21.02.2022. Կորոնավիրուսի 293 նոր դեպք է գրանցվել, մահացել է 16 քաղաքացի
Հայաստանում փետրվարի 20-ին կատարվել է 3192  թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 293 նոր դեպք: Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, մեկ օրում առողջացել է 1474  հիվանդ, մահվան 16  դեպք է արձանագրվել։
ԱՆ ներկայացրած տվյալներով, Հայաստանում փետրվարի 21-ի դրությամբ է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 415757 դեպք, որոնցից 392080 առողջացած: Փաստացի բուժում է ստանում 13749 պացիենտ:
Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսի հետևանքով 8338 մահվան դեպք է արձանագրվել: Մահվան ևս 1590 դեպք է գրանցվել, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն, ըստ ԱՆ-ի, մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով:

293 new Covid cases recorded in Armenia
Armenia has confirmed 293 new cases of coronavirus in 24 hours, bringing the national tally to 415,757 as of 11 a.m. Monday, February 21, according to data released by the Ministry of Health.
Overall, 3,192 Covid-19 tests were conducted on February 20.
1,474 more patients have recovered from the disease with the total number of recoveries now standing at 392,080.
16 new Covid-19 deaths have been reported in the country, taking the official death toll to 8,338. The figure does not include the deaths of 1,590 other people carrying the virus. According to the health authorities, they were caused by other diseases.
Armenia now has 13,749 active cases. As many as 2,864,871 tests have been performed in the country since the disease outbreak.