Newmag Winter Fest. 7 նոր գիրք՝ ընթերցասերների համար
Փետրվարի 19-ին՝ գիրք նվիրելու օրը, Newmag-i նախաձեռնությամբ տեղի է ունենում գրքի Ձմեռային փառատոն՝ «Newmag Winer Fest 2022»-ը: Փառատոնի ընթացքում անցկացվում են գրքերի շնորհանդեսներ, քննարկումներ, գրքի խաղարկություններ։
Newmag-ը չորս տարվա ընթացքում հրատարակել է յոթ տասնյակ գիրք, հայկական և համաշխարհային բեսթսելլեր, որոնք տարբեր մրցանակաների են արժանացել:
«Newmag» հրատարակչության գլխավոր տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանը նշեց, որ երբ սկսեցին պատրաստվել փառատոնին, հիմանական շեշտը փորձեցին դնել ոչ գեղարվեստական գրականության վրա։
Նրա խոսքով՝ փառատոնի ընթացքում կներկայացվի 7 նոր գիրք, ինչը ռեկորդ է, քանի որ մեկ օրում նման քանակի գիրք են ներկայացնում ընթերցասերներին։
«Այդ յոթ գրքերն այպես, թե այնպես կապ ունեն, առնչվում են հայերի ու Հայաստանի հետ։ 2020 թվականի պատերազմը և պարտությունը մեզ ստիպում են այլ հայացքով նայել ինքներս մեզ։ Վերջին 100 տարում մեզ հետ պատահած ամենամեծ ողբերգությունն ամբողջությամբ փոխել է մեր ընկալումները։ Այդ պատճառով գրականությունը ևս պետք է այդպիսին լինի։ Ավելին՝ այն պետք է սկսվի հենց գրականությունից»,- նշեց Արտակ Ալեքսանյանը։
Նրա խոսքով՝ հետաքրքիր զուգադիպությամբ այսօրվա գրքերը ցույց են տալիս մեր անցյալի տարբեր էպիզոդներ։ Օրինակ, ըստ նրա, «Մարդիկ և մեքենաները. Հայկական առաջին համակարգիչների ստեղծման պատմությունը» գիրքը գրեթե ապացուցում է այսօրվա ՏՏ ոլորտի հարաբերական հաջողության կենսաբանական գործոնը։ «Այնպես չէ, որ մեկ օրում Հայաստանի ՏՏ-ն զարգացել է, այստեղ մեծ դեր է խաղացել գիտագործնական այն փորձը, որ եղել է մեր պապերի ու ծնողների մոտ»,- ասաց Արտակ Ալեքսանյանը։
Իսկ «Հայաստանն ու անձամբ Բուշը» գիրքն, ըստ նրա, ցույց է տալիս անկախության առաջին ժամերն ու առաջին տարիները, հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման առաջին փորձերը։ «Ընդորում՝ հայ-ամերիկյան այդ տարիների հաստատված առաջին շփումների արդյունքում ձևավորված օրակարգը գրեթե անփոփոխ է 30 տարի։ Եւ, ըստ էության, իմանալով, թե ինչ է կատարվել 88-92թթ-ին, մենք մեծ հաշվով կարող ենք հասկանալ, թե ինչի շուրջ է 30 տարի և այսօր տեղի ունենում հայ-ամերիկյան բանակցային օրակարգը»,- նշեց նա։
Արտակ Ալեքսանյանի խոսքով՝ «Օպերացիա «Զոդ»» գիրքն էլ տալիս է մեկ այլ հարցի պատասխան, թե ինչու է Ադրբեջանը փորձում պատերազմից հետո այդքան ագրեսիվորեն շարունակել զինված բախումները հայ-ադրբեջանական սահմանագծով։
«Պատասխանը մեկն է՝ Ադրբեջանի ցանկությունները չեն փոխվել ուղիղ 100 տարի, այն, ինչ Բաքուն ցանկանում էր 1919-ին, ցանկանում է նաև այսօր Շատ հետաքրքիր է տեսնել, թե ինչպես այդ հարցը 100 տարի առաջ կարողացավ լուծել Հայաստանը»,- ասաց նա։
Նա նաև նշեց, որ այսօր ներկայացնելու են գեղարվեստական վեպեր, այդ թվում՝ Նարինե Աբգարյանի «Մանյունյա» վեպի շարունակությունը՝ «Մանյունյան գրում է ֆանտասԾիկ վեպ», ինչպես նաև նրա մեկ այլ՝ գրեթե ինքնակենսագրական համարվող «Դրսեկը» ստեղծագործությունը։
Հայ ընթերցասերներին կներկայացվի նաև ամերիկահայ արձակագիր Վահան Զանոյանի «Անապակ առեղծված» ստեղծագործությունը,Մարգարետ Միտչելի «Քամուց քշվածները» գրքի առաջին և երկրորդ հատորները։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն անդրադառնալով օրվա խորհրդին՝  նշեց, որ գրքի շնորհիվ ճանաչում ես ինքդ քեզ, հաճախ գիրք կարդալիս հարց ես տալիս, թե ինչպես կվարվեիր այս կամ այն իրավիճակում, համաձա՞յն ես հերոսի հետ, թե՞ ոչ:
«Գրականությունը մտածելու արվեստ է սովորեցնում, քանի որ ընթերցելիս վիճում ես կերպարների հետ, և երկխոսություն է սկսվում գրողի հետ։ Ցավոք, գիրք կարդալը կամ ուսումնասիրելը, գրքի միջոցով աշխարհը ճանաչելը մեր օրերում դարձել է ոչ պոպուլյար: Նկատել եմ, որ ֆիլմերն են ասես փոխարինում գրքերին։ Բայց գրքի հիման վրա նկարահանված ֆիլմը երբեք չի կարող փոխարինել գրքին, որովհետև ռեժիսորն անպայման իր մոտեցումն էլ է առաջարկում կինոնկարում, և գրքի անաղարտությունը կորում է»,- նշեց նա։
Արման Թաթոյանը կարևորեց Գիրք նվիրելու տոնը. «Ցանկանում եմ, որ մեր հասարակությունը` երեխաները, երիտասարդները սիրեն գիրքը, որ մանկավարժները հորդորեն գիրք կարդալ»։
«Newmag»-ի կրեդոն է՝ ստեղծել ու առաջարկել նոր բովանդակություն, գրքեր, որոնք անհրաժեշտ են այսօր և հիմա, օգտակար են փորձագետներին, ակտուալ են ընթերցողների համար»,- ընդգծեց Արտակ Ալեքսանյանը։

Newmag Winter Fest. 7 новых книг на армянском языке – для любителей чтения
19 февраля, в день рождения величайшего армянского поэта и писателя Ованеса Туманяна, в Армении отмечается общенациональный праздник – День дарения книг. По случаю праздника по инициативе Newmag проходит Зимний фестиваль книги – «Newmag Winer Fest 2022». В ходе фестиваля проходят презентации книг, обсуждения, розыгрыши книг.
За четыре года Newmag издало семьдесят книг, армянские и мировые бестселлеры, которые удостоились различных наград.
Генеральный директор издательства Newmag Артак Алексанян отметил, что, когда начинали подготовку к фестивалю, основной упор старались сделать не на художественную литературу.
По его словам, в рамках фестиваля будет представлено 7 новых книг, что является рекордом, поскольку за один день вниманию читателей будет представлено такое количество книг.
«Эти семь книг так или иначе связаны с армянами и Арменией. Война 2020 года и поражение заставляют нас по-другому взглянуть на себя. Величайшая трагедия, произошедшая с нами за последние 100 лет, полностью изменила наши представления. Поэтому литература также должна быть такой. Более того, все должно начаться именно с литературы», – отметил Артак Алексанян.
По его словам, по интересному стечению обстоятельств в сегодняшних книгах показаны разные эпизоды нашего прошлого. Например, как он указал, книга «Люди и машины: история создания первых армянских компьютеров» практически доказывает биологический фактор относительного успеха сегодняшней ИТ-сферы.
«Ведь не так, что информационные технологии в Армении развились за один день, здесь большую роль сыграл научный и практический опыт наших родителей, более старшего поколения», – отметил Артак Алексанян.
В книге же «Армения и Буш лично», как он рассказал, представлены первые часы и первые годы независимости, первые попытки установления армяно-турецких отношений. «При этом повестка дня, сформировавшаяся в результате первых армяно-американских контактов, установленных в те годы, за 30 лет практически не изменилась. И, по сути, зная, что произошло в 88-92 гг., мы, по большому счету, можем понять, вокруг чего 30 лет и сегодня происходит армяно-американская переговорная повестка», – сказал он.
По словам Артака Алексаняна, книга же «Операция ״Зодˮ» дает ответ на другой вопрос –почему Азербайджан после войны столь агрессивно пытается продолжать вооруженные столкновения на армяно-азербайджанской границе?
«Ответ один: желания Азербайджана не менялись ровно 100 лет, Баку сегодня хочет того же, что и в 1919 году. Очень интересно посмотреть, как Армения смогла решить этот вопрос 100 лет назад», – отметил он.
Алексанян рассказал также, что сегодня будут представлены художественные произведения, в том числе продолжение романа Наринэ Абгарян «Манюня» – «Манюня пишет фантастичЫскЫй роман», а также считающаяся автобиографической книга популярной российской писательницы армянского происхождения «Понаехавшая».
Армянским читателям также будут представлены произведение американо-армянского прозаика Ваuана Занояна Waking Noah's Vines, первый и второй тома книги Маргарет Митчелл «Унесенные ветром».
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян, коснувшись посыла сегодняшнего дня, отметил, что благодаря книге познаешь себя, часто при чтении книги задаешь самому себе вопросы – как бы ты сам повел себя в той или иной ситуации, согласен ли ты с героем или нет?
«Литература учит искусству мышления, потому что при чтении споришь с героями, начинается диалог с писателем. К сожалению, чтение или изучение книги, познание мира через книги в наши дни стало непопулярным. Я замечаю, что фильмы, кажется, заменяют книги. Но фильм по книге никогда не сможет заменить саму книгу, потому что режиссер однозначно предлагает в фильме свой подход, теряется чистота книги», – указал он.
Арман Татоян при этом отметил важность Дня дарения книг. «Я хочу, чтобы наше общество, дети и молодежь любили книги, чтобы педагоги призывали читать книги», – указал он.
«Кредо Newmag – создавать и предлагать новый контент, книги, которые нужны сегодня и сейчас, полезны специалистам, актуальны для читателей», – подчеркнул Артак Алексанян.