևան- Հռոմ երթուղիներով
13:05 18/02/2022
Wizz Air ավիաընկերությունն այս տարվա հունիսի 22-ից մեկնարկելու է Լառնակա- Երևան- Լառնակա երթուղով չվերթերը:
«Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲ ընկերությունից հայտնում են, չվերթերը կիրականացվեն շաբաթական երկու չվերթ հաճախականությամբ՝ յուրաքանչյուր չորեքշաբթի և կիրակի օրերին:
Ավիաընկերության Հռոմ- Երևան- Հռոմ երթուղով չվերթերը կմեկնարկեն սույն թվականի սեպտեմբերի 5-ից և կիրականացվեն երկուշաբթի և ուրբաթ օրերին:

Wizz Air to launch Larnaca-Yerevan and Rome-Yerevan flights
Wizz Air will start operating flights on the route Larnaca-Yerevan-Larnaca starting 22 June. Flights will be operated twice a week every Wednesday and Sunday, the Armenia International Airports CJSC reports.
Flights on the route Rome-Yerevan-Rome will be operated from 5 September. The frequency of flights will be twice a week, every Monday and Friday.
“For the availability of air tickets, their acquisition and other details, please visit the webpage of the airline at wizzair.com or contact the local travel agency,” the company said.