Արման Թաթոյան. ՄԻՊ-ի վերաբերյալ  ադրբեջանական այս հրապարակումները պարունակում են մեծածավալ խորքային հայատյացություն
09:22 23/02/2022
Արման Թաթոյան. ՄԻՊ-ի վերաբերյալ ադրբեջանական այս հրապարակումները պարունակում են մեծածավալ խորքային հայատյացություն
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ահազանգում է՝ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները ՄԻՊ-ի վերաբերյալ հրապարակում են ծայրահեղ ատելություն ու վիրավորանքներ։
«Ծայրահեղ ատելություն ու վիրավորանքներ ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի վերաբերյալ` կապված ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների պաշտպանության, Արցախ Պաշտպանի վերջին այցի հետ, իսկ պաշտոնավարման ավարտն ադրբեջանական ԶԼՄ-ներին պատճառել է մեծ ուրախություն:
Այդ հրապարակումներից որոշները ներկայացնում ենք լուսանկարներով մի քանի օրինակ, որ պարզ լինի ծայրահեղական բառապաշարը՝  սկսած ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին «հոգեկան առողջության, գլխի ու այլ հիվանդությունններ» վերագրելուց, «հիստերիա» կամ «գողական», «հոգեպես խանգարված» անվանելուց մինչև սպառնալիքներ:
Այս հրապարակումները նաև պարունակում են մեծածավալ խորքային հայատյացություն:
Ադրբեջանական զինված ծառայողների հանցավոր արարքներից բնակիչների իրավունքների պաշտպանության, գերիների վերադարձի, ապառազմականացված անվտանգության գոտու, ինչպես նաև ադրբեջանական իշխանությունների խաղաղասիրական կոչերի անազնիվ լինելու վերաբերյալ մեր հիմնավորված վերլուծությունները դարձել են ոչ թե պարզապես քննադատության, այլ խորքային վիրավորանքների ու ատելության առարկա՝ միախառնած բազմաթիվ սպառնալիքներով:
Ակնհայտ է, որ չկա պատկերացում կոնկֆլիկտային կամ հետկոնֆլիկտային իրավիճակներում Մարդու իրավունքների հաստատության կամ Օմբուդսմանի միջազգային դերի մասին կամ անտեսում են ամեն ինչ. բոլոր հրապարակումներն անխտիր քաղաքական երանգներով են` բացահայտ անհիմն:
Հատուկ եմ արձանագրում, որ անկախ վիրավորանքի ու ատելության այս արշավներից՝ մշտապես եմ բարձրացրել ՀՀ քաղաքացիների, սահմանային բնակիչների, Արցախում ապրող մեր հայրենակիցների իրավունքներին առնչվող հարցերը»,-գրել է ՄԻՊ-ն ու հրապարակել այդ նյութերից լուսանկարներ։

Татоян: Публикации азербайджанской прессы об омбудсмене Армении содержат глубинную ненависть к армянам
11:48 23/02/2022
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян бьет тревогу: азербайджанские СМИ тиражируют экстремистскую ненависть и оскорбления в адрес Защитника прав человека Республики Армения.
«Связано это с защитой прав жителей приграничных общин РА и с недавним визитом Защитника в Арцах, а окончание срока его полномочий вызвало у азербайджанских СМИ большую радость.
Некоторые из этих публикаций представляем в виде скринов, чтобы показать наглядно экстремистскую лексику – начиная с приписывания Защитнику прав человека РА "психических и других душевных расстройств", именования его "истериком", "психически неуравновешенным" и до озвучивания угроз.
В этих публикациях выражена и глубинная ненависть к армянам.
Наши обоснованные анализы относительно защиты прав жителей приграничных общин РА от преступных действий ВС Азербайджана, возвращения пленных, создания демилитаризованной зоны безопасности, а также лживости миролюбивых призывов азербайджанских властей стали предметом не просто критики, а глубинных оскорблений и ненависти, смешанных с многочисленными угрозами.
Очевидно, что нет никакого представления о международной роли учреждения по правам человека или Омбудсмена в конфликтной или постконфликтной ситуации, или все это игнорируется. Все публикации без исключения в политических тонах и совершенно безосновательные.
Особо подчеркиваю, что вне зависимости от этих кампаний оскорбления и ненависти, Омбудсмен постоянно поднимал вопросы, касающиеся прав граждан Армении, жителей приграничных общин РА и проживающих в Арцахе наших соотечественников», –  указал Татоян.