ԱԳՆ. Հայաստանն ու Արցախը շարունակում են միակամ լինել արցախահայության իրավունքների և հայրենիքի միջազգային ճանաչման համար արդար պայքարում
11:39 21/02/2022
Արտաքին գործերի նախարարությունը տարածել է  հայտարարություն Արցախի վերածննդի օրվա կապակցությամբ, որտեղ ասված է.
«1988թ. փետրվարի 20-ին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի ժողովրդական պատգամավորների խորհուրդը կայացրեց պատմական որոշում` խաղաղ միջոցներով պայքարել արցախահայության նկատմամբ էթնիկ խտրականության և զտումների տասնամյակների քաղաքականության դադարեցման և ինքնորոշման իրավունքի իրացման համար։
1988 թվականի այս իրադարձությունները հիմք դրեցին համահայկական շարժման՝ հանուն սեփական հայրենիքում ազատ, արժանապտիվ և անվտանգ ապրելու և իրավունքների պաշտպանության պայքարի։
Այս իրադարձություններից 34 տարի անց՝ չնայած տեղի ունեցած արհավիրքների՝  Ադրբեջանական ԽՍՀ կողմից իրականացված դաժան ջարդերին, էթնիկ զտումներին, ապա Ղարաբաղյան արյունալի 2 պատերազմներին, Հայաստանն ու Արցախը շարունակում են միակամ լինել համազգային իղձերի իրականացման, պետականության և ինքնիշխանության, արցախահայության իրավունքների և հայրենիքի միջազգային ճանաչման համար արդար պայքարում»։

Armenia and Artsakh continue to be united in the fair fight for realization of national aspirations – MFA
12:11 21/02/2022
The Foreign Ministry of Armenia released the following statement on the Artsakh Revival Day celebrated on February 20:
"On February 20, 1988, the Council of People's Deputies of the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast made a historic decision to peacefully strive for putting an end to the decades-long policy of ethnic discrimination and cleansing against the Armenians of Artsakh and the realization of their right to self-determination.
These events of 1988 laid the foundation for the pan-Armenian movement - a struggle for the right to free, safe and dignified life in one’s own homeland and the protection of rights.
After 34 years, despite the horrific massacres and ethnic cleansing carried out by the Azerbaijani SSR and then two bloody Karabakh wars, Armenia and Artsakh continue to be united in the fair fight for the realization of national aspirations, statehood, sovereignty, rights of the Armenians of Artsakh, and international recognition of the homeland."