«Ժողովուրդ». Ինչու է կասեցվում Ջալալ Հարությունյանի դեմ մահափորձի գործը
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունը կկասեցնի Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի դեմ մահափորձի գործը:
Բանն այն է, որ 1,5 տարվա ընթացքում նախաքննական մարմինը չի կարողացել հիմնավորել, թե Ադրբեջանի կողմից ով է իմացել Ջալալ Հարությունյանի գտնվելու վայրը կամ վերոնշյալ մեքենայում լինելու հանգամանքը և նախապատրաստել նրա սպանություն: Ասել է թե՝ քրեական գործով այդպես էլ մեղադրյալ չի հայտնվել:
Հիշեցնենք, որ Ջալալ Հարությունյանը 2020 թվականի հոկտեմբերին մարտական դիրքում վիրավորվել էր և հոկտեմբերի 27-ին Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հրամանագրով ազատվել Արցախի պաշտպանության նախարար- Պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոնից:
Այնուհետև Ջալալ Հարությունյանի նկատմամբ մահափորձ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցվեց քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ և 13-րդ կետերով, այն է՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով երկու կամ ավելի անձանց սպանության փորձ կատարելու համար՝ ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով, այն է՝ ուրիշի գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը, որն առանձնապես խոշոր չափերի վնաս է պատճառել։ Քրեական գործով հարցաքննվել էր Ջալալ Հարությունյանը»։

«Жоховурд»: Почему прекращается дело о покушении на Джалала Арутюняна
Газета «Жоховурд пишет со ссылкой на свои источники, что в управлении по расследованию особо важных дел Главного военного следственного управления СК Армении будет прекращено дело о покушении на бывшего командующего Армией обороны Арцаха Джалала Арутюняна.
«Дело в том, что в течение 1,5 лет орган предварительного следствия не смог установить, кто со стороны Азербайджана знал о местонахождении Джалала Арутюняна или о его нахождении в автомобиле и подготовил  его убийство. Можно сказать, что обвиняемый по этому уголовному делу так и не появился.
Напомним, Джалал Арутюнян был ранен в октябре 2020 года на боевой позиции и 27 октября указом президента Арцаха Араика Арутюняна был освобожден от должности министра обороны-командующего Армией обороны.
Затем было возбуждено уголовное дело о покушении на Джалала Арутюняна по признакам пунктов 1, 6 и 13  части 2 статьи 34-104 УК Армении (убийство, то есть противоправное умышленное лишение жизни другого человека, совершенное способом, опасным для жизни многих людей, по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма) и пункту 1 части 3 статьи 185 УК Армении (умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества, причинившие ущерб в значительных размерах). Джалал Арутюнян был допрошен по уголовному делу», - пишет газета.