Ընդդարմությունն ու ի՛ խանությունը
Կարծես թե, Էրդոխանը չի մեռնում՝ պատրաստվում է մասնակցել հաջորդ նախագահական ընտրություններին։ Նա կլինի «Ժողովրդի դաշինք»-ի թեկնածուն, իսկ նախագահական ընտրությունները քթի տակ են՝ 2023 թվականին։ Այնինչ որքան մարդ էր հույսը դրել Էրդողանի հիվանդ լինելու լուրերի ճիշտ լինելուն, չէ՞։
Էրդողանը մեռնի, ադրբեջանը խելքի գա, նիկոլը հանկարծ սիրտ ու հայասիրություն ձեռք բերի, Աստված պատժի, ...  մենք՝ մեր տներում մնանք։
Այն, ինչ կատարվեց Հայաստանի ու Արցախի Հանրապետությունների հետ, հայերը փորձում են հասկանալ Ուկրանիա-Արևմուտք-Ռուսաստան հարաբերություններում՝ կողքից։ Բայց մի բան է, երբ Ռուսաստանը միջնորդ է Պատերազմ ու խաղաղությունում և Հայաստանի իշխանությունները ձգտում են ի խանություն, ուրիշ բան է, երբ ինքն է լինելու կամ չլինելու պատերազմող կողմ։ Ռուսաստանի՝ Դոնբասի ու Լուգանսկի ինքնիշխանության ճանաչումը այս առումով ամենևին զարմանալի չէ՝ առիթ էր պետք ու Ուկրաինան Եվրոպայի հետ տվեց այդ առիթը։
Արցախի Հանրապետության ճանաչումը նույն կերպ չի կարող լինել՝ Արցախի ղեկավարությունը նույնիսկ վախենում է Հանրապետություն բառը օգտագործել, էլ ինչ անկախություն։
... ՔՊ-ն դիմավորում է ադրբեջանցի պատգամավորների՝ երանության մեջ են։ Գույժը ուրախությամբ հայտնեց ՔՊ-ական Մարինա Կարապետյանը։ Թրքությունը սողոսկում է Հայաստան իբր ի պաշտոնե, բայց իրականում՝ նիկոլականների վաղեմի երազանքով։ Նրանց՝ խանության մաս լինելու ծարավը հագուրդ տալու համար որքան հայորդիների ու Հայաստանի որդիների արյուն թափվեց, որքան հայրենասերներ չպատկերացրեցին ու չեն պատկերացնում այն  ստորության աստիճանը, որով գնում է Հայաստանը ի՛ խանություն։
... Տանը  նստած Հայաստան-Ռուսաստան ենք նույնացնում։ Բայց դրա համար Հայաստանը պուտինանման ղեկավար պիտի ունենար՝ թեկուզ էլի աթոռին կպած, բայց երկրից խազ չտվող ուրիշին։ Պուտինը մինչ Էրդողանին հանդիպելը, որ Հայաստան-Արցախի նկատմամբ իր հաղթանակից հետո ավելի է լկտիացել, գնաց Չինաստան ու բոլոր դիվանագիտական հմտությունները օգտագործեց, որ Չինաստանը ընդդիմանա Թուրքիայի՝ դեպի Ասիա տարածմանը։  Թուրքիայի՝ որովհետև ԱՄՆ-ն զգուշությունից, թե այլ, միայն իրեն հայտնի, նպատակներից, իր դերը զիջել է Թուրքիային այս մայր ցամաքում։
Ռուսաստանը ի դեմս Չինաստանի եթե ոչ դաշնակից, ապա գոնե Արևմուտքին ընդդիմադիր ունեցավ.  ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը նշել է, որ Չինաստանն առաջին անգամ միացել է դաշինքը չընդլայնելու Ռուսաստանի Դաշնության կոչին»։
Ապահովելով թիկունքը, Պուտինը հանդիպեց Մակրոնին. Ճիշտն ասած այս հանդիպումից հիշողությանս մեջ մնաց միայն Մակրոնի ծիծաղելի կարմիր բարձրախոսը ու հիացմունքը, որ Պուտինը դիմացավ ու չծիծաղեց։ Նույնիսկ եթե դա մեմ էր ընդամենը։ Երևի այսքանը հերիք էր։ Ընդհանուր՝ խոսքը այն մասին էր, որ Մոսկան ու Փարիզը անում են ամեն ինչ եվրոպական անվտանգությունը պահպանելու, թե պաշտպանելու համար։
... Իսկ այս ընթացքում Թուրքիան կանգնեց Ուկրաինայի թիկունքին, ավելին՝ բացի խաղաղապահներ ուղարկելուց հայտարարություններ արեց՝ ճանաչելով Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը ու ինքնիշխանությանը։ Սա դեռ ոչինչ, ի վերջո Լուգանսկն ու Դոնբասը իբր ինքնուրույն են անկախացել Ուկրաինայից, սրանից ՌԴ-ին հարված չկար։ Բայց Էրդողանը իր մտադրություններն ավելի բացահայտելու համար առաջ անցավ. «Մենք չենք ճանաչում Ղրիմի ապօրինի բռնակցումը»: Չմոռացավ նաև Ղրիմի թաթարների հետ «հարազատությունը» նշել։
Ու ինչ է անելու Մոսկվան այս իրավիճակում, Մոսկվան, որ իր երկրից մի ծեղ անգամ չի զիջի ոչ մեկին։ Կպատերազմի՞, թե կկտրի այն թելերը, որոնք առանց այն էլ բարակ են։
Պուտինը պատրաստվում է հանդիպել Էրդողանի հետ։ Ինչ ստարտային իրավիճակ ունեն նրանք՝ սա՛ պիտի հայաստանյան դիվանագիտությանը հետաքրքրի։
Արդյոք Էրդողանը Ուկրաինային չաջակցելը կվաճառի Հայաստան-Արցախ նոր ոտնձգությունների իրավունքի ձեռքբերմամբ, թե՞ ավելին է նրա ծրագրերը դեպի Եվրոպա։
Արդյո՞ք Պուտին-Ալիև հանդիպումը ինչ-ինչ պայմանավորվածությունների սկիզբ կդնի:
Ի՞նչ են խոսել երեկ Փաշինյանն ու Պուտինը հեռախոսազանգով։ Եթե իրոք սա՝ «Երկուստեք կարևորվել է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի պայմանավորվածությունների հետևողական իրականացումը, ներառյալ՝ Հարավային Կովկասում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի վերականգնմանն ուղղված միջոցառումները. կարևորվել է նաև հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման գործընթացի շուտափույթ մեկնարկին ուղղված քայլերը», ապա Ուկրաինա-Ռուսաստան հակամարտությունում կրկին մենք ենք կորցնում։
Եթե Դոնբասի ու Լուգանսկի հարցում Պուտինը սկզբունքայնություն է ցուցաբերում, ապա Հայաստան-Արցախ հարցում առաջ է տարվում թրքակական գիծը՝ սահմանազատում, տնտեսական կապեր...։
Հիմա հարց՝ ինչ է անում հայաստանյան ընդդիմությունը։ Ոչինչ։ Ընդարմության մեջ է։ Ինչպես ընդարմության մեջ գցեց հասարակությանը՝ մտնելով ԱԺ, խոստանալով այնտեղից հրաշքներ գործել։
Ամոթալի քայլ էր։
Մարդկանց մի մասը, որ արդեն պատրաստ էր հավատալ ընդդիմության քայլերին, նրա՝ ԱԺ մուտքից հետո մնաց բերանը բաց՝ եթե ընդդիմությունն է նիկոլականների հետ նույն տանիքի հետ նստում, քաջ իմանալով, որ իր քանակով ոչ մի բան չի որոշելու, ապա էլ ինչին հավատան իրենք։
Մարդկանց մյուս մասը, որ ոտքի էր, մնաց առանց քաղաքական առաջնորդ։
ԱԺ մտնելով ու իր ամբիցիաներին հավատալով հայաստանյան ընդդիմությունը հանրության մի մասին ենթագիտակցաբար սին հույսեր տվեց, թե կարող են և հարցեր լուծել, մյուս մասին՝ ընդհանրապես կտրեց հույսից. երկուսն էլ ընկան ընդդարմության մեջ, չիմանալով հետագա քայլերը։
Միակ սթափեցնող ու ճիշտ ուղին՝ ընդդիմությունը միահամուռ վայր դնի իր մանդատը ու դուրս գա ԱԺ-ից՝ նոր ընտրություններ գեներալացնելով։
Ընդդիմությունը ասում է՝ պիտի սպասել լավ ժամանակների, մինչև հաստատ իմանանք, որ քանակ կհավաքենք, բա որ նոր ընտրություններում էլի ՔՊ-ն հաղթի՞։
Գրողը տանի, կհաղթի, վերցրեք մանդատները ու հետո էլի վայր դրեք։ Այնքան, մինչև։ Քաղաքական սաբոտաժ արեք, մի բան արեք...։

Оцепеневшая оппозиция и шествие власти в ханство
Кажется, Эрдохан не умирает – готовится участвовать в следующих президентских выборах. Он станет кандидатом от «Альянса народа», а президентские выборы на носу – в 2023 году. Между тем, сколько людей надеялись на достоверность новостей о том, что Эрдоган болен, да?
Дескать, Эрдоган умрет, Азербайджан одумается, никол вдруг обретет сердце и любовь к армянам, Бог накажет... мы – останемся в своих домах.
Произошедшее с Республиками Армения и Арцах армяне пытаются понять на отношениях Украина-Запад-Россия – со стороны. Но одно дело, когда Россия – посредник в Войне и мире и власти Армении стремятся в ханство, другое дело, когда она сама будет воюющей стороной – за быть или не быть. Признание Россией суверенитета Донбасса и Луганска в этом плане отнюдь не удивительно – нужен был повод, и Украина с Европой дали этот повод.
Признание Республики Арцах не может произойти аналогичным образом: руководство Арцаха боится даже использовать слово Республика, не говоря уже о независимости.
... ГД встречает азербайджанских депутатов – они в блаженстве. Печальное известие с радостью сообщила Марина Карапетян от ГД. Турецкость вползает в Армению якобы официально, а на самом деле – по давней мечте николовцев.  Для утоления их жажды быть частью ханства кровь  скольких сынов армянского народа и Армении пролилась, сколько патриотов не могли и не представляют степень подлости, с которой движется Армения – в ханство.
... Сидя дома, мы отождествляем Армению с Россией. Но для этого у Армении должен был быть путиноподобный руководитель – пусть тоже приклеенный к креслу, но не уступающий ни пяди земли от своей страны. Перед встречей с Эрдоганом, который еще больше обнаглел после своей победы над Арменией-Арцахом, Путин отправился в Китай и использовал все свои дипломатические навыки, чтобы Китай выступил против экспансии Турции – в Азию. Турции, поскольку США из осторожности или других известных только им целей уступили свою роль Турции на этом материке.
Россия – в лице Китая – обрела если не союзника, то хотя бы оппонента Западу: генсек НАТО Йенс Столтенберг отметил, что Китай впервые присоединился к призыву РФ о нерасширении альянса.
Обеспечив тыл, Путин встретился с Макроном. Честно говоря, из этой встречи мне запомнился  только смешной красный громкоговоритель Макрона и восхищение, что Путин сдержался и не засмеялся. Даже если это был всего лишь мем. Этого, наверное, было достаточно. В общем, речь шла о том, что Москва и Париж делают все для поддержания европейской безопасности или защиты.
…Тем временем за спиной Украины встала Турция, более того, не ограничившись отправкой миротворцев, сделала заявления, признав территориальную целостность и суверенитет Украины. Это еще ничего, в конце концов, Луганск и Донбасс якобы самостоятельно стали независимыми от Украины, удара для России от этого не было. Но Эрдоган пошел дальше, чтобы еще больше раскрыть свои намерения: «Мы не признаем незаконной оккупации Крыма». Не забыл и упомянуть о  «родстве» с крымскими татарами.
И что сделает Москва в этой ситуации, Москва, что ни пяди от своей страны никому не уступит? Будет воевать или обрубит и без того тонкие нити?
Путин собирается встретиться с Эрдоганом. Какая у них стартовая ситуация – вот что должно интересовать армянскую дипломатию.
Продаст ли Эрдоган отказ от содействия Украине за получение права на новые посягательства в отношении Армении-Арцаха, или его планы в сторону Европы – гораздо крупнее?
Положит ли встреча Путин-Алиев начало тем или иным договоренностям?
О чем вчера говорили Пашинян и Путин по телефону? Если действительно об этом –  «С обеих сторон подчеркнута важность последовательной реализации договорённостей лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года, включая меры по восстановлению транспортных и экономических связей на Южном Кавказе, а также шаги, направленные на скорейшее начало процесса делимитации армяно-азербайджанской границы», то в конфронтации Украина-Россия опять-таки теряем мы.
Если в вопросе Донбасса и Луганска Путин проявляет принципиальность, то в вопросе Армения-Арцах продвигается турецкий курс: делимитация, экономические связи...
Теперь вопрос: что делает армянская оппозиция? Ничего. Она в оцепенении. Как она ввела в оцепенение общество, войдя в Национальное Собрание, пообещав оттуда творить чудеса.
Это был позорный шаг.
Часть людей, готовых уже поверить шагам оппозиции, после ее вхождения в Национальное Собрание остались с открытым ртом: если оппозиция сидит под одной крышей с николовцами, прекрасно понимая, что с таким количеством она ничего не решит, то во что им верить?
Остальная часть людей, поднявшаяся на ноги, осталась без политического лидера.
Войдя в Национальное Собрание и поверив в свои амбиции, оппозиция Армении подсознательно дала части общества ложные надежды, что могут решить проблемы, а другую часть – отрезала от всякой надежды. И оппозиция, и общество впали в оцепенение, не зная, что делать дальше.
Единственный отрезвляющий и правильный путь – единодушное сложение оппозицией мандатов  и уход из Национального Собрания, генерируя новые выборы.
Оппозиция говорит – нужно ждать хороших времен, пока мы точно не будем знать, что соберем нужное число людей, а если на новых выборах снова победит ГД?
Черт возьми, победит – возьмите мандаты и снова их сложите. До тех пор, пока. Устройте политический саботаж, сделайте что-нибудь...