Վագոն-տնակից մարդկանց հանելու՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» հերթական նախաձեռնությունն ավարտվել է հաջողությամբ. 25 տարի որպես կացարան ծառայած մետաղյա անհյուրընկալ տարածքն այժմ խորդանոց է դարձել: Գործընկեր կազմակերպությունների ղեկավարները շրջայցով եղել են Վայոց ձորի մարզի Գետափ գյուղում՝ կյանքի նոր էջ սկսած Հակոբյանների տանը:
Արթուրը վագոն-տնակ է մտել 1997 թվականին՝ 24 տարեկան հասակում: Երբեք չի էլ պատկերացրել, որ սառն ու անհյուրընկալ մետաղական կացարանում է անցնելու ոչ միայն իր կյանքի զգալի հատվածը, այլև հետո ծնված զավակների երիտասարդությունը: 27 քմ մակերեսով վագոն-տնակում չորս հոգով ապրել են մի ամբողջ կյանք:
Վիվա-ՄՏՍ ընկերությունից մանրամասնում են, ընտանիքի համար բարեկեցիկ պայմաններ ստեղծելու նպատակով, Արթուրը հինգ տարի առաջ շինարարություն է նախաձեռնել, սակայն ֆինանսական սուղ պայմանների պատճառով՝ չի կարողացել ավարտել այն: Հակոբյաններին աջակցել են բնակարանաշինության ծրագիր իրականացնող գործընկեր կազմակերպությունները:
Կիսակառույցը տուն է դարձել: Վագոն-տնակն այլևս կացարան չէ. այն առայժմ խորդանոց է դարձել, իսկ հետագայում կհեռացվի տարածքից: Հակոբյանների 18-ամյա որդին հասցրել է Ամանորը ծնողների հետ դիմավորել նոր կառուցված տանն ու այդտեղից էլ մեկնել զինվորական ծառայության:
«Դժվար տարիներ ենք ունեցել. ցրտի ու նեղության մեջ, հոգսաշատ, բայց ոչ երբեք՝ անհույս: Հեռուստատեսությամբ տեսնում էինք, կամ լսում, որ այստեղ տուն կառուցեցին, այնտեղ տուն կառուցեցին, ուրախանում էինք բոլորի հետ ու բոլորի համար: Հայաստանի բոլոր մարզերում բնակարանի խնդիրներ ունեցող ընտանիքներին աջակցող կազմակերպությունները մեզ էլ օգնության եկան, ձեռք մեկնեցին ու հեռավոր թվացող երազանքը իրականություն դարձավ», -ասել է ընտանիքի հայրը՝ Արթուրը:
«Յուրաքանչյուր հանդիպում որևէ ընտանիքի հետ, մեզ համար ոչ թե հերթական է, այլ առանձնահատուկ. ամեն մեկն իր կյանքի պատմությունն ունի, անցած բարդ ճանապարհը, ելք փնտրելու ձգտումը: Պատկերացնելն անգամ բարդ է, թե այս մարդիկ ինչպես են մի ամբողջ երիտասարդություն՝ 25 տարի, ապրել երկաթյա կաղապար հիշեցնող մի տարածքում, որը տնակ անվանելն անգամ տխուր է: Համոզված եմ, որ բնակարանաշինության ծրագիրը շատերի համար նոր կյանք սկսելու հնարավորություն է ստեղծել»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Երբ համեմատում ես վագոն-տնակի ու այս տան պայմանները, պարզ է դառնում, թե ինչ դաժան օրեր են ունեցել այս մարդիկ՝ իրենց կյանքի մի զգալի մասը զրկված լինելով տարրական պայմաններից: Ամեն անգամ նույնչափ հաճելի է կիսել այս մարդկանց ուրախությունը»,- ասել է «Ֆուլերն տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» աջակցությամբ միայն 2021 թվականին բնակարանի խնդիր է լուծել 87 ընտանիք: Ամփոփելով տասնամյա համագործակցության արդյունքները՝ այդ թիվը մոտենում է 400-ի:

The initiative of Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia to help people to move from metal containers has been successful. The metal container that has served as a shelter for 25 years now has become a storage room. The heads of partner organizations visited the Hakobyans from Getap village of Vayots Dzor region who have started life from a new page, Viva-MTS said in a press release on Monday.
Arthur moved to live in a metal container in 1997, at the age of 24. He would never had imagined that not only his but also his children's life would pass within cold metal walls. The family of four has spent a whole life in a 27 sq. meter metal container.
To create decent conditions for his family, 5 years ago Arthur started house construction; however, due to lack of financial means, he was not able to complete the house construction. The partner organizations implementing the housing project assisted the Hakobyans.
The half-built building has now become a home. The metal container is no more a shelter; it has become a storage room, later it will be removed from the area. The Hakobyans' 18-year-old son managed to meet the New Year in their newly built house before leaving for military service.
“We have lived difficult years; we have experienced distressing and troublesome life, but have never been hopeless. We used to see on TV that houses built in this or that region, and we were rejoicing with and for everyone. The partner organizations implementing projects in all regions of Armenia supported us, too, and our dream that seemed to be so distant came true,” said Arthur.
“Encounters with each family are special to us, because each and every one of them has its own story behind, its portion of hardships, and its search for a way out. One can hardly imagine these people have spent their youth, 25 years of their lives, in a place reminding a metal mold, which can hardly be called even a shelter. I am more than sure, the housing program is a chance for many to start over,” said Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“When you compare the living conditions in the metal container with the conditions of the newly built house, it becomes evident what tough times these people have survived by being deprived of basic conditions. Each time, it is so rewarding to share the joy of these people,” Ashot Yeghiazaryan, Fuller Center for Housing Armenia President, said.
In 2021, with the support of Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, the housing problem has been solved for 87 families. Summing up the results of ten years of cooperation, the number of the supported families is approaching 400.