ՄԻՊ-ն Ադրբեջանի պատերազմական հանցանքների նոր ապացույցներ է ուղարկել ընդհանուր իրավազորության պետությունների դատախազության և ոստիկանության մարմիններ
09:09 22/02/2022
Փետրվարի 21-ին ավարտել ենք 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցանքների վերաբերյալ նոր ապացույցների հետազոտությունը և հաղորդումները՝ ուղարկելու համար այն պետությունների Դատախազության ու Ոստիկանության մարմիններ, որոնք ունեն ընդհանուր իրավազորություն (general jurisdiction): Կուղարկվեն նաև նրանց Արտաքին գործերի նախարարությունների մարմիններին:
Աշխատանքի ծավալը պատկերացնելու համար ուղղակի ասեմ, որ միայն օբյեկտիվ ապացույցներից խոսքը խոշտանգման, սպանությունների ու դաժանությունների 245 տեսանյութի և 120 լուսանկարի մասին է, ընդհանուր՝ 365 միավոր:
Հաղորդումներն ամրապնդված են փաստերով և վերաբերում են հետևյալ հիմնական հարցերի.
1) ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց կանխամտածված սպանություն,
2) ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց խոշտանգում և անմարդկային վերաբերմունք, այդ թվում` գլխատումներ, մարմնի մասերը կտրել և այլն,
3) սպանված զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց մարմինների անարգանք,
4) արգելված կասետային զինատեսակներով քաղաքացիական բնակչության ու քաղաքացիական բնակավայրերի ավերում,
5) ջիհադիստների և ահաբեկիչների օգտագործումն Արցախի դեմ պատերազմում,
6) քիմիական տարրեր պարունակող զանգվածային ոչնչացման զինատեսակների կիրառում,
7) պատերազմ սանձազերծելը COVID-19 համավարակի պայմաններում՝ Արցախի ու Հայաստանի առողջապահական համակարգերը կաթվածահար անելն ու մահվան դեպքերի շեշտակի աճին նպաստելը,
8) կրոնական պատկանելիության հիմքով զինծառայող և քաղաքացիական անձ գերիների խոշտանգումների փաստեր, եկեղեցիների ոչնչացում ու պղծում, դրանց պատկանելիության վերացմանն ուղղված քաղաքականություն,
9) պատերազմի ընթացքում հայկական կողմի ռազմագերիների սոցիալական ցանցերի ապօրինի կառավարում ադրբեջանցի զինվորականների կողմից և ազգամիջյան թշնամանքի հրահրում և խրախուսում երկու ժողովուրդների միջև,
10) գերիների հայրենադարձման արհեստական ձգձում քաղաքական հաշվարկների համար (փաստացի մարդկանց առևտուր) ու դրանով հոգեկան տառապանքների պատճառում նրանց ընտանիքներին:
Տեսանյութերն ադրբեջաներենից կամ ռուսերենից (որոշ տեսանյութերում ադրբեջանական զինվորականները խոսում են ռուսերեն) թարգմանվել են, անգլերեն կամ ռուսերեն լեզուներով ամրագրվել են տեսանյութերին` ենթագրերի (subtitles) տեսքով, համակարգված վերլուծվել են, և այդ ամենին կցվել են մի քանի հարյուր էջ հասնող իմ և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի (Ruben Melikyan, Artak Beglaryan, Gegham G. Stepanyan) 2016-2022թթ. անգլերեն զեկույցները: Կցել ենք նաև ՀԿ-ների զեկույցներ:
Ընդ որում, բոլոր հնարավոր դեպքերում հատուկ գրել ենք, թե մեր համոզմամբ՝ որ մարմիններն են կատարել հանցանքները, որ պետք է ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության: Նշել ենք նաև կոնկրետ պաշտոնյաների:
Ցույց ենք տվել, որ այս հանցանքները ադրբեջանական հայատյացության ու թշնամանքի շարունակվող քաղաքականության հետևանքներն են, էթնիկ զտումների արդյունք, և այս սպառնալիքն այսօր էլ վերացած չէ:
Տեսանյութերն ամրագրվել են նաև Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության լոգոյով՝ ի նշան տեղեկությունների հավաստիության:
Սա իմ երկրորդ հաղորդումն է պատերազմից հետո: Այս անգամ մի փոքր այլ ճանապարհով ենք գնացել: Տեսնենք` ընթացքն ինչ ցույց կտա:
Ամեն դեպքում, պետք է մեզնից կախված ամեն ինչ անենք, որպեսզի մեր հայրենակիցների իրավունքների խախտումների, նրանց նկատմամբ պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցանքներ կատարած անձինք ենթարկվեն պատասխանատվության՝ ի նպատակ դրանց կանխարգելման:
Բոլոր նյութերը կուղարկվեն նաև միջազգային կառույցներին (ՄԱԿ, ԵԽ, ԵՄ և այլն):
Այս աշխատանքները կատարվել են Հայաստանի ու Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանների աշխատակազմերի ու փորձագետների, մեր գործընկերների ջանքերով՝ բոլորս միասին»։

Armenian ombudsman: Analysis of new evidence of Azerbaijani war crimes completed
Armenia’s Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan says his office has completed the examination of new evidence and reports of Azerbaijani war crimes and crimes against humanity committed during the 44-day war unleashed against Artsakh.
In a statement on Monday, the ombudsman said special reports will be sent to the foreign ministries, prosecutor's offices and police of countries with general jurisdiction.
"To demonstrate the scale of the work, I want to mention that the objective evidence analyzed refers to 245 videos and 120 pictures of torture, killings, and atrocities; in total 365 pieces of evidence. The reports are corroborated with registered facts and refer to the following main issues:
1. premeditated murder of prisoners of war and civilian captives,
2. torture, inhuman treatment of prisoners of war and civilian captives, including beheadings, cutting body parts, etc.
3. desecration of the bodies of killed servicemen and civilians,
4. destruction of civilians and civilian settlements with prohibited cluster munitions
5. the use of jihadists and terrorists in the war against Artsakh,
6. use of weapons of mass destruction containing chemical elements,
7. unleashing war during the new coronavirus Covid-19 pandemic, paralyzing the healthcare systems of Artsakh and Armenia and contributing to the sharp increase in deaths,
8. facts of the torture of prisoners of war and civilian captives based on religious affiliation, desecration and destruction of churches and a policy of erasing traces of their Armenian identity,
9. illegal management of social media pages of Armenian prisoners of war during the war by Azerbaijani servicemen, and the incitement and encouragement of inter-ethnic enmity between the two peoples,
10. artificially protracting the return of Armenian captives for political purposes (literally human trafficking), thus causing mental suffering to their families,” Tatoyan said.
The videos were translated from Azerbaijani or Russian, and then English or Russian subtitles were added, he said.
"We have shown that these crimes are the result of Azerbaijan's long-running policy of Armenophobia and enmity against Armenians, the result of ethnic cleansing, while the threat is still there," Tatoyan stated.
“We must do everything in our power to hold responsible all those who violated the rights of our compatriots, committed war crimes and crimes against humanity in an effort to prevent violations in the future. All materials will also be sent to international organizations, including the UN, Council of Europe, the European Union and others,” he noted.