Լևոն Քոչարյան. Փաստորեն Սերժ Սարգսյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանը հետապնդվում են զուգահեռ Ալիևի և Նիկոլի կողմից
15:14 21/02/2022
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոն Քոչարյանը Թելագրամի իր ալիքում արձագանքել է Ադրբեջանի կողմից ՀՀ երկրորդ և երրորդ նախագահների նկատմամաբ հետախուզում հայտարարելու մասին լուրերին։
«Ադրբեջանն այսօր հայտարարեց, որ քրեական գործ է հարուցել և հետախուզում հայտարարել Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ։ Փաստորեն էս մարդիկ հետապնդվում են զուգահեռ Ալիևի և Նիկոլի կողմից: Չեմ հասկանում ինչի՞ ուղղակի չեն դիմում Հայաստանի դատախազությանը, համոզված եմ, որ էն 2 դատախազները իրանց ղեկավարի հետ մեծ հաճույքով կպաշտպանեն էդ մեղադրանքը դատարանում, դե տիկին դատավորն էլ խնդիր իհարկե չի տեսնի»,-գրել է ՀՀ երկրորդ նախագահի որդին։
Հիշեցնենք, որ  Ադրբեջանի ռազմական դատախազության հատուկ հետաքննությունների բաժնի ղեկավար Էմիլ Տագիևը հայտարարել էր, որ ՀՀ նախկին նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանի ու Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, քանի որ նրանք պրոպագանդում են, որ Ղարաբաղը պատկանում է  հայերին և «այնտեղ  պետք է ապրեն միայն հայեր»։

Левон Кочарян: Выходит, Роберт Кочарян и Серж Саргсян преследуются параллельно Алиевым и Николом
Азербайджан объявил в розыск бывших президентов Армении Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна, сообщают местные СМИ со ссылкой на военную прокуратуру.
"Экс-президенты Армении Кочарян Роберт Седракович и Саргсян Серж Азатович привлечены к уголовной ответственности по соответствующим статьям уголовного кодекса и объявлены в розыск", - приводят СМИ слова начальника отдела специальных расследований военной прокуратуры Азербайджана Эмиля Тагиева.
Между тем, младший сын второго президента Армении Роберта Кочаряна - Левон Кочарян - в этой связи в своем Telegram-канале написал:
«Азербайджан сегодня заявил, что экс-президенты Армении Роберт Кочарян и Серж Саргсян привлечены к уголовной ответственности по соответствующим статьям Уголовного кодекса и объявлены в розыск. Выходит, эти люди преследуются параллельно и Алиевым, и Николом».
«Не понимаю, почему им просто не обратиться в прокуратуру Армении, уверен, наши двое прокуроров (Геворг Багдасарян и Петрос Петросян. – Прим. ред.) вместе со своим руководителем с большим удовольствием защитят это обвинение в суде, ну и госпожа судья (Анна Данибекян. – Прим. ред.), конечно, не увидит никакой проблемы», – написал он.